W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Radomski Szpital Specjalistyczny – decyzja Wojewody

18.02.2021

Wojewoda Mazowiecki 17 lutego br. wydał decyzję zmieniającą dla Radomskiego Szpitala Specjalistycznego. Dyrektor RSS wnioskował o zmianę decyzji względem trzech oddziałów. Po konsultacji Wojewody z Mazowieckim Oddziałem Wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia i rozmowach z dyrekcją RSS, wypracowana została modyfikacja w zakresie dwóch oddziałów (dermatologii i chirurgii naczyniowej) i w tym przypadku uwzględniono wniosek RSS. Bez zmian pozostaje natomiast polecenie dotyczące udostępnienia oddziału ortopedyczno-urazowego dla pacjentów niezakażonych Covid-19 oraz uruchomienia SOR, który od 22 lutego br. będzie przyjmował wszystkich pacjentów, wymagających hospitalizacji, w celu zabezpieczenia świadczeń zdrowotnych dla mieszkańców Radomia.

Zdjęcie przedstawia orła białego w koronie. Pod spodem znajduje się napis Wojewoda Mazowiecki.

Zgodnie z decyzją Wojewody dla pacjentów z potwierdzeniem wirusa SARS-CoV-2 od 22 lutego zostanie przeznaczonych 137 łóżek, w tym 8 łóżek intensywnej terapii oraz 10 łóżek dla pacjentów z podejrzeniem zakażenia wirusem SARS-CoV-2.  Ostatecznie dla pacjentów z Covid-19 zostaną przeznaczone łóżka na: Oddziale Neurologicznym, Oddziale Udarowym, Oddziale Anestezjologii i Intensywnej Terapii, Oddziale Obserwacyjno-Zakaźnym, Oddziale Chirurgii Ogólnej, Oddziale Dziecięcym, Oddziale Urologicznym z Pracownią Litotrypsji, Oddziale Chirurgii Naczyniowej. Pozostałe oddziały Szpitala zobowiązane są do realizacji świadczeń zdrowotnych na rzecz pacjentów bez zakażenia wirusem SARS-CoV-2.

Decyzja została zmieniona w zakresie Oddziału Dermatologii. Zgodnie z wnioskiem RSS Wojewoda odstąpił od wyznaczenia go jako oddziału dla pacjentów z Covid-19. W zamian za to wskazany został Oddział Chirurgii Naczyniowej.

Nie było możliwe przychylenie się do postulatu Dyrektora RSS w zakresie wyznaczenia Oddziału Ortopedyczno-Urazowego dla pacjentów z Covid-19. Przywrócenie tego oddziału dla pacjentów z innymi schorzeniami jest konieczne dla zabezpieczenia świadczeń zabiegowych, zwłaszcza w związku z tym, że Oddział Chirurgii pozostaje „covidowy”.

Ponadto informujemy, że Dyrektor Wydziału Zdrowia zaapelował do Dyrektora Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego o pilne usprawnienie organizacji pracy SOR w placówce, szczególnie w zakresie pretriage i diagnostyki wstępnej pacjentów podejrzanych o zakażenie SARS-Cov-2, które muszą być realizowane zgodnie z wytycznymi Konsultanta Wojewódzkiego w dziedzinie Chorób Zakaźnych.

Wojewoda Mazowiecki jest w stałym kontakcie z przedstawicielami Totalizatora Sportowego, który zgodnie z decyzją Prezesa Rady Ministrów realizuje budowę szpitala tymczasowego dla chorych z Covid-19. Obecnie w obiekcie kończą się prace adaptacyjne. W trakcie rozmów ustalono, że uruchomienie szpitala ma nastąpić nie później niż do 8 marca br. Powstanie szpitala tymczasowego jest aktualnie sprawą priorytetową dla Radomia i okolicznych powiatów, pozwoli bowiem na uwolnienie łóżek w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym i przeznaczenie ich na leczenie pacjentów niezakażonych SARS-Cov-2.