W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Korpus Wsparcia Seniorów na rok 2023

Informacja o Programie „Korpus Wsparcia Seniorów” na rok 2023

 

Kierując się troską o bezpieczeństwo osób starszych, Marlena Maląg, Minister Rodziny i Polityki Społecznej podpisała Program „Korpus Wsparcia Seniorów” na rok 2023.

Program będzie realizowany w terminie od dnia 1 stycznia 2023 r. do dnia 31 grudnia 2023 r.

Celem programu jest wsparcie finansowe gmin w zakresie zapewnienia usługi wsparcia na rzecz seniorów w wieku 65 lat i więcej przez świadczenie usług wynikających z rozeznanych potrzeb na terenie danej gminy, wpisujących się we wskazane w programie obszary oraz realizacja usług opiekuńczych poprzez dostęp do tzw. „opieki na odległość” mającej na celu poprawę bezpieczeństwa oraz możliwości samodzielnego funkcjonowania w miejscu zamieszkania osób starszych.

Do realizacji programu może przystąpić każda gmina w Polsce w zakresie realizacji zadania własnego określonego w art. 17 ust. 2 pkt 4 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej, tj. podejmowania innych zadań z zakresu pomocy społecznej wynikających z rozeznanych potrzeb gminy, w tym tworzenie i realizacja programów osłonowych. Gmina przystępując do realizacji programu przyjmuje uchwałą program osłonowy na podstawie art. 17 ust. 2 pkt 4 ustawy o pomocy społecznej.

 

Gminy, które przystąpią do realizacji programu mogą uzyskać wsparcie finansowe na podstawie art. 115 ust. 1 ustawy o pomocy społecznej, zgodnie z którym jednostki samorządu terytorialnego mogą otrzymywać dotacje celowe z budżetu państwa na dofinansowanie zadań własnych z zakresu pomocy społecznej, przy czym wysokość dotacji nie może przekroczyć 80% kosztów realizacji zadania.

Na realizację programu dla województwa warmińsko-mazurskiego została przyznana kwota w wysokości 1.000.000 zł.

 

Realizacja programu obejmuje swoim zakresem dwa moduły:

- Moduł I - celem jest zapewnienie usługi wsparcia seniorom w wieku 65 lat i więcej przez świadczenie usług w zakresie określonym w programie, wynikających z rozeznanych potrzeb na terenie danej gminy, a w jego realizację należy zaangażować wolontariuszy, w tym również działaczy środowisk młodzieżowych i obywatelskich, w zakresie codziennego świadczenia pomocy osobom potrzebującym wsparcia;

- Moduł II - celem jest poprawa bezpieczeństwa oraz możliwości samodzielnego funkcjonowania w miejscu zamieszkania osób starszych przez zwiększanie dostępu do tzw. „opieki na odległość”, a także wsparcie gmin w realizacji świadczenia usług opiekuńczych. Środki w ramach Modułu II mogą zostać przeznaczone na zakup obsługi systemu dla opasek bezpieczeństwa zakupionych przez gminy w ramach programu realizowanego w 2022 r. oraz zakup w roku 2023 usługi wsparcia w postaci opasek bezpieczeństwa wraz z systemem obsługi.

Gmina, przystępując do programu, może wnioskować o środki na realizację jednego, jak również obydwu modułów.

Mechanizm udzielania pomocy w ramach Modułu I programu:

  1. Senior, decydując się na skorzystanie z pomocy przez wybór formy  wsparcia określonej w programie, zgłasza się przez ogólnopolska infolinię 22 505 11 11 lub bezpośrednio do ośrodka pomocy społecznej/centrum usług społecznych.
  2. Osoba przyjmująca zgłoszenie przekazuje prośbę o pomoc do właściwego, ze względu na miejsce zamieszkania seniora, ośrodka pomocy społecznej/centrum usług społecznych.
  3. Pracownik ośrodka pomocy społecznej/centrum usług społecznych ustala z seniorem zakres wsparcia oraz termin pierwszej wizyty w miejscu zamieszkania w celu zweryfikowania zgłoszonej potrzeby.
  4. Pracownik ośrodka pomocy społecznej/centrum usług społecznych, po odbytej wizycie określi szczegółowy zakres oraz terminy świadczenia usługi wsparcia.

 

Mechanizm udzielania pomocy w ramach Modułu II:

  1. Samorząd gminny dokonuje rozeznania potrzeb seniorów w zakresie wyposażenia ich w tzw. „opaskę lub inne urządzenie bezpieczeństwa”.
  2. Samorząd gminny, zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami prawa, dokonuje zakupu tzw. „opaski lub innego urządzenia bezpieczeństwa” oraz obsługi systemu u wybranego realizatora usługi lub obsługi systemu, jeżeli dysponuje już tzw. opaską bezpieczeństwa zakupioną w ramach niniejszego programu w edycji na rok 2022.
  3. Samorząd gminny koordynuje i realizuje program na swoim terenie.

W przypadku pytań proszę o kontakt z Panią Mileną Frączkowską pod numerem telefonu (89) 52 32 399.   

Materiały

PROGRAM Korpus Wsparcia Seniorów 2023
PROGRAM​_Korpus​_Wsparcia​_Seniorów​_2023.pdf 0.45MB
Podział środków z dotacji
Podział​_środków​_z​_dotacji.pdf 0.48MB
Podział środków z dotacji celowej budżetu państwa- po zmianie wrześniowej
Podział​_środków​_z​_dotacji​_celowej​_budżetu​_państwa-​_po​_zmianie​_wrześniowej.pdf 0.50MB
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Informacje o publikacji dokumentu
Pierwsza publikacja:
31.01.2023 15:24 Urszula Kalinowska
Wytwarzający/ Odpowiadający:
Wydział Polityki Społecznej
Tytuł Wersja Dane zmiany / publikacji
Korpus Wsparcia Seniorów na rok 2023 5.0 05.10.2023 15:21 Urszula Kalinowska
Korpus Wsparcia Seniorów na rok 2023 4.0 29.05.2023 14:19 Urszula Kalinowska
Korpus Wsparcia Seniorów na rok 2023 3.0 09.02.2023 15:29 Urszula Kalinowska
Korpus Wsparcia Seniorów na rok 2023 2.0 31.01.2023 15:27 Urszula Kalinowska
Korpus Wsparcia Seniorów na rok 2023 1.0 31.01.2023 15:24 Urszula Kalinowska

Aby uzyskać archiwalną wersję należy skontaktować się z Redakcją BIP

{"register":{"columns":[]}}