W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wydarzenia CSR

Webinarium na temat Europejskich Standardów Sprawozdawczości Zrównoważonego Rozwoju (ESRS)

W dniu 27 listopada 2023 r. odbyło się webinarium na temat Europejskich Standardów Sprawozdawczości Zrównoważonego Rozwoju zorganizowane przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej wraz z Ministerstwem Finansów oraz Grupą roboczą ds. rozwoju raportowania niefinansowego.

Poznaj szczegóły pierwszego zestawu ESRS przyjętego 31 lipca 2023 r. przez KE, aby raportować zgodnie z Dyrektywą UE o sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (CSRD).

Zaproszenie na Webinarium na temat Europejskich Standardów Sprawozdawczości Zrównoważonego Rozwoju, 27 listopada 2023 r., godz. 10:00

Nagranie z wydarzenia można obejrzeć na kanale YT MFiPR.

Program oraz prezentacja z webinarium są dostępne w sekcji "Materiały" na dole strony.

Podczas webinarium przybliżymy pierwszy zestaw standardów, który ma zastosowanie do wszystkich jednostek objętych zakresem CSRD niezależnie od sektora i będzie stosowany przez pierwszą grupę jednostek (największe jednostki zainteresowania publicznego obecnie raportujące informacje niefinansowe) już do sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju za 2024 r.

Prelegenci, w tym eksperci współtworzący standardy, przedstawią szczegółowo:

  • standardy przekrojowe ESRS 1 i ESRS 2,
  • standardy dotyczące kwestii środowiskowych ESRS E1-E5,
  • standard z zakresu ładu korporacyjnego ESRS G1 oraz
  • standardy dotyczące kwestii społecznych ESRSR S1-S4.

Przekażemy także informacje o pracach nad transpozycją dyrektywy, rozporządzeniu w sprawie Taksonomii UE oraz nowej wersji Wytycznych OECD dla przedsiębiorstw wielonarodowych dotyczących odpowiedzialnego biznesu.

Prelegentami będą eksperci ze Stowarzyszenia Emitentów Giełdowych, Forum Odpowiedzialnego Biznesu, Ministerstwa Finansów, Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Ministerstwa Rozwoju i Technologii..

Więcej informacji na temat raportowania niefinansowego dostępnych jest na stronie Ministerstwa Finansów.


Dyrektywa w sprawie należytej staranności przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (CSDD) - pierwsze posiedzenie Grupy roboczej ds. należytej staranności

Dyrektywa w sprawie należytej staranności przedsiębiorstw. Pierwsze spotkanie grupy roboczej do spraw należytej staranności w MFiPR. Zapraszamy przedstawicieli biznesu, organizacji społecznych, administracji 10 października 2023 r., godzina 12:00. Transmisja na kanale YouTube Ministerstwa. Logotypy MFiPR i Zespołu do spraw zrównoważonego rozwoju i społecznej odpowiedzialności przedsiębiorstw, logotyp CSR/RBC

W dniu 10 października 2023 r. odbędzie się pierwsze posiedzenie Grupy roboczej Zespołu ds. Zrównoważonego Rozwoju i Społecznej Odpowiedzialności Przedsiębiorstw zajmującej się problematyką należytej staranności (Grupa robocza ds. należytej staranności).

Eksperci grupy roboczej reprezentujący biznes, organizacje społeczeństwa obywatelskiego oraz administrację będą wspierać Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej w pracach nad międzynarodowymi standardami należytej staranności oraz w upowszechnianiu problematyki należytej staranności wśród przedsiębiorstw.

Zainicjowanie prac  grupy roboczej podkreśla znaczenie tematyki należytej staranności w kontekście zapowiadanych nowych regulacji UE i nowych obowiązków dla przedsiębiorstw. MFiPR jest instytucją wiodącą w pracach nad projektem dyrektywy.

Zapraszamy do oglądania na żywo informacyjnej części posiedzenia Grupy roboczej na kanale YT MFiPR, aby dowiedzieć się więcej na temat stanu prac nad dyrektywą CSDD.

