W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Diecezja Ełcka ma nowego biskupa pomocniczego

11.01.2020

Duchowni z całej Polski, ale także m.in. z Litwy, Łotwy i Islandii spotkali się w Ełku. Powodem była uroczystość przyjęcia sakry biskupiej przez księdza Adriana Galbasa, nowego biskupa pomocniczego diecezji ełckiej.

Diecezja Ełcka ma nowego biskupa pomocniczego

Dla kościoła to wydarzenie bardzo ważne, bo święcenia biskupie nie zdarzają się często.
Tego typu nominacje mierzone są potrzebą. Każde święcenia biskupie są odpowiedzią na konkretną potrzebę, która musi być właściwie umotywowana – podkreśla metropolita warmiński arcybiskup Józef Górzyński.

Papież Franciszek mianował księdza Adriana Galbasa biskupem pomocniczym diecezji ełckiej w grudniu.


Na mszy zjawili się hierarchowie z całej Polsce, był też nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio oraz duchowni z wielu innych państw. Nie zabrakło także przedstawicieli władz świeckich. W ełckiej katedrze zjawili się parlamentarzyści z Warmii i Mazur, a także z Podlasia.

Kościół odgrywa ważną rolę w kształtowaniu postaw społecznych i ma swoje ważne miejsce w społeczeństwie – podkreśla wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki.

Nowy biskup pomocniczy diecezji ełckiej Adrian Galbas ma 51 lat. Urodził się w Bytomiu, ostatnich kilkanaście lat spędził w Poznaniu. Jest doktorem teologii, studiował także dziennikarstwo.

Zdjęcia (6)