W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Szpital tymczasowy w Radomiu – uruchomienie łóżek respiratorowych

30.04.2021

W pierwszym tygodniu maja (5-6.05.) oddział intensywnej terapii szpitala tymczasowego w Radomiu ma zacząć przyjmować pacjentów zakażonych COVID-19. Zgodnie z decyzją Wojewody Mazowieckiego z 16 marca br., Radomski Szpital Specjalistyczny zobowiązany został uruchomić na tym oddziale 20 łóżek respiratorowych. Dotychczas trwały prace modernizacyjne, niezbędne do zapewnienia warunków zgodnych z tą decyzją, a o ich zakończeniu poinformował w trakcie piątkowej konferencji prasowej w Radomiu Wicewojewoda Artur Standowicz. W briefingu prasowym uczestniczyli również Dyrektor Totalizatora Sportowego Dominik Nowacki, Pełnomocnik Radomskiego Szpitala Specjalistycznego Andrzej Cieślik oraz kierownik Pracowni Hemodynamiki Radomskiego Szpitala Specjalistycznego dr Wojciech Dworzański.

Elegancko ubrany mężczyzna przemawia podczas konferencji. Przed nim znajdują się mikrofony oraz dziennikarze. Na drugim planie znajduje się lekarz oraz drugi elegancko ubrany mężczyzna

- To bardzo nowoczesny Oddział Intensywnej Terapii, kto wie czy nie najnowocześniejszy w Polsce. Prace, które zostały zrealizowane to nie był zwykły remont, ale poważna przebudowa. Prace adaptacyjne, remontowe i zakupowe wyniosły łącznie kilkanaście milionów złotych! To całkowity koszt oddania szpitala tymczasowego, którego OIT jest ważną częścią. To kolejne rządowe środki zainwestowane w Radomiu. Dziękuję panu pełnomocnikowi, panu dyrektorowi Andrzejowi Cieślikowi za sprawne przeprowadzenie tej skomplikowanej inwestycji. Pomimo trudności jakie napotkał m.in. brak dokumentacji technicznej obiektu, udało się we współpracy z Totalizatorem, za co również tej spółce dziękuję, doprowadzić w sposób naprawdę ekspresowy do zakończenia tej inwestycji. – powiedział Wicewojewoda Artur Standowicz.

Decyzją Wojewody Mazowieckiego Radomski Szpital Specjalistyczny zobowiązany był do zapewnienia w szpitalu tymczasowym 100 łóżek dla pacjentów z SARS-CoV-2, w tym 20 łóżek respiratorowych. Wojewoda polecił dyrekcji RSS współpracę z Totalizatorem Sportowym w zakresie realizacji działań polegających na zorganizowaniu i utworzeniu szpitala tymczasowego (zgodnie z wytycznymi RSS).

Wcześniej, 30 października 2020 r. Prezes Rady Ministrów wydał decyzję polecającą Totalizatorowi Sportowemu niezwłoczną realizację działań w zakresie przeciwdziałania COVID-19, polegających na wyborze – w uzgodnieniu z Wojewodą Mazowieckim – lokalizacji oraz niezwłocznym utworzeniu szpitala tymczasowego na terenie województwa mazowieckiego. Natychmiast po otrzymaniu oraz wskazaniu Totalizatorowi Sportowemu szpitala patronackiego, tj. 2 listopada 2020 r., spółka zorganizowała spotkanie i podjęła rozmowy z Radomskim Szpitalem Specjalistycznym im. dr Tytusa Chałubińskiego. Umowa dotycząca utworzenia szpitala tymczasowego została podpisana 1 lutego 2021 r.

Zdjęcia (2)