W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Szkolenie dla Asystentów Edukacji Romskiej

02.06.2022

Kluczowym narzędziem poprawy poziomu integracji Romów jest szeroko rozumiana edukacja, także edukacja prozdrowotna. Jest to jedno z założeń opisanych w „Programie integracji społecznej i obywatelskiej Romów w Polsce na lata 2021-2030”.

Szkolenie dla Asystentów Edukacji Romskiej

30 maja 2022 r. w Warmińsko-Mazurskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się  szkolenie w obszarze profilaktyki uzależnień zorganizowane przez Pełnomocnika Wojewody Warmińsko-Mazurskiego ds. Mniejszości Narodowych i Etnicznych panią Anetę Łapińską. Była to odpowiedź na sygnały dotyczące potrzeby przeprowadzania szkoleń
w obszarze używania przez dzieci i młodzież substancji psychoaktywnych oraz skutków jakie niosą uzależnienia, również w sferze bezpieczeństwa publicznego.

Szkolenie miało na celu zwiększanie poziomu wiedzy z zakresu rozpoznawania wśród uczniów zachowań ryzykownych i promocję zdrowego stylu życia. Skierowane było do asystentów edukacji romskiej oraz nauczycieli odpowiedzialnych za edukację dzieci ze środowiska romskiego. W spotkaniu wzięli też udział przedstawiciele Warmińsko-Mazurskiego Kuratorium Oświaty i  Wydziału Polityki Społecznej, w tym Zastępca Dyrektora pani  Urszula Jędrychowska.

Pani Marta Ruczyńska - pracownica Działu Profilaktyki Miejskiego Zespołu Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Olsztynie omówiła m.in. teorię czynników chroniących i czynników ryzyka. Zwróciła uwagę na rodzący się ,,nowy" problem wśród młodzieży, tj. media cyfrowe. Przedstawiła strategie profilaktyczne.

W ramach współpracy w zakresie realizacji „Programu integracji” w szkoleniu uczestniczyła pani nadkom. Dorota Rak - Pełnomocnik Komendanta Wojewódzkiego Policji w Olsztynie ds. Ochrony Praw Człowieka, która opowiedziała o swojej roli w obszarze przestrzegania standardów ochrony praw człowieka w jednostkach i komórkach organizacyjnych Policji, natomiast pani sierż. szt. Monika Bartecka z Wydziału Prewencji  KWP w Olsztynie mówiła o działalności profilaktycznej Policji w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa dzieci i młodzieży. Jako ostatnia głos zabrała pani kom. Mariola Plichta z Zespołu ds. Profilaktyki Społecznej Wydziału Prewencji  KMP
w Olsztynie, która przedstawiła informacje dotyczące odpowiedzialności prawnej osób nieletnich. 
Na zakończenie spotkania wywiązała się bardzo konstruktywna dyskusja dotycząca sposobu zwalczania w społeczeństwie krzywdzących stereotypów.

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}