W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

2 Maja - Święto Flagi

02.05.2020

Dziś, w Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki przy asyście żołnierzy 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej, wziął udział w uroczystości podniesienia flagi państwowej na maszt, któremu towarzyszyło odśpiewanie hymnu państwowego.

święto flagi

W dzieje każdego państwa wpisane są jego hymn, godło i barwy. Każdy naród przy szczególnie uroczystych okazjach zwyczajowo demonstruje szacunek i przywiązanie do swoich symboli.

Święto Flagi to młode święto. Wiąże się z przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej. 20 lutego 2004 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Wybór padł na 2 maja. Ustawodawcy pragnęli, aby była to data, która przypomina Polakom o szczytnych kartach historii Polski, o latach świetności Państwa, ale i o latach zniewolenia, kiedy czczenie symboli tradycyjnie związanych z Rzeczpospolitą  było zabronione.

Flaga państwa jest swoistym kodem kulturowym kształtującym patriotyzm narodu. Dziś, gdy z okazji Święta Flagi i Święta Konstytucji 3 Maja nad naszymi głowami dumnie łopoczą piękne biało-czerwone flagi, warto podjąć refleksję na temat naszej przeszłości i znaczenia symboli tak mocno wpisanych w polską historię. Niech te barwy, hymn i orzeł biały, od wieków identyfikujące i łączące Polaków, towarzyszą Państwu i  nam wszystkich przez te dni dorocznego Majowego Święta. Niech na polskich domach powiewa biało-czerwona! Cieszmy się wolną Polską, która z dumą prezentuje swoje narodowe symbole.

Barwami Rzeczypospolitej Polskiej są kolory biały i czerwony, ułożone w dwóch poziomych, równoległych pasach tej samej szerokości, z których górny jest koloru białego, a dolny koloru czerwonego. Przy umieszczaniu barw Rzeczypospolitej Polskiej w układzie pionowym kolor biały umieszcza się po lewej stronie płaszczyzny oglądanej z przodu. Barwy Rzeczypospolitej Polskiej stanowią składniki flagi. Flagą państwową Rzeczypospolitej Polskiej jest prostokątny płat tkaniny o barwach RP, umieszczony na maszcie. Ustalono stosunek szerokości flagi do jej długości 5 : 8.

Zgodnie z art. 1 ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych: orzeł biały, biało-czerwone barwy i „Mazurek Dąbrowskiego” są symbolami Rzeczypospolitej Polskiej. Symbole Rzeczypospolitej Polskiej pozostają pod szczególną ochroną prawa, przewidzianą w odrębnych przepisach, a otaczanie tych symboli czcią i szacunkiem jest prawem i obowiązkiem każdego obywatela Rzeczypospolitej Polskiej oraz wszystkich organów państwowych, instytucji i organizacji. Art. 2 stanowi, że godłem Rzeczypospolitej Polskiej jest wizerunek orła białego ze złotą koroną na głowie zwróconej w prawo, z rozwiniętymi skrzydłami, z dziobem i szponami złotymi, umieszczony w czerwonym polu tarczy. 

Polska jest chyba jedynym krajem w Europie, który może precyzyjnie określić datę narodzin swojego godła. Po koronacji Przemysła II, 26 czerwca 1295 r. w Gnieźnie, znak orła stał się herbem zjednoczonego na nowo Królestwa Polskiego. Wizerunek orła Przemysła zachował się na jego królewskiej pieczęci, która widnieje na dokumencie z sierpnia 1295 r. Widać na niej monumentalnego orła z koroną, otoczonego łacińskim napisem  reddidit ipse Deus victricia signa Polonis (Sam Wszechmocny przywrócił Polakom zwycięskie znaki). Biały orzeł w koronie stał się symbolem suwerenności i jedności państwa.

Ustawa z dnia 1 sierpnia 1919 r. o godłach i barwach Rzeczypospolitej Polskiej w art.1 pkt. 1 określiła wygląd polskiego godła: Za herb Rzeczypospolitej Polskiej uznaje się znak orła białego z głową zwróconą w prawo (dla patrzącego w lewo), ze skrzydłami wzniesionemi do góry, ze złotemi szponami, z koroną i dziobem w czerwonem polu prostokątnem. Oficjalne godło RP przypominało orła Stanisława Poniatowskiego i było używane do 1927 r., kiedy powstała nowa wersja według projektu Zygmunta Kamińskiego.

Władze komunistyczne usunęły koronę z głowy orła. Niezbyt udany projekt Janiny Broniewskiej z 1943 r., powszechnie zwany „kuricą” wzorowany był na książęcym sarkofagu władców polskich pochowanych w Płocku i obowiązywał do    1952 r., kiedy to w konstytucji z dn. 22 lipca opublikowano oficjalny herb Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Był to wiernie przerysowany projekt Kamińskiego, tyle że pozbawiony korony.

Po częściowo wolnych wyborach do Sejmu w czerwcu 1989 r., parlament - tzw. Sejm kontraktowy, na swoim posiedzeniu w dniu 29 grudnia 1989 r. zmienił konstytucję, przywracając dawną nazwę państwa - Rzeczpospolita Polska i herb Orzeł Biały w koronie.

 ( źródło: Muzeum Historii Polski )

 

Materiały

miniprzewodnik​_bialo​_czerwona
miniprzewodnik​_bialo​_czerwona.pdf 45.19MB

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}