W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wystawa "Oto czynię wszystko nowe. W 30. rocznicę IV Pielgrzymki Ojca Świętego do Ojczyzny"

08.06.2021

Dziś w Warmińsko-Mazurskim Urzędzie Wojewódzkim oficjalnie została otwarta wystawa pt. "Oto czyni wszystko co nowe. W rocznicę IV pielgrzymki Ojca Świętego do Ojczyzny" autorstwa Patrycji Leszczyńskiej.

ludzie
Wystawę przygotowało Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej oddział w Białymstoku oraz pracownicy Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego.
Honorowym patronatem wydarzenie objął Wojewoda Artur Chojecki.
W uroczystości wzięli udział: Ks. Arcybiskup Józef Górzyński, Metropolita Warmiński, Ks. Abp Senior Edmund Piszcz, Wojewoda Artur Chojecki, Marszałek Województwa Gustaw Marek Brzezin, Starosta Olsztyński Andrzej Abako, Rektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego dr. hab. Jerzy Przyborowski, Dyrektor Oddziału IPN w Białymstoku dr hab. Piotr Kardela, Naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej w Białymstoku Urszula Gierasimiuk oraz Naczelnik Instytutu Pamięci Narodowej Delegatury w Olsztynie dr Paweł Warot.
 

,,4. pielgrzymka papieża Jana Pawła II do kraju była tak ważna, jak ta 1979 roku, bo była pierwszą po odzyskaniu wolności. Ta z 1991 odbyła się po raz pierwszy w warunkach wolności i demokracji, która w Polsce nastąpiła po zmianie systemu na demokratyczny. Z ważnym przesłaniem, by taki system wolności nie przekształcił się w swoisty totalitaryzm, potrzebne są zasady i wartości". - podkreśla Artur Chojecki, wojewoda warmińsko-mazurski.

 
Ojciec Święty Jan Paweł II był niewątpliwie najczęściej pielgrzymującym Papieżem w historii. Głosząc nauki Chrystusa na całym świecie, przemierzył łącznie ponad 1,5 mln km. Przemawiał do milionów ludzi, odwiedzał miejsca, w których nie był wcześniej żaden Papież. Odwiedzając w 1991 r. wolną już Polskę, Ojciec Święty starał się uświadomić rodakom, ze sama wolność to nie wszystko, ze wolność rzeczywista musi być oparta na prawdzie i wartościach chrześcijańskich. W czerwcu 2021 r. przypada 30. rocznica pielgrzymki Jana Pawła II do Białegostoku, Łomży i Olsztyna. W związku z tym wydarzeniem przygotowano ekspozycję, na której zostały zaprezentowane fotografie, często dotąd niepublikowane, wykonane podczas wizyty Papieża w wymienionych miejscowościach.
 
Wystawa prezentowana będzie do 22 czerwca!

Zdjęcia (17)