W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Grupa robocza ds. społecznej odpowiedzialności uczelni

Webinar na temat społeczna odpowiedzialność uczelni po pandemii covid-19
Webinarium „Społeczna odpowiedzialność uczelni po Pandemii COVID-19”

 

Grupa robocza do spraw Społecznej Odpowiedzialności Uczelni zaprasza na webinarium   "Społeczna Odpowiedzialność Uczelni po Pandemii COVID-19", które odbędzie się
20 listopada 2020 r. w godz. 12:30 – 14:30.

Webinarium poświęcone będzie roli społecznej odpowiedzialności uczelni w przeciwdziałaniu rozprzestrzeniania się Pandemii COVID-19 oraz obszarów wsparcia interesariuszy wewnętrznych i zewnętrznych uczelni w aktualnych warunkach izolacji społecznej. Członkowie Grupy roboczej i zaproszeni goście przedstawią możliwe scenariusze rozwoju koncepcji społecznej odpowiedzialności uczelni w wyniku bieżących doświadczeń związanych z zarządzaniem uczelnią w warunkach Pandemii i zapewnienia efektywnej realizacji działań edukacyjnych i naukowych.

Webinarium będzie okazją do dyskusji nad dalszym projektowaniem misji polskich uczelni w odpowiedzi na bieżące oczekiwania społeczno-gospodarcze ale również kierunków polityki publicznej w zakresie rozwoju szkolnictwa wyższego.

PROGRAM

12:30 - 12:40 - Otwarcie spotkania

12:40 - 12:50 - Kierunki rozwoju społecznej misji uczelni w obliczu Pandemii
 

12:50 - 13:00 -   Doświadczenia uczelni w zakresie dostosowania działalności do zmiany warunków edukacji i prowadzenia prac badawczo-rozwojowych
 

13:00- 14:15 - Scenariusze rozwoju społecznej odpowiedzialności uczelni po Pandemii COVID-19.
 
14:15 - 14:25 - Dyskusja z uczestnikami warsztatu

 

14:25 - 14:30 -Podsumowanie i zamknięcie spotkania

 

Zapraszamy do wypełnienia formularzu rejestracyjnego.

 


Webinarium "Społeczna Odpowiedzialność Uczelni a Pandemia koronawirusa"

30 czerwca 2020 r. Grupa robocza do spraw Społecznej Odpowiedzialności Uczelni zorganizowała webinarium "Społeczna Odpowiedzialność Uczelni a Pandemia koronawirusa". Webinarium poświęcone bęyło dyskusji nad inicjatywami podejmowanymi przez uczelnie w aktualnej sytuacji związanej z przeciwdziałaniem rozprzestrzenianiu się koronawirusa w Polsce. Celem pierwszego spotkania z cyklu spotkań było:

  • umożliwienie podzielenia się doświadczeniami z działań uczelni ukierunkowanych na walkę z COVID-19,

  • stworzenie przestrzeni do nawiązania i zacieśnienia współpracy pomiędzy ekspertami do spraw  społecznej odpowiedzialności uczelni,

  • zainteresowanie przedstawicieli środowiska akademickiego działalnością Grupy roboczej do spraw Społecznej Odpowiedzialności Uczelni,

  • upowszechnienie zasad Deklaracji Społecznej Odpowiedzialności Uczelni.

Webinarium jest dostępne poniżej, w sekcji video.


Działania uczelni i szkół wyższych związane zagrożeniem epidemią Koronowirusa.

Obecna sytuacja stanowi dla uczelni i szkół wyższych swoisty egzamin ze społecznej odpowiedzialności. Poniżej zostały zamieszczone ich przykładowe działania w obliczu wyzwań związanych z epidemią Koronawirusa.

Zobacz działania uczelni i szkół wyższych w dobie Koronawirusa.

 

 

Zadania Grupy roboczej

Założeniem prac Grup roboczych jest wypracowanie propozycji konkretnych instrumentów rynkowych i narzędzi wsparcia przedsiębiorstw i innych organizacji we wdrażaniu praktyk społecznej odpowiedzialności i polityk należytej staranności w prowadzeniu codziennych operacji biznesowych.

Grupa robocza wypracowała podręcznik dla środowiska akadamieckiego na temat społecznej odpowiedzialności uczelni, w którym znajdziecie Państwo zarówno wskazówki, jak budować strategię uczelni w obszarach społecznej odpowiedzialności i prowadzić dialog z interesariuszami, jak również katalog dobrych praktyk uczelni w tym zakresie. Niebawem opublikujemy również szeroki katalog dobrych praktyk z pełnymi opisami działań prowadzonych przez polskie uczelnie. Katalog docelowo będzie narzędziem otwartym do ciągłej aktualizacji. Na tę potrzebę stworzyliśmy dedykowaną skrzynkę sou@mfipr.gov.pl. Zapraszamy do kontaktu i dzielenia się swoimi doświadczeniami z procesu wdrażania społecznej odpowiedzialności w Państwa uczelniach.

Grupa robocza do spraw Społecznej Odpowiedzialności Uczelni opracowała definicję społecznej odpowiedzialności uczelni:

„Społeczna odpowiedzialność uczelni – to strategiczne i systemowe podejście do zarządzania uczelnią, budowania współpracy i dialogu z interesariuszami, które przyczynia się do:

zrównoważonego rozwoju,

kształtowania wartości i postaw społeczeństwa obywatelskiego,

wspierania wartości akademickich i tworzenia nowych idei,

podtrzymania oraz rozwoju kompetencji naukowych i dydaktycznych mających wpływ na efektywność działalności i innowacyjności.”

W dniach 16 – 17 kwietnia 2019 roku odbył się Kongres Społecznej Odpowiedzialności Nauki – Nauka dla Ciebie w Krakowie. Druga cześć Kongresu miała charakter konferencyjny, na którym zostały zaprezentowane dobre praktyki uczelni w zakresie społecznej odpowiedzialności – rozszerzenie listy sygnatariuszy Deklaracji.

Do prac w grupie roboczej można dołączyć na każdym etapie realizowanych działań. Koordynację prac Zespołu i grup roboczych prowadzi:

Sekretariat Zespołu do spraw Zrównoważonego Rozwoju i Społecznej Odpowiedzialności Przedsiębiorstw Biuro Ministra.

e-mail. dominika.wierzbowska@mfipr.gov.pl
tel. 22 273 86 04

Materiały

Deklaracja​_Spolecznej​_Odpowiedzialnosci​_Uczelni​_2019
Deklaracja​_Spolecznej​_Odpowiedzialnosci​_Uczelni​_2019.pdf 0.25MB
Lista sygnatariuszy Deklaracji Społecznej Odpowiedzialności Uczelni
Lista​_sygnatariuszy​_Deklaracji​_Społecznej​_Odpowiedzialności​_Uczelni.pdf 0.42MB
Publikcja "Społeczna odpowiedzialność znaczenie dla uczelni i sposoby wdrażania"
SOU​_publ​_webb​_20-09.pdf 2.76MB
Katalog praktyk Społecznej Odpowiedzialności Uczelni w Polsce
Katalog​_praktyk​_Społecznej​_Odpowiedzialności​_Uczelni​_w​_Polsce.pdf 9.28MB

Wideo

Zdjęcia (5)

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
30.11.2020 15:08 Katarzyna Dinst
Pierwsza publikacja:
17.04.2019 13:33 Emilia Chmiel