W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Uroczystość odsłonięcia wyremontowanych kwater wojennych żołnierzy Września 1939 r.

29.09.2022

Na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach, 29 września br. Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł uroczyście, z ceremoniałem wojskowym, w asyście honorowej żołnierzy Garnizonu Warszawa odsłonił wyremontowane kwatery wojenne żołnierzy Września 1939 (kwatery C25 i C27). W wydarzeniu udział wzięli również m.in. Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. ochrony miejsc pamięci Wojciech Labuda, Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich, Wikariusz Generalny, Zastępca Biskupa Polowego ks. kan. płk Kryspin Rak, Dyrektor Gabinetu Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Wojciech Lesiak, Prezes Federacji Stowarzyszeń Weteranów i Sukcesorów Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej Leonard Kapiszewski, Burmistrz Nowego Dworu Mazowieckiego Jacek Kowalski, Dyrektor Obiektu Twierdza Modlin Sebastian Sosiński, Pełnomocnik Wojewody ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych dr Piotr Oleńczak oraz Naczelnik Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej Ewa Żaboklicka. Uroczystość uświetnili członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Zgrupowanie Radosław”.

Na zdjęciu widać mężczyznę

 

Uroczystość odbyła się z ceremoniałem wojskowym, w asyście honorowej żołnierzy Garnizonu Warszawa. Rozpoczęła się od odśpiewania Hymnu Państwowego. Przywitano zaproszonych gości. Jako pierwszy list od Premiera Mateusza Morawieckiego odczytał Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. ochrony miejsc pamięci Wojciech Labuda. Następnie głos zabrał Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł.

- Pamięć o historii w każdym narodzie jest bardzo ważna. Bez pamięci nie mielibyśmy świadomości kim jesteśmy. Przypominanie o historii i o ludziach, którzy odeszli ma duże znaczenie, zwłaszcza wtedy kiedy dotyczy osób, które swoim bohaterstwem i patriotyzmem udowodnili, że Polska jest krajem, dla którego warto poświęcić własne życie. Bardzo się cieszę, że to co było zapomniane i zaniedbane dzisiaj zyskuje nowy blask. Przywracanie imion tym bezimiennym Bohaterom buduje naszą pamięć, tak ważną dla nas wszystkich. W ten sposób oddajemy hołd wszystkim, dzięki którym istniejemy. Nawet jeśli Kampania Wrześniowa, walki o Warszawę i Twierdzę Modlin zakończyły się kapitulacją to zwycięstwo należy do Bohaterów, którzy oddali swoje życie za Ojczyznę. Naszym obowiązkiem jest pamięć i oddawanie hołdu tym ludziom – powiedział Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł.

Następnie głos zabrał Burmistrz Nowego Dworu Mazowieckiego Jacek Kowalski. Powiedział, że dbanie o pamięć poległych to nasza wielka zbiorowa odpowiedzialność. Przypomniał słowa Marszałka Piłsudskiego, że naród, który nie pamięta swej historii nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i na byt przyszłości.

Jako ostatni głos zabrał Prezes Zarządu Fundacji „Nie zapomnij o nas” Patryk Markuszewski. Podkreślił, że wyremontowanie pomników poległych żołnierzy jest obowiązkiem każdego narodu. Wyraził radość, że w Polsce pielęgnuje się pamięć o tych, którzy zginęli w obronie ojczyzny.

Kwatery zostały poświęcone przez Wikariusza Generalnego, Zastępcę Biskupa Polowego ks. kan. płk Kryspina Raka. Modlitwy nad grobami żołnierzy odmówił także Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich. Zaproszone delegacje złożyły wieńce i wiązanki kwiatów przed pomnikiem głównym.

W kwaterach C25 i C27 pochowanych jest ponad 900 żołnierzy, którzy polegli w obronie Warszawy i Twierdzy Modlin we wrześniu 1939 r. Po długim procesie weryfikacji, do znanej listy 518 nazwisk, udało się dodać i trwale upamiętnić na nowych pomnikach nazwiska ponad 100 żołnierzy, w tym 13 narodowości żydowskiej.

Kwatery wojenne C25 i C27 zostały wyremontowane ze środków Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego. Na kwaterze wzniesiono 266 nowych pomników z granitu – krzyży i macew zwieńczonych symbolami orła wojskowego. Remont wykonała Fundacja „Nie zapomnij o nas”, pod nadzorem Wojewody Mazowieckiego, prawnego opiekuna kwater wojennych. Prace koordynowane były przez Remigiusza Stafani z Fundacji „Nie zapomnij o nas” we współpracy z Kancelarią Cmentarza Wojskowego na Powązkach.

Uroczystość odbyła się w 83. rocznicę zakończenia obrony Warszawy i Twierdzy Modlin.

 

Zdjęcia (13)

{"register":{"columns":[]}}