W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Szczepienia mieszkańców DPS

12.01.2021

18 stycznia rozpoczną się szczepienia przeciw COVID-19 mieszkańców domów pomocy społecznej. Urzędy wojewódzkie we współpracy z placówkami opieki przygotowały listy pensjonariuszy, którzy chcą skorzystać ze szczepionki. Zainteresowanie szczepieniami przeciw COVID-19 jest duże. Do 11 stycznia chęć zaszczepienia wyraziło 70 proc. pensjonariuszy z całej Polski – poinformowała Marlena Maląg, Minister Rodziny i Polityki Społecznej.

Moment szczepienia. Widoczny fragment ramienia osoby szczepionej i dłoni trzymającej strzykawkę.

Mieszkańcy DPS-ów zostaną zaszczepieni w pierwszym etapie Narodowego Programu Szczepień, w okresie od 18 do 22 stycznia. Żeby otrzymać szczepionkę nie będą musieli opuszczać placówek. Zorganizowane zostaną dla nich mobilne punkty szczepień.

Będą to zarówno punkty z Podstawowej Opieki Zdrowotnej, które opiekują się danym domem, a w przypadku braku POZ będzie to mobilny punkt ze szpitala węzłowego – powiedziała w poniedziałek podczas konferencji prasowej Marlena Maląg.

Szczepienia mieszkańców DPS ruszą 18 stycznia. Kilka dni wcześniej – 15 stycznia – wystartuje system rejestracji na szczepienia, który na tym etapie dedykowany będzie seniorom. W pierwszej kolejności z możliwości szczepienia będą mogły skorzystać osoby powyżej 80 roku życia. Tydzień później – 22 stycznia – ruszy rejestracja seniorów powyżej 70 roku życia. Jak wyjaśnił szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk, w przypadku tych osób same szczepienia rozpoczną się 25 stycznia.

Źródło: MRiPS