W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

„Zaszczep się w majówkę” – podsumowanie akcji

03.05.2021

Nic nie jest ważniejsze od naszego zdrowia. W ramach akcji „Zaszczep się w majówkę” w każdym województwie odbyły się masowe szczepienia przeciw COVID-19. Mobilny punkt szczepień powszechnych w województwie mazowieckim znajdował się w Warszawie przy pl. Bankowym 3/5. Od 1 do 3 maja łącznie w tym punkcie zaszczepiono 3500 osób. Średnia dzienna ilość wydanych dawek firmy Johnson&Johnson to 1160. W sobotę z zespołami szczepiącymi pracował dr Konstanty Radziwiłł, Wojewoda Mazowiecki. Nie zdążyłeś przyjść na szczepienia? Nic straconego – zarezerwuj swój termin i miejsce szczepienia online na pacjent.gov.pl lub zadzwoń na infolinię 989.

Zdjęcie przedstawia kolejkę ludzi oczekujących na szczepienie w punkcie szczepień, zlokalizowanym na dziedzińcu Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie

Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł podczas akcji podkreślał, że cieszy go duża frekwencja.

- Wszyscy, którzy stali w kolejce pokazali innym, że szczepienie to jedyna droga wyjścia z epidemii. Szczepienie jest skuteczne i bezpieczne, więc warto się zaszczepić.

Wojewoda dziękuje władzom Miasta Stołecznego Warszawy za wsparcie akcji szczepień. Dla osób oczekujących na szczepienie i dla osób zaszczepionych w autobusach komunikacji miejskiej ustawionych przy pl. Bankowym przygotowano poczekalnie.  

Przez ostatnie trzy dni w całej Polsce odbyła się akcja „Zaszczep się w majówkę”. Personel medyczny był do dyspozycji we wszystkich szesnastu miastach wojewódzkich. W województwie mazowieckim szczepienia wykonywali pracownicy Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej "Legionowo". W akcji pomagali pracownicy Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego, którzy osobom stojącym w kolejce rozdawali kwestionariusze szczepień, udzielali informacji o akcji i sposobach rejestracji na szczepienie, odpowiadali na pytania i serwowali gorącą herbatę. Przedsięwzięcie wsparli także żołnierze 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej im. rtm. Witolda Pileckiego.

Pacjenci byli szczepieni jednodawkową szczepionką firmy Johnson&Johnson. Szczepionka ta powoduje, że układ odpornościowy, czyli naturalna obrona organizmu, wytwarza przeciwciała oraz wyspecjalizowane białe krwinki, które działają przeciwko wirusowi, zapewniając w ten sposób ochronę przed COVID-19. Pamiętaj, że wszystkie szczepionki zostały wcześniej przebadane i są bezpieczne!

W trakcie trwania tej akcji w naszym województwie zaaplikowano 3500 dawek. Szczepieni byli wszyscy zainteresowani z aktywnym e-skierowaniem, którzy nie wybrali wcześniej terminu i miejsca swojego szczepienia. Akcja miała również charakter edukacyjny. Przez trzy dni wolontariusze oraz personel medyczny odpowiadali na wszystkie pytania związane z Narodowym Programem Szczepień.

Kto jeszcze może się zaszczepić?

Wszyscy powyżej 30. roku życia, którzy wypełnili formularz w pierwszym kwartale roku, mają aktywne e-skierowanie i mogą się zapisywać. Dodatkowo trwa rejestracja dla kolejnych roczników zgodnie z harmonogramem:

• 4 maja – roczniki 1988-1989,

• 5 maja – roczniki 1990-1991,

• 6 maja – roczniki 1992-1993,

• 7 maja – roczniki 1994-1996,

• 8 maja – roczniki 1997-1999,

• 9 maja – roczniki 2000-2003.

Od 4 maja zarejestrować się mogą także osoby w wieku 18-29 lat, które już między styczniem a marcem zadeklarowały chęć przyjęcia szczepionki.

Do 9 maja wszystkie osoby powyżej 18. roku życia będą miały wystawione e-skierowanie. Oznacza to, że po tym terminie każda pełnoletnia osoba będzie mogła już zarejestrować się na szczepienie.

Jeśli nie zgłosiłeś się w dniu, kiedy startowała rejestracja dla Twojej grupy wiekowej – nic straconego! Będziesz mógł to zrobić później, w dowolnym terminie.

Jak zapisać się na szczepienie?

Masz 4 sposoby, żeby zapisać się na szczepienie bez wychodzenia z domu.

  1. Zadzwoń na bezpłatną infolinię 989,

Do zapisu potrzebujesz nr PESEL. W ten sposób zarejestrujesz również swoich rodziców czy dziadków. Pamiętaj, że infolinia działa od godz. 6:00 rano.

  1. Wyślij SMS – o treści „SzczepimySie” na numer 880 333 333,

Wysyłając wiadomość SMS, połączysz się z systemem, który przeprowadzi Cię przez rejestrację krok po kroku. Zostaniesz poproszony o podanie nr PESEL, a potem o przesłanie kodu pocztowego. Po zakończeniu rejestracji – na dobę przed zaplanowanym szczepieniem – otrzymasz wiadomość SMS z przypomnieniem terminu i miejsca szczepienia.

  1. Dokonaj e-rejestracji na stronie głównej pacjent.gov.pl – zalogujesz się Profilem Zaufanym lub dowodem osobistym z warstwą elektroniczną (tzw. e-dowód),

Po zalogowaniu system zaproponuje pięć dostępnych terminów w punktach szczepień, które znajdują się najbliżej Twojego adresu. Po zakończeniu rezerwacji otrzymasz powiadomienie SMS, a dzień przed planowanym terminem system przypomni Ci o szczepieniu.

  1. Skontaktuj się z punktem szczepień – najlepiej telefonicznie.

Numery do punktów szczepień znajdziesz m.in. na stronie. Pamiętaj, że osobista wizyta w punkcie szczepień może wiązać się z koniecznością stania w kolejce oraz jest bezpośrednim narażaniem na ryzyko zakażenia.

Zdjęcia (6)