W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Sytuacja zwierząt w schronisku w Sobolewie

03.12.2025

W schronisku dla zwierząt „Happy Dog” w Sobolewie w powiecie garwolińskim na przestrzeni ostatniego roku odbyło się kilka kontroli inspekcji weterynaryjnej, w tym kontrola nieplanowana, która odbyła się w listopadzie. Wnioski z przeprowadzonych kontroli nie potwierdzają medialnych doniesień o dramatycznej sytuacji przebywających tam zwierząt. Pomimo to, wicewojewoda mazowiecki Robert Sitnik udał się na miejsce, aby osobiście zobaczyć warunki w jakich przebywają zwierzęta. Sytuacja jest również monitorowana przez Wojewódzki Inspektorat Weterynarii.

KOMUNIKAT MUW

Wyniki przeprowadzonych kontroli nie potwierdzają podnoszonych w mediach i przestrzeni internetowej rażących nieprawidłowości i niedożywionych czy zaniedbanych zwierząt, poza tymi w trakcie leczenia. Należy zaznaczyć, że zwierzęta trafiające do schronisk są często w złej kondycji zdrowotnej, schorowane, po traumatycznych przeżyciach skutkujących interwencyjnym odebraniem ze względu na złe traktowanie przez człowieka. Odnosząc się do przekazów w mediach, w tym mediach społecznościowych informujemy, że:

  • W związku ze zgłoszeniami, Schronisko „Happy Dog” zostało poddane w tym roku kontrolom planowym przez Powiatowego Lekarza Weterynarii. 
  • Zrealizowano również kontrolę niezapowiedzianą w pierwszej połowie listopada tego roku. W dniu kontroli w schronisku przebywało 200 zwierząt. Nie jest to więc miejsce, w którym przebywają tysiące zwierząt co podnoszone jest w przestrzeni medialnej.
  • Placówka ma podpisaną umowę z kliniką weterynaryjną, która jest zobowiązana do kontroli zwierząt minimum raz w tygodniu oraz do udzielania pomocy w nagłych wypadkach całodobowo.
  • Nieprawidłowości jakie zostały stwierdzone podczas kontroli to m.in. nieprawidłowej wielkości maty dezynfekcyjne przy wejściu do kwarantanny, czy zbyt mała ilość materiałów absorbujących na wybiegu dla psów.
  • W związku ze stwierdzonymi nieprawidłowościami po przeprowadzonej kontroli Powiatowy Lekarz Weterynarii w Garwolinie wszczął postępowanie administracyjne w zakresie przestrzegania wymagań weterynaryjnych przewidzianych dla prowadzenia schroniska dla bezdomnych zwierząt.

Mazowiecki Urząd Wojewódzki apeluje o nierozprzestrzenianie niepotwierdzonych informacji w sprawie. 

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}