Program wydarzenia jest dostępny w sekcji "Materiały" na dole strony.


Konferencja na temat zaktualizowanych "Wytycznych OECD dla przedsiębiorstw wielonarodowych"

zaproszenie na konferencję nt. Wytycznych OECD dla przedsiębiorstw wielonarodowych

Wytyczne OECD są najstarszym międzynarodowym standardem odpowiedzialnego biznesu, przyjętym przez OECD w 1976 r. Od tamtego czasu były kilkukrotnie aktualizowane. W dniu 8 czerwca 2023 r. Rada OECD przyjęła najnowszą aktualizację Wytycznych OECD dla przedsiębiorstw wielonarodowych. Podczas konferencji będziemy mówić o kluczowych zmianach w dokumencie oraz roli interesariuszy w procesie aktualizacji Wytycznych OECD.

Zapraszamy do oglądania wydarzenia na żywo na kanale FB i YT MFiPR.

Program konferencji jest dostępny w sekcji "Materiały" na dole strony.


Webinarium pt. "Dobre praktyki uczelni zagranicznych w zakresie społecznej odpowiedzialności"

W dniu 25 maja 2023 r. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Grupa robocza ds. społecznej odpowiedzialności uczelni zapraszają przedstawicieli środowiska akademickiego oraz wszystkich zainteresowanych na webinarium, podczas którego przedstawimy wyniki projektu badawczego grupy roboczej "Dobre praktyki uczelni zagranicznych w zakresie społecznej odpowiedzialności" oraz będziemy rozmawiać na temat uczestnictwa polskich szkół wyższych w międzynarodowych rankingach uczelni dotyczących zrównoważonego rozwoju.

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Grupa robocza do spraw społecznej odpowiedzialności uczelni zapraszają na webinarium pod tytułem Dobre praktyki uczelni zagranicznych w zakresie społecznej odpowiedzialności. 25 maja 2023 roku, godzina 11:00. Przedstawimy wyniki projektu badawczego Dobre praktyki uczelni zagranicznych w zakresie społecznej odpowiedzialności, będziemy rozmawiać na temat międzynarodowych rankingów uczelni na przykładzie THE Impact i uczestnictwa w rankingach polskich szkół wyższych. Logotypy MFIPR i grupy roboczej do spraw społecznej odpowiedzialności uczelni oraz logotyp CSR/RBC. Zdjęcie przedstawiające studentów siedzących na schodach, rozmawiających i pracujących na laptopach.

Wydarzenie będzie transmitowane na kanale YouTube oraz Facebooku Ministerstwa.

Program webinarium jest dostępny w sekcji „Materiały” na dole strony.


Webinarium pt. "Społeczna odpowiedzialność polskich uczelni oczami interesariuszy wewnętrznych"

Dnia 21 marca 2023 r. odbyło się webinarium online pt. „Społeczna odpowiedzialność polskich uczelni oczami interesariuszy wewnętrznych” zorganizowane przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Grupę roboczą ds. społecznej odpowiedzialności uczelni.  

zaproszenie na webinarium

Podczas webinarium odbyła się inauguracja raportu prezentującego wyniki badania Diagnoza realizacji społecznej odpowiedzialności uczelni. Zapoznano się z głosem interesariuszy uczelni na temat wyzwań, przed jakimi stoją polskie szkoły wyższe w zakresie realizacji idei społecznej odpowiedzialności.

Zapraszamy do obejrzenia nagrania na kanale YouTube lub Facebooku Ministerstwa.

Program webinarium dostępny jest w sekcji „Materiały” na dole strony.


Spotkanie na temat aktualizacji Wytycznych OECD dla przedsiębiorstw wielonarodowych - stanowiących międzynarodowy standard odpowiedzialnego biznesu

W dniu 31 stycznia 2023 r. odbyło się spotkanie na temat aktualizacji Wytycznych OECD dla przedsiębiorstw wielonarodowych organizowane przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Polski Krajowy Punkt Kontaktowy OECD, w którym uczestniczyli przedstawiciele biznesu, organizacji pozarządowych, organizacji społeczeństwa obywatelskiego, związków zawodowych, organizacji branżowych, środowiska akademickiego i administracji publicznej.

grafika

Nagranie ze spotkania, organizowanego w formule stacjonarnej i online, jest dostępne na kanale YT i FB MFiPR.

