W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

76. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

01.08.2020

Mieszkańcy Warmii i Mazur upamiętnili 76. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. W uroczystościach w Olsztynie uczestniczył wicewojewoda warmińsko-mazurski Aleksander Socha.

76. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

W hołdzie powstańcom i ówczesnym warszawiakom w całym kraju o godz. 17 zabrzmiały syreny i klaksony. Mieszkańcy na chwilę się zatrzymali. W Olsztynie wojewódzkie uroczystości rocznicy powstania poprzedziła msza święta w kościele świętego Józefa.

Homilię wygłosił metropolita warmiński, arcybiskup Józef Górzyński. Mówił o skutkach zrywu warszawiaków, jako nauce dla przyszłych pokoleń. Z kościoła uczestnicy uroczystości przeszli przed pobliski obelisk upamiętniający bohaterów powstania.

Powstanie Warszawskie trwało 63 dni i zakończyło się niepowodzeniem. Historycy szacują, że życie straciło około 16 tysięcy powstańców. Podczas walk i pacyfikacji miasta śmierć poniosło też od 150 do nawet 180 tysięcy cywilów.

fot. Kamil Olszewski

Zdjęcia (32)