W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

System eKolejka powiadomi o terminie testu

04.01.2021

Ministerstwo Zdrowia uruchomiło system eKolejka umożliwiający kierowanie pacjentów na pobranie wymazu w kierunku SARS-VoV-2 do wybranego punktu mobilnego. Po wystawieniu przez lekarza skierowania na test, pacjent otrzymuje SMS z rekomendacją terminu, godziny oraz lokalizacji testu. Jednocześnie punkt wymazowy otrzymuje informację, że pacjent został zapisany na określony dzień i godzinę. Dzięki otrzymanej informacji, punkt mobilny nie dokona zapisu na daną godzinę innego pacjenta.

Grafika z napisem eKolejka i logotypem Ministerstwa Zdrowia.

Termin testu wskazany w systemie eKolejka uzależniony jest od liczby skierowań wystawionych przez lekarzy w danym dniu, nie może jednak przekroczyć 36 godzin od momentu wystawienia skierowania.

Dzięki systemowi e-Kolejka pacjent nie musi oczekiwać na wymaz, a mobilny punkt ma informacje o liczbie zapisanych pacjentów i wolnych terminach, na które może dokonywać zapisów tradycyjną metodą.

System informatyczny dedykowany punktom mobilnym umieszczony został na stronie ekolejka.mz.gov.pl. Logowanie do systemu zostało zintegrowane z Elektroniczną Platformą Logowania Ochrony Zdrowia (e-PLOZ).

Jak dokładnie działa system e-kolejka?

Wszystko zaczyna się od kontaktu pacjenta z lekarzem. Jeśli w trakcie wizyty pacjent otrzyma skierowanie na badanie w kierunku SARS-CoV-2, wtedy w oparciu o miejsce pobytu pacjenta, e-kolejka otrzymuje zanonimizowaną informację, że w danej okolicy trzeba zorganizować badanie.

Następnie e-kolejka szuka terminów na 2 do 36 godzin do przodu. E-kolejka najpierw przeszukuje placówki w danej gminie, a jeśli nie znajdzie wolnych miejsc, przeszukuje również placówki w danym powiecie. Gdy e-kolejka znajdzie wolny termin, wtedy odsyła zgłoszenie do systemu informatycznego Ministerstwa Zdrowia. Następnie system Ministerstwa Zdrowia przygotowuje i wysyła SMS-a do pacjenta z rekomendacją zawierającą miejsce i termin badania. Po otrzymaniu wiadomości pacjent powinien udać się na zabieg we wskazanym miejscu i czasie. 

Jeśli e-kolejka nie znajdzie wolnego terminu, pacjent nie otrzymuje SMS-a.

Mam zlecenie na badanie finansowane przez NFZ, jakich dokumentów potrzebuję?

Zabierz ze sobą dowód osobisty. Jeżeli nie posiadasz dowodu osobistego (nie masz nr PESEL), w zleceniu zostanie wpisany np. seria i nr Twojego paszportu – podaj go następnie w punkcie mobilnym. Nie musisz znać numeru zlecenia ani posiadać jego wydruku.

Jak się przygotować do badania?

Na badanie zabierz ze sobą dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość (ten, którego serię i numer podawałeś osobie wystawiającej skierowanie na badanie).

Minimum 2 godziny przed badaniem:

  • nie spożywaj posiłków
  • nie pij
  • nie żuj gumy
  • nie płucz jamy ustnej i nosa
  • nie myj zębów
  • nie przyjmuj leków
  • nie pal papierosów.

Materiały

Sprawdź, gdzie znajdują się mobilne punkty pobrań wymazu.
Szczegółowe informacje znajdują się na stronie: gov.pl/web/eKolejka

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}