Program wydarzenia do pobrania poniżej w sekcji "Materiały".

Wytyczne OECD dla przedsiębiorstw wielonarodowych są aktualnie wdrażane w 51 krajach i wyznaczają globalny standard odpowiedzialnego prowadzenia działalności biznesowej (RBC). Wytyczne OECD zostały wskazane w art. 3 i 18 rozporządzenia UE w sprawie taksonomii dotyczących minimalnych gwarancji prowadzenia zrównoważonej środowiskowo działalności gospodarczej. W 2022 r. OECD przeprowadziła przegląd Wytycznych OECD pod kątem ich zgodności z aktualnymi trendami i innymi regulacjami. W wyniku przeglądu zaproponowano ukierunkowaną aktualizację Wytycznych OECD: projekt aktualizacji Wytycznych OECD, która była przedmiotem konsultacji publicznych, zakończonych 10 lutego 2023 r..

Więcej informacji na stronie polskiego KPK OECD.


 

Webinarium online pt. "Należyta staranność w sektorze rolno-spożywczym. Prezentacja polskiej wersji językowej Wytycznych OCED-FAO dotyczących odpowiedzialnych łańcuchów dostaw w sektorze rolno-spożywcznym"

W dniu 22 listopada 2022 r. odbyło się organizowane przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Polski Krajowy Punkt Kontaktowy OECD ds. odpowiedzialnego biznesu webinarium online poświęcone tematyce należytej staranności w odpowiedzialnym prowadzeniu działalności biznesowej w sektorze rolno-spożywczym.

webinarium

Podczas webinarium zaprezentowano Wytyczne OECD-FAO dotyczące odpowiedzialnych łańcuchów dostaw w sektorze rolno-spożywczym opracowane przez KPK OECD w polskiej wersji językowej. Przybliżają one międzynarodowe standardy w obszarze społecznej odpowiedzialności biznesu dla przedsiębiorstw sektora rolno-spożywczego, stanowiąc jednocześnie wsparcie w przygotowaniu się przedsiębiorstw do wypełnienia obowiązków wynikających z nowych inicjatyw legislacyjnych UE, takich jak np. projekt Dyrektywy UE w sprawie należytej staranności przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju. W webinarium uczestniczyli eksperci OECD i FAO.

Nagranie z webinarium dostępne jest na kanale YouTube MFiPR oraz na Facebooku MFiPR.

Webinarium odbyło się w języku polskim z symultanicznym tłumaczeniem na język angielski.

Program wydarzenia do pobrania poniżej w sekcji "Materiały".


Konferencja Społecznej Odpowiedzialności Uczelni 

W dniu 2 czerwca 2022 r. odbyła się konferencja pt. "Doświadczenia, praktyki i wyzwania społecznej odpowiedzialności uczelni” organizowana przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Ministerstwo Edukacji i Nauki.

zaproszenie na konferencję

Podczas konferencji przypomniano historię Deklaracji SOU, zostały przedstawione efekty działania Grupy roboczej ds. SOU oraz zaprezentowano przykłady wdrażania zasad SOU zebrane w trzech katalogach dobrych praktyk publikowanych przez MFiPR od 2019 r. Podczas konferencji swoją premierę miał również Katalog Dobrych Praktyk Uczelni za rok 2021.

Ważnym dla środowiska akademickiego punktem konferencji było podpisanie Deklaracji Społecznej Odpowiedzialności Uczelni przez kolejne szkoły wyższe. Do grona sygnatariuszy Deklaracji SOU dołączyło bowiem kolejnych 77 uczelni z całej Polski. Łączna liczba sygnatariuszy Deklaracji SOU w latach 2017, 2019 i 2022 r.  wynosi aktualnie 160 uczelni.

