W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży – konferencja w Urzędzie Wojewódzkim

25.02.2020

„Ochrona zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży – stary a nowy model opieki” pod takim tytułem odbyła się konferencja zorganizowana 25 lutego br. przez Wydział Zdrowia Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego. Na wydarzenie zaproszono przedstawicieli podmiotów leczniczych i samorządów, psychologów, psychoterapeutów, pielęgniarki i lekarzy. Spotkanie otworzył Konstanty Radziwiłł, Wojewoda Mazowiecki.

Stół prezydialny, przy którym siedzą cztery osoby.

– Mamy dużo do zrobienia. To dobrze, że wśród nas są profesjonaliści, którzy zajmują się kwestią zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Przemodelowanie opieki psychiatrycznej musi wychodzić poza służbę zdrowia i uwzględniać miejsce, gdzie problemy zdrowotne dzieci i młodzieży się zaczynają  – w domu rodzinnym czy szkole – powiedział Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł. 

Podczas konferencji poruszono problematykę psychiatrycznej opieki nad dziećmi i młodzieżą. Omówiono obecnie funkcjonujące rozwiązania oraz przedstawiono nowy model ochrony zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. 

W spotkaniu uczestniczyli: Halina Krajkowska, Zastępca Dyrektora Wydziału Zdrowia MUW, Lidia Popek, Konsultant Wojewódzki w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży, Michał Dzięgielewski, p.o. Dyrektora Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego  Narodowego Funduszu Zdrowia, Jadwiga Stachnik, przedstawiciel Kuratorium Oświaty w Warszawie, Tomasz Rowiński, Dyrektor Środowiskowego Centrum Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży w Warszawie, Agnieszka Kałwa, przedstawiciel Mazowieckiego Centrum Neuropsychiatrii w Zagórzu. 

Nowy model opieki psychiatrycznej składa się z trzech poziomów.

Pierwszy z nich to poradnie psychologiczno-psychoterapeutyczne w każdym powiecie. W każdej poradni zatrudniony będzie czteroosobowy zespół (psycholog, dwóch psychoterapeutów i terapeuta środowiskowy).

Drugi poziom to poradnie, w których będzie dostępna pomoc psychiatryczna. Oparto go na istniejących już poradniach Ambulatoryjnej Opieki Specjalistycznej, gdzie pracować będzie lekarz psychiatra, a pacjenci wymagający intensywniejszej opieki będą mogli skorzystać ze świadczeń w ramach oddziału dziennego. Jeden ośrodek (Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży) obejmowałby wsparciem kilka sąsiadujących ze sobą powiatów.

Trzeci poziom to oddziały i szpitale psychiatryczne dla dzieci i młodzieży (ośrodki wysokospecjalistycznej całodobowej opieki psychiatrycznej). W takich ośrodkach pomoc znajdą pacjenci wymagający najbardziej specjalistycznej pomocy, w szczególności osoby w stanie zagrożenia życia i zdrowia, przyjmowani w trybie nagłym. W każdym województwie ma funkcjonować co najmniej jeden taki ośrodek ze względu na bezpieczeństwo pacjentów.

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}