W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Finał Konkursu Biblijnego im. Sługi Bożego kard. Augusta Hlonda

29.04.2021

Uroczystym wręczeniem nagród w naszym urzędzie zakończył się IX archidiecezjalny i wojewódzki etap Konkursu Biblijnego im. Sługi Bożego kard. Augusta Hlonda, zorganizowany przez Zespół Szkolno-Przedszkolny im Jana Pawła II w Miłakowie oraz Akcja Katolicka Archidiecezji Warmińskiej i Parafialny Oddział Akcji Katolickiej w Miłakowie. Patronat nad konkursem objęli Wojewoda Warmińsko-Mazurski Artur Chojecki, Metropolita Warmiński ks. abp Józef Górzyński, Starosta Olsztyński Andrzej Abako, Warmińsko Mazurski Kurator Oświaty Krzysztof Marek Nowacki i Prezes archidiecezjalnego Zarządu Akcji Katolickiej Wojciech Ruciński. Wszystkim uczestnikom oraz ich opiekunom serdecznie gratulujemy!

nagroda, dziewczynka, wojewoda

W roku szkolnym 2020/2021 do udziału w konkursie zgłosiło się 41 szkół podstawowych. Jak w poprzednich latach, tak i w tym roku odbył się on w dwóch kategoriach wiekowych: kl. IV-VI i kl. VII-VIII, ale od początku był rozgrywany w formie zdalnej. Po eliminacjach wstępnych do etapu szkolnego przystąpiło 279 uczniów. Na podstawie wyników komisja konkursowa zaprosiła do finału, który odbył się 14 kwietnia, 105 uczestników. Nagrody wręczono dziesiątce laureatów, którzy 12 czerwca będą reprezentantami Warmii   i Mazur w finale wojewódzko-metropolitarnym, który odbędzie się w Rumii w województwie pomorskim. Uczestniczyć w nim będą uczniowie z kilku diecezji.

Tematem tegorocznych zmagań konkursowych była Ewangelia wg św. Jana. Uczestnicy musieli wykazać się dogłębną wiedzą tej części Pisma Świętego. Trudno przecenić znaczenia konkursu biblijnego, którego głównym celem jest ukazanie Pisma Świętego jako źródła wiary i zachęta do jego indywidualnej lektury, do osobistej łączności z Bogiem, która przecież, jak wierzymy, dokonuje się poprzez czytanie Pisma Świętego.

Jak zauważył w swoim wystąpieniu Wojewoda Artur Chojecki: „Ogromne znaczenie ma wspieranie uczniów w poszukiwaniu odpowiedzi na najważniejsze pytania, właśnie w Słowie Bożym. Myślę, że ogromna jest tu zasługa zarówno nauczycieli, katechetów, jak i rodziców, którzy często uczestniczą w procesie przygotowawczym. Jestem przekonany, że ma to znaczący wpływ na życie tych rodzin. Mam takie osobiste podejrzenie, a nawet i pewność, że dom,  
w którym czyta się Pismo Święte otoczony jest szczególną Bożą łaską”.

Podziękował również inicjatorom i głównym organizatorom wydarzenia, Państwu Agnieszce i Tadeuszowi Bułkom, którzy od lat z zaangażowaniem podejmują to wyzwanie i każdego roku osiągają znakomite efekty swojej aktywności. Życzył również sukcesów nauczycielom i opiekunom uczestników konkursu. „Dziękuję za Państwa pracę nad podopiecznymi. Gratuluję osiągnięć. Zapewniam, że nie był to na pewno daremny trud. Będzie on procentował w Państwa dalszym życiu” – powiedział Artur Chojecki.

Z całą pewnością można nazwać biblię najpopularniejszą książką wszechczasów, przynajmniej w kręgu kultury zachodniej. Cechuje ją największa liczba wydanych egzemplarzy i największa liczba języków, na jakie została przetłumaczona. Przejawem tego zainteresowania biblią są liczne konkursy. Jeden z wielu miał miejsce w województwie warmińsko-mazurskim.

 

Zdjęcia (4)