Konferencja odbyła się w formule hybrydowej. Nowi sygnatariusze Deklaracji SOU wzięli udział w konferencji osobiście w siedzibie MFiPR w Warszawie. Zapraszamy do obejrzenia nagrania z konferencji, które dostępne jest na kanale YouTube MFiPR oraz na Facebooku MFiPR.

Program konferencji do pobrania poniżej w sekcji "Materiały".


Webinarium pt. „Organizacja działalności uczelni zgodnie z zasadami Deklaracji Społecznej Odpowiedzialności Uczelni"

W dniu 24 maja 2022 r. Grupa robocza ds. społecznej odpowiedzialności uczelni zorganizowała webinarium online poświęcone dyskusji i wymianie doświadczeń na temat organizacji działalności uczelni zgodnie z zasadami Deklaracji SOU, w którym uczestniczyli przedstawiciele środowiska akademickiego.  

zaproszenie na webinarium

Z nagrania wydarzenia na kanale YouTube oraz Facebooku można dowiedzieć się:

  • jak mogą funkcjonować uczelnie zgodnie z zasadami Deklaracji SOU
  • jaką rolę odgrywają Pełnomocnicy Rektorów ds. SOU
  • jak można ocenić poziom realizacji wdrażania zasad SOU – zgodnie z metodyką projektu badawczego grupy roboczej.

Program webinarium dostępny jest w sekcji „Materiały” na dole strony.


Webinarium pt. „Należyta staranność w odpowiedzialnych łańcuchach dostaw z perspektywy standardów odpowiedzialnego biznesu"

19 maja 2022 r., o godz. 10.00 Krajowy Punkt Kontaktowy OECD (KPK OECD) zorganizował webinarium online poświęcone tematyce należytej staranności w odpowiedzialnych łańcuchach dostaw. Wydarzenie otworzył Grzegorz Puda, Minister Funduszy i Polityki Regionalnej.

zaproszenie na webinarium należyta staranność biznesu

Zagadnienie należytej staranności będzie miało istotne znaczenie w niedługiej przyszłości, w związku z planowaną dyrektywą w sprawie należytej staranności w zakresie zrównoważonego rozwoju przedsiębiorstw (Corporate Sustainability Due Diligence Directive).

Dlatego też celem webinarium było omówienie zagadnienia należytej staranności (due diligence), które zostało zdefiniowane w 2011 r. w Wytycznych ONZ dotyczących biznesu i praw człowieka oraz opisane jako proces oparty na analizie ryzyka w Wytycznych OECD dla przedsiębiorstw wielonarodowych.

Z nagrania wydarzenia dostępnego na kanale YouTube MFiPR i na Facebooku MFiPR można dowiedzieć się:

Program webinarium do pobrania w sekcji "Materiały" na dole strony.


Webinarium pt. „Aktualne trendy w rozwoju standardów odpowiedzialnego biznesu" 

12 maja 2021 r. odbyło się webinarium zorganizowane przez Grupę roboczą ds. społecznej odpowiedzialności uczelni poświęcone tematyce społecznej odpowiedzialności biznesu. Webinarium adresowane było do środowiska akademickiego, przedstawicieli biznesu i wszystkich zainteresowanych.

zaproszenie

Standardy odpowiedzialnego biznesu oraz planowane regulacje, o których rozmawiano w trakcie webinarium, pomogą w kształtowaniu relacji uczelni z ważnym interesariuszem, jakim jest biznes. Wiedza o aktualnych trendach społecznej odpowiedzialności biznesu to również ważny element edukacji i kształtowaniu liderów zmian na rzecz zrównoważonego rozwoju.

Podczas webinarium rozmawiono o tym:

  • jak dziś rozumiana jest społeczna odpowiedzialność biznesu
  • jakie są najnowsze i planowane zmiany regulacyjne, w tym dotyczące raportowania przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju
  • w jaki sposób działalność Krajowego Punktu Kontaktowego OECD przyczynia się do wzmacniania odpowiedzialnych praktyk polskiego biznesu

Nagranie transmisji z wydarzenia można obejrzeć na platformie  YouTube lub Facebooku Ministerstwa.

