Powrót

Wyższy Kurs Obronny zakończony – administracja gotowa na wyzwania

27.02.2025

Zakończył się Wyższy Kurs Obronny, którego celem było praktyczne przygotowanie administracji publicznej do realizacji pozamilitarnych zadań obronnych na poziomie województwa, powiatu i miasta. Uczestnicy zdobyli nie tylko wiedzę teoretyczną, ale przede wszystkim praktyczne umiejętności niezbędne do skutecznego działania w sytuacjach kryzysowych i wzmacniania systemu obronnego państwa.

Wyższy Kurs Obronny zakończony – administracja gotowa na wyzwania

Bezpieczeństwo państwa to nie tylko zadanie sił zbrojnych, ale również administracji publicznej na każdym szczeblu. Dzięki takim szkoleniom możemy skuteczniej reagować na zagrożenia i zapewnić mieszkańcom poczucie stabilności

– podkreślił Wojewoda Radosław Król.

 

Kto wziął udział w kursie?

W szkoleniu uczestniczyli m.in.:

  • Wojewoda i wicewojewodowie,
  • Marszałek i wicemarszałkowie województwa,
  • Starostowie, prezydenci miast oraz ich zastępcy,
  • Dyrektorzy i kierownicy komórek organizacyjnych ds. obronnych w urzędzie wojewódzkim.

W kursie uczestniczyli również Wicewojewoda Zbigniew Szczypiński i Dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Krzysztof Kuriata, którzy – podobnie jak pozostali absolwenci – otrzymali dyplom ukończenia kursu oraz pamiątkową przypinkę, symbolizującą gotowość do realizacji zadań obronnych.

 

Szkolenie poprowadził mobilny zespół ekspertów Akademii Sztuki Wojennej, pod przewodnictwem płk. prof. dr hab. inż. Leszka Elaka, prorektora ds. dydaktycznych i jakości kształcenia ASzWoj. Wojewoda podziękował wykładowcom za wysoki poziom merytoryczny kursu oraz zaangażowanie w budowanie świadomości i umiejętności administracji publicznej w zakresie obronności.

 

Podczas kursu omówiono kluczowe kwestie dotyczące bezpieczeństwa narodowego oraz zobowiązań sojuszniczych Polski. Szczególną uwagę poświęcono współpracy administracji z różnymi instytucjami odpowiedzialnymi za zarządzanie kryzysowe oraz planowanie obronne.

To kolejne ważne działanie na rzecz wzmocnienia systemu bezpieczeństwa. Dzięki wspólnemu zaangażowaniu administracji publicznej i ekspertów jesteśmy lepiej przygotowani do podejmowania działań w sytuacjach kryzysowych

– podsumował Wojewoda.

Zakończenie kursu to nie tylko podsumowanie zdobytej wiedzy, ale także początek dalszego doskonalenia umiejętności i współpracy między jednostkami administracyjnymi. Dziękujemy wszystkim uczestnikom i wykładowcom za ich wkład w budowanie bezpieczeństwa naszego regionu i całego kraju!

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}