W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Obchody 41. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego

14.12.2022

13 grudnia 1981 roku chyba dla wszystkich Polaków jest znaczącą datą. Tego dnia władza reżimu komunistycznego z pełną bezwzględnością uderzyła we własny naród. Stan wojenny, według szacunków Instytutu Pamięci Narodowej, pochłonął 56 istnień ludzkich. Są też dane nadzwyczajnej komisji sejmowej, która ustaliła liczbę ofiar śmiertelnych na około 100 osób.

Obchody 41. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego

W Olsztynie odbyły się, zorganizowane przez Urząd Wojewódzki i NSZZ "Solidarność", obchody 41. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. Po oficjalnych przemówieniach, złożono kwiaty i zapalono znicze pod Pomnikiem Wolności Ojczyzny na Placu Solidarności.

Obecny na wydarzeniu Wojewoda Artur Chojecki wspominał ofiary stanu wojennego.

"Pamięć historyczna jest jednym z priorytetów Rządu Prawa i Sprawiedliwości. Jak ważnym jest priorytetem, widzimy odczuwając niechęć, czasem wręcz wrogość, ze strony tych środowisk, które poprzez swoje powiązania, czy wręcz zaangażowanie w układ PZPR-owskiego systemu bardzo chętnie zapomniałyby o tamtych latach. Nie możemy na to pozwolić. Nie pozwolimy zdemontować pamięci lat walki o ideały solidarnej Polski, demokratycznej Polski, których symbolicznym wyrazicielem był wówczas Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Solidarność. Nie pozwolimy zapomnieć o ludziach, którzy dla tych ideałów poświęcili swoje zdrowie, siły, a nawet życie". - powiedział Wojewoda.

W ramach obchodów rocznicowych w naszym Urzędzie odbyła się premiera filmu dokumentalnego „Atak na Region”, wyprodukowanego w ramach Wieloletniego Programu Rządowego Niepodległa na lata 2017-2022.

To 40-minutowy dokument fabularyzowany, ukazujący ostatnie dwie godziny przed wprowadzeniem stanu wojennego, rozgrywające się w Zarządzie Regionu Warmińsko-Mazurskiego NSZZ "Solidarność".

Podczas premiery Wojewoda Artur Chojecki przekazał słowa uznania twórcom filmu.

"Uprzejmie dziękuję za Waszą pracę, energię i kreatywność włożone w realizację projektu. Życzę Państwu kolejnych tego typu wartościowych produkcji, które pozostaną jako nasz wkład w kultywowanie pamięci o bolesnych kartach naszej historii.” – powiedział Wojewoda.

Obchody zakończyła Msza Święta w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa. Po niej, Wojewoda punktualnie o godz. 19.30 zapalił w oknie swojego gabinetu światło wolności.

Zdjęcia (12)

{"register":{"columns":[]}}