Program webinarium do pobrania w sekcji "Materiały" na dole strony.


Webinarium „Zero waste – najlepsze praktyki polskich uczelni w zakresie ochrony środowiska”

W dniu 14 grudnia 2021 r. odbyło się webinarium online poświęcone promocji praktyk  szkół wyższych w zakresie „zero waste”. Działania te wpisują się w implementację Deklaracji Społecznej Odpowiedzialności Uczelni oraz stanowią wkład środowiska akademickiego w realizację Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ.

Było to kolejne webinarium Grupy roboczej ds. społecznej odpowiedzialności uczelni poświęcone społecznej odpowiedzialności szkół wyższych w aspekcie zmian klimatu i ochrony środowiska.

 

Agenda webinarium w dniu 14 grudnia 2021

Nagranie transmisji z wydarzenia można obejrzeć na platformie YouTube i na kanale Facebook Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej.


Webinarium "Upowszechnianie wiedzy na temat zmian klimatycznych i zrównoważonego rozwoju”

W trakcie szczytu klimatycznego w Glasgow – COP 26, Grupa robocza ds. społecznej odpowiedzialności uczelni włączyła się w upowszechnianie informacji o rzetelnych źródłach wiedzy na temat zmian klimatycznych, zwracając uwagę na potrzebę wzrostu świadomości społecznej w tym obszarze.

W dniu 8 listopada 2021 r. odbyło się webinarium online poświęcone roli szkół wyższych w upowszechnianiu wiedzy o zmianach klimatu oraz promowaniu postaw przyczyniających się do realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju.

program webinarium

Nagranie z wydarzenia można obejrzeć na platformie YouTube i na kanale Facebook Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej.


Warsztat online dotyczący projektu dyrektywy CSRD

Ministerstwo Finansów oraz Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej w dniu 29 października 2021 r. zorganizowało webinarium online dla spółek dotyczące projektu dyrektywy UE w sprawie raportowania przedsiębiorstw na temat zrównoważonego rozwoju.

zaproszenie dla spółek na warsztat w dniu 29 października

Nagranie transmisji z wydarzenia można obejrzeć na platformie YouTube lub na kanale  Facebook Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej.

Tematyka prezentowana podczas webinarium to m.in.:

  • zakres projektu dyrektywy, która zobowiąże około 3 tysiące polskich spółek do raportowania na temat zrównoważonego rozwoju,
  • prace nad jednolitymi europejskimi standardami raportowania na temat zrównoważonego rozwoju,
  • potrzeba raportowania dla inwestorów, banków, ubezpieczycieli i NGOs,
  • jak można się przygotować do nadchodzących obowiązków sprawozdawczych.

W ostatniej części spotkania eksperci udzielili odpowiedzi na pytania uczestników, które zostały zadane na czacie lub w komentarzach.

Więcej informacji w zakładce Raportowanie niefinansowe oraz na stronie Ministerstwa Finansów.

Prezentacja oraz program warsztatu do pobrania z sekcji "Materiały" u dołu strony. 


Cykl warsztatów regionalnych dla MŚP „CSR i innowacje na rzecz zrównoważonego rozwoju”

W 2021 r. i 2022 r. zrealizowane zostaną warsztaty dla MŚP w 11 regionach Polski. Stanowią kontynuację cyklu warsztatów, które w 2020 r. zostały przeprowadzone w pięciu województwach.

Warsztaty będą służyły jako inspiracja dla przedsiębiorstw w podejmowaniu decyzji rozwojowych uwzględniających wdrażanie innowacji na rzecz zrównoważonego rozwoju. Będą  sprzyjały zmianie modeli biznesowych na bardziej odpowiedzialne – uwzględniające potrzeby interesariuszy oraz wpływ na środowisko.

Warsztaty odbywać się będą w małych grupach i będą mieć charakter interaktywnej współpracy, oparte są na katalogu przykładów z sektora MŚP, opisujących  wdrożone z sukcesem  innowacje.

