W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Obchody 30. rocznicy pielgrzymki św. Jana Pawła II do Olsztyna

07.06.2021

Wojewoda Artur Chojecki wziął udział we Mszy Świętej z okazji 30. rocznicy pielgrzymki św. Jana Pawła II do Olsztyna.

Wojewoda

Dokładnie 30 lat temu w tym samym miejscu, 6 czerwca 1991 roku, Jan Paweł II odprawił Mszę w Olsztynie w parku przy stadionie Stomilu. Na spotkanie z Ojcem Świętym w Olsztynie w 1991 roku przybyły tłumy. Jak niektórzy szacują - nawet pół miliona wiernych

"Byłem wtedy nastolatkiem, z grupą osób przyjechaliśmy z Elbląga, gdzie wtedy mieszkałem. Pewnie do treści wizyty bardziej wracałem jako dorosły człowiek, ale wtedy to były ogromne emocje. To była pierwsza po przemianach demokratycznych pielgrzymka Jana Pawła II do Polski. Tematyka bardzo istotna i potrzebna Polakom w tamtym czasie, czyli przywołanie 10 przykazań, czyli tego, co stanowi istotę cywilizacji, w ramach której funkcjonujemy, w której chcemy się rozwijać". - powiedział Wojewoda Artur Chojecki.

Liturgii przewodniczył arcybiskup Józef Górzyński, metropolita warmiński. Homilię wygłosił arcybiskup senior Edmund Piszcz, który w 1991 roku organizował wizytę papieża w Olsztynie.

Przesłaniem całej pielgrzymki do Polski był dekalog. W Olsztynie, w odniesieniu do 8 przykazania: nie mów fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu swemu, papież sformułował naukę wokół fundamentalnego znaczenia prawdy. Na pamiątkę tego nabożeństwa, koło kościoła Matki Bożej Ostrobramskiej przy ulicy Pana Tadeusza powstał krzyż papieski, który w ostatnich miesiącach został odnowiony, specjalnie na 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w Olsztynie.

Zdjęcia (4)