W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Szkolenie „Dziecko z cukrzycą”

03.11.2022

Wydział Zdrowia Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego z inicjatywy Ministra Zdrowia, przy współpracy Wojewódzkiego Kuratora Oświaty oraz lekarzy specjalistów w dziedzinie diabetologii zorganizował szkolenie „Dziecko z cukrzycą”. W wydarzeniu, które odbyło się 3 listopada br., uczestniczyli: Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł, Dyrektor Wydziału Zdrowia MUW Tomasz Sławatyniec, Zastępca Dyrektora Wydziału Zdrowia MUW Urszula Kuroczycka, Dyrektor Wydziału Wychowania i Kształcenia Specjalnego Kuratorium Oświaty w Warszawie Małgorzata Wojtaszewska oraz diabetolog dr n. med. Lidia Groele.

Szkolenie "Dziecko z cukrzycą"

Uczestników szkolenia powitali: Małgorzata Wojtaszewska, Dyrektor Wydziału Wychowania i Kształcenia Specjalnego Kuratorium Oświaty w Warszawie oraz Tomasz Sławatyniec, Dyrektor Wydziału Zdrowia Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego. Całość poprowadziła dr n. med. Lidia Groele, specjalista pediatra, diabetolog, endokrynolog i diabetolog dziecięcy.

- Na terenie naszego województwa mamy blisko dwa tysiące dzieci z cukrzycą I typu. Wszystko wskazuje na to, że liczba zachorowań nie będzie maleć. Pośrednio może to być związane z chorobami infekcyjnymi, które sprzyjają powstawaniu cukrzycy I stopnia, w tym grypa czy Covid-19. Przed Państwem, którzy kontaktujecie się z rodzicami chorych dzieci, zadań jest mnóstwo. Po pierwsze – kwestia wiedzy na temat profilaktyki, istoty choroby, jej mechanizmów, powikłań, leczenia i postępowania dietetycznego. Istnieje również szereg aspektów psychologicznych, które towarzyszą chorobie przewlekłej, które wpływają na funkcjonowanie dziecka, na to jak widzą go jego koledzy, jak ono się czuje. Ta wiedza może niejednemu dziecku uratować życie, a w dłuższej perspektywie przyczynić się do zmniejszenia ryzyka powikłań. Im więcej będzie osób, które w sposób bezpośredni będą uczestniczyć w opiece nad chorym dzieckiem, tym szanse tych dzieci na normalne funkcjonowanie będą większe. Bardzo dziękuję Państwu za gotowość do uczenia się wielu rzeczy, które będą temu sprzyjać. Dziękuje wszystkim, którzy przyczynili się do tego, żeby to szkolenie się odbyło. Cieszę się, że jako Mazowiecki Urząd Wojewódzki mamy w tym swój udział powiedział Konstanty Radziwiłł, Wojewoda Mazowiecki.

Szkolenie dedykowane nauczycielom i wychowawcom oraz dyrektorom przedszkoli i szkół, ma na celu zwiększenie świadomości i wiedzy pracowników na temat cukrzycy oraz kompetencji w obszarze wspierania dziecka chorego na cukrzycę w realizacji obowiązków edukacyjnych. Tematyka szkolenia obejmowała wiedzę ogólną nt. cukrzycy, jej leczenia oraz kwestie udzielania pierwszej pomocy dziecku choremu na cukrzycę pozostającemu pod opieką przedszkola lub szkoły, jak również aspekty psychologiczne i społeczne rozwoju dziecka przewlekle chorego.

Efektem długofalowym szkolenia „Dziecko z cukrzycą” będzie zapewnienie dzieciom z cukrzycą uczęszczającym do przedszkoli i szkół harmonijnego rozwoju, w tym rozwoju umiejętności społecznych kształtujących się w grupie rówieśniczej. Istotnym elementem szkolenia jest również określenie możliwości i zasad współpracy pracowników oświaty z rodziną dziecka oraz pracownikami ochrony zdrowia, co warunkuje kompleksowe wsparcie rozwoju dziecka.

Cukrzyca typu I to choroba przewlekła często występującą u dzieci i młodzieży. W ostatnich dekadach nastąpił wzrost zachorowań na ten typ cukrzycy. Dotyczy to szczególnie dzieci najmłodszych. Choroba wiąże się z występowaniem wahań poziomu cukru we krwi, dlatego u chorego dziecka konieczne jest stałe sprawdzanie poziomu cukru we krwi (przy pomocy glukometru), podawanie insuliny, obliczanie kaloryczności posiłków. Niewłaściwa opieka może powodować powikłania groźne dla zdrowia i życia dziecka.

W szkoleniu uczesticzyło blisko 500 osób. W dotychczasowych edycjach szkoleń w latach 2014-2021 uczestniczyło ogółem 16 332 pracowników przedszkoli i szkół podstawowych z 10 333 placówek oświatowych.

Materiały

Prezentacja ze szkolenia "Dziecko z cukrzycą"
MZ​_cukrzyca​_DM1​_2022.pdf 3.11MB

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}