Warsztaty w formule online zostaną podzielone na dwa dni ćwiczeń przygotowujących do budowania strategii zrównoważonego rozwoju przedsiębiorstwa.

Warsztaty zrealizowane zostaną we współpracy z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju oraz Grupą Profesja. Harmonogram, zapisy i szczegóły projektu dostępne są na stronie: https://grupaprofesja.com/csr-i-innowacje-dla-zrownowazonego-rozwoju/


Światowe Forum na temat odpowiedzialnego biznesu

logo GF on RBC

Światowe Forum nt. Odpowiedzialnego Prowadzenia Biznesu (Global Forum on RBC) corocznie organizowane przez OECD w tym roku odbyło się w formule online 15-17 czerwca 2021 r.

Tematem przewodnim wydarzenia było hasło: The New Normal for a Sustainable Future. Pokonanie przeszkód powstałych wskutek pandemii COVID-19 może stanowić punkt zwrotny w dążeniu do zrównoważonego rozwoju i wdrażania trwałych zmian na świecie.

Dyskusje podczas Forum służyły m.in. poszukiwaniom odpowiedzi na pytania: 
- jakie zachowania biznesowe potrzebne są dziś, aby sprostać wyzwaniom jutra? 
- czy mamy odpowiednie standardy i narzędzia, aby odpowiedzialne prowadzenie biznesu stało się nową normą we współczesnym świecie? 

Forum adresowane było do przedstawicielu biznesu, organizacji branżowych, związków zawodowych, organizacji pozarządowych, środowisk akademickich oraz administracji publicznych. 
Szczegóły dostępne na stronie Global Forum on Responsible Business Conduct


Wspieramy rozwój odpowiedzialnych polityk pracowniczych - inauguracja „Przewodnika CSR po bezpiecznym i zrównoważonym środowisku pracy

Mamy przyjemność poinformować, że od dnia 28 maja br. dostępny jest  „Przewodnik CSR po bezpiecznym i zrównoważonym środowisku pracy”  – dzieło wieloautorskie, które powstało w ramach prac Zespołu ds. Zrównoważonego Rozwoju i Społecznej Odpowiedzialności Przedsiębiorstw – organu pomocniczego Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej.

Przewodnik CSR po bezpiecznym i zrównoważonym środowisku pracy

Przewodnik CSR po bezpiecznym i zrównoważonym środowisku pracy”, podpowiada, jakie działania firmy powinny podejmować, aby rozwijać odpowiedzialne polityki pracownicze służące dobrostanowi, zdrowiu i bezpieczeństwu pracowników. Wskazuje i zachęca do działań, które budują i rozwijają właściwe relacje pracownicze, zwiększają bezpieczeństwo i higienę pracy oraz wspierają równowagę w obszarze praca - życie, podnosząc jakość pracy i zadowolenie pracowników. Są to jednocześnie inwestycje na przyszłość - dzięki takiej postawie firmy zyskują przewagę konkurencyjną na rynku, łatwiej zdobywają i utrzymują zaangażowanych pracowników, ograniczają koszty wypadków przy pracy i absencji, a ponadto umiejętnie dostosowują się do trendów demograficznych i zmiany oczekiwań na rynku pracy.

Publikacja zawiera uniwersalną bazę dobrych praktyk stosowanych przez firmy oraz listę kontrolną - praktyczne narzędzie do samooceny procesów w przedsiębiorstwie.

Przewodnik CSR po bezpiecznym i zrównoważonym środowisku pracy” został przygotowany przez zespół ekspertów i praktyków Grupy roboczej ds. relacji z osobami świadczącymi pracę działającej przy Zespole ds. Zrównoważonego Rozwoju i Społecznej Odpowiedzialności Przedsiębiorstw. W skład grupy weszli przedstawiciele zarówno administracji publicznej, związków zawodowych, przedsiębiorstw i organizacji je zrzeszających, jak i  organizacji pozarządowych oraz przedstawiciele świata nauki.  Koordynatorem prac było Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych. 

Zachęcamy do lektury i upowszechniania podręcznika.


Konferencja online „Firma-Idea: Odpowiedzialnie o nauce, biznesie i rozwoju” 

18 marca 2021 r. odbyła się konferencja online pt. „Firma-Idea: Odpowiedzialnie o nauce, biznesie i rozwoju”. Wydarzenie było poświęcone rozwijaniu współpracy nauki z biznesem. Do czynnego udziału w konferencji zaproszono zarówno przedstawicieli administracji rządowej, szkół wyższych, instytutów naukowych i badawczych, jak i przedsiębiorców. Streaming wydarzenia był prowadzony na Facebooku oraz kanale Open Eyes Economy na YouTube.

Pierwsza część spotkania była poświęcona idei społecznej odpowiedzialności uczelni. Głos zabrali m.in. przedstawiciele Grupy roboczej ds. społecznej odpowiedzialności uczelni działającej przy Zespole ds. Zrównoważonego Rozwoju i Społecznej Odpowiedzialności Przedsiębiorstw – któremu przewodniczy Minister Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej. W pracach Grupy roboczej biorą udział przedstawiciele środowiska akademickiego z wielu polskich uczelni. Grupa robocza realizuje szereg projektów ukierunkowanych na rozwijanie praktyk społecznej odpowiedzialności na polskich uczelniach. Opracowała m.in. Deklarację Społecznej Odpowiedzialności Uczelni, która liczy ponad 80 sygnatariuszy: uczelni o różnych profilach kształcenia i dyscyplinach naukowych.  

Dyskusje i wystąpienia podczas konferencji koncentrowały się wokół wyzwań związanych z rozwijaniem społecznej odpowiedzialności uczelni, budowaniem i inicjowaniem  współpracy pomiędzy nauką a biznesem. Udział wzięli m.in. prof. dr hab. Janina Filek z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, dr hab. Joanna Kulczycka, prof. AGH z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, dr hab. Sylwia Mrozowska, prof. UG, reprezentująca Centrum Zrównoważonego Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego czy dr hab. Piotr Wachowiak, prof. SGH, Rektor Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, koordynator Grupy roboczej ds. społecznej odpowiedzialności uczelni.

W czasie drugiej części wydarzenia nacisk położony został na praktyczne aspekty i możliwości współpracy uczelni z przedsiębiorcami, dobre praktyki w tym zakresie z uwzględnieniem innowacyjnych przedsięwzięć z Małopolski. Wskazane zostały zarówno przykłady przedsięwzięć badawczo-rozwojowych i wdrożeniowych jak i tych nakierowanych na rozwój społeczności akademickiej. Do udziału w tej części konferencji zaproszeni zostali m.in. dr inż. Arkadiusz Szmal z Centrum Transferu Technologii AGH, dr Monika Sady kierująca Zespołem ds. Rozwoju Społecznego i Ekologicznego Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie a także małopolscy przedsiębiorcy z sektora kreatywnego i IT w tym m.in. Dagmara Wodnicka reprezentująca agencję eventową Especto, dr inż. Michał Grega z Scivi sp. z o.o. czy Kacper Stępień z Agencji Artystycznej GAP, realizujący wspólnie z małopolskimi uczelniami wiele ciekawych przedsięwzięć artystycznych.

Konferencja była organizowana w ramach cyklu OEE on Tour oraz projektu „Małopolska Open Eyes Economy Hub – promocja zagraniczna małopolskich FIRM-IDEI”. Stanowi przygotowanie do Open Eyes Economy Summit 6, który odbędzie się w dniach 16-17 listopada 2021.

Współorganizatorem wydarzenia było Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.


Bezpłatny warsztat online dla przedsiębiorstw: Identyfikacja i zapobieganie pracy przymusowej - narzędzia dla firm. 28 października 2020 r.

Zapraszamy do zapoznania się z praktycznymi narzędziami, które pomogą w indentyfikacji i zapobiegania pracy przymusowej. Warsztat został zorganizowany przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej we współpracy z Polskim Instytutem Praw Człowieka i Biznesu.

Eksperci, praktycy z firm oraz przedstawiciele instytucji podzielą się swoim doświadczeniem i wskazówkami w monitorowaniu pracy przymusowej. Więcej informacji o wydarzeniu w zakładce Grupa robocza do spraw relacji z osobami świadczącymi pracę. 


Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej po raz pierwszy na Targach CSR w roli wystawcy

Targi CSR to jedno z najważniejszych wydarzeń dotyczących odpowiedzialnego biznesu w roku. Administracja rządowa od lat wspiera wydarzenia promujące standardy CSR, jednak w tym roku po raz pierwszy znaleźliśmy się w gronie wystawców.

Budując zrównoważoną przestrzeń publiczną, rozumiemy, jak ważną rolę odgrywa społeczna odpowiedzialność przedsiębiorstw, dlatego aktywnie promujemy i wspierajmy rozwój CSR w Polsce.

Zapraszamy do obejrzenia strony Targów i opisu naszych działań jako wystawcy http://odpowiedzialnybiznes.pl/targicsr/wystawcy/ministerstwo-funduszy-i-polityki-regionalnej/


Bądź odpowiedzialnym konsumentem i zmieniaj świat!

W Światowym Dniu Działania na Rzecz Realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju SDGs, przypadającym na 25 września, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej rozpoczyna już po raz drugi kampanię informacyjną promującą postawy odpowiedzialnej konsumpcji.

W trosce o środowisko, zdrowie i bezpieczeństwo każdego z nas rozpoczynamy kampanię promującą „odpowiedzialną konsumpcję". We współpracy z partnerami zewnętrznymi przygotowaliśmy zestaw wskazówek i propozycji działań, jakie może podjąć każdy z nas na co dzień w takich obszarach jak: zrównoważony dom, transport, zdrowie, odpowiedzialne zakupy, korzystanie z produktów finansowych oraz zrównoważone budownictwo. Zrównoważony rozwój to droga, którą uświadomić sobie musi każdy z nas. Każdy z nas ma na to realny wpływ” mówi Małgorzata Jarosińska-Jedynak, Minister Funduszy i Polityki Regionalnej.

Działania na rzecz zrównoważonego rozwoju podejmujemy we współpracy z biznesem i partnerami społeczno-gospodarczymi. W ramach kampanii przypominamy cykl broszur i animacji pt. „Odpowiedzialny konsument” opracowanych przez członków Grupy Roboczej ds. Konsumenckich działającej przy Zespole ds. Zrównoważonego Rozwoju i Społecznej Odpowiedzialności Przedsiębiorstw. Współautorami opracowań są organizacje społeczeństwa obywatelskiego, instytucje publiczne, firmy oraz uczelnie.

Broszury odnoszą się do 6 obszarów – elementów codziennego życia, w których każdy z nas może podejmować decyzje korzystne dla środowiska, ale także dla własnego zdrowia, finansów oraz społeczności lokalnej. 


Światowe Forum OECD nt. odpowiedzialnego prowadzenia biznesu 

Dziękujęmy za udziału w dorocznym Światowym Forum OECD nt. odpowiedzialnego prowadzenia biznesu (Global Forum on Responsible Business Conduct, GFRBC), które w tym roku, w związku z pandemią COVID-19 odbędzie się jako konferencja on-line. 

Pierwsza część Forum odbyła się 19 maja 2020 r. i była poświęcona problematyce wpływu pandemii COVID-19 na odpowiedzialne prowadzenie biznesu. Omówione zostaną m.in. podejścia administracji rządowych oraz przedsiębiorstw uwzględniające zasady RBC w rozwiązywaniu kryzysu wywołanego pandemią COVID-19 oraz budowy bardziej odpornych łańcuchów dostaw.

Konferencja w dniu 19 maja 2020 r. została poprzedzona godzinną sesją adresowaną do sektora tekstylno-odzieżowego i obuwniczego w godz. 9.00-10.00.

Właściwe Światowe Forum rozpoczęło się 19 maja 2020 r. o godz. 13.00 i trwało do godz. 18.00Szczegółowa agenda dostępