W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Grupa robocza ds. społecznej odpowiedzialności uczelni

Działania uczelni i szkół wyższych związane zagrożeniem epidemią Koronowirusa.

Obecna sytuacja stanowi dla uczelni i szkół wyższych swoisty egzamin ze społecznej odpowiedzialności. Poniżej zostały zamieszczone ich przykładowe działania w obliczu wyzwań związanych z epidemią Koronawirusa.

Zobacz działania uczelni i szkół wyższych w dobie Koronawirusa.
 

Zadania Grupy roboczej

Założeniem prac Grup roboczych jest wypracowanie propozycji konkretnych instrumentów rynkowych i narzędzi wsparcia przedsiębiorstw i innych organizacji we wdrażaniu praktyk społecznej odpowiedzialności i polityk należytej staranności w prowadzeniu codziennych operacji biznesowych.

Grupa robocza wypracowała podręcznik dla środowiska akadamieckiego na temat społecznej odpowiedzialności uczelni, w którym znajdziecie Państwo zarówno wskazówki, jak budować strategię uczelni w obszarach społecznej odpowiedzialności i prowadzić dialog z interesariuszami, jak również katalog dobrych praktyk uczelni w tym zakresie. Niebawem opublikujemy również szeroki katalog dobrych praktyk z pełnymi opisami działań prowadzonych przez polskie uczelnie. Katalog docelowo będzie narzędziem otwartym do ciągłej aktualizacji. Na tę potrzebę stworzyliśmy dedykowaną skrzynkę sou@mfipr.gov.pl. Zapraszamy do kontaktu i dzielenia się swoimi doświadczeniami z procesu wdrażania społecznej odpowiedzialności w Państwa uczelniach.

Grupa robocza do spraw Społecznej Odpowiedzialności Uczelni opracowała definicję społecznej odpowiedzialności uczelni:

„Społeczna odpowiedzialność uczelni – to strategiczne i systemowe podejście do zarządzania uczelnią, budowania współpracy i dialogu z interesariuszami, które przyczynia się do:

zrównoważonego rozwoju,

kształtowania wartości i postaw społeczeństwa obywatelskiego,

wspierania wartości akademickich i tworzenia nowych idei,

podtrzymania oraz rozwoju kompetencji naukowych i dydaktycznych mających wpływ na efektywność działalności i innowacyjności.”

W dniach 16 – 17 kwietnia 2019 roku odbył się Kongres Społecznej Odpowiedzialności Nauki – Nauka dla Ciebie w Krakowie. Druga cześć Kongresu miała charakter konferencyjny, na którym zostały zaprezentowane dobre praktyki uczelni w zakresie społecznej odpowiedzialności – rozszerzenie listy sygnatariuszy Deklaracji.

Do prac w grupie roboczej można dołączyć na każdym etapie realizowanych działań. Koordynację prac Zespołu i grup roboczych prowadzi:

Sekretariat Zespołu do spraw Zrównoważonego Rozwoju i Społecznej Odpowiedzialności Przedsiębiorstw Biuro Ministra.

e-mail. dominika.wierzbowska@mfipr.gov.pl
tel. 22 273 86 04

Materiały

Publikcja "Społeczna odpowiedzialność znaczenie dla uczelni i sposoby wdrażania"
SOU​_publ​_webb​_20-09.pdf 2.76MB
Lista sygnatariuszy Deklaracji Społecznej Odpowiedzialności Uczelni
Lista​_sygnatariuszy​_Deklaracji​_Społecznej​_Odpowiedzialności​_Uczelni.pdf 0.42MB
Katalog praktyk Społecznej Odpowiedzialności Uczelni w Polsce
Katalog​_praktyk​_Społecznej​_Odpowiedzialności​_Uczelni​_w​_Polsce.pdf 9.28MB

Zdjęcia (5)

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
14.05.2020 15:11 Katarzyna Dinst
Pierwsza publikacja:
17.04.2019 13:33 Emilia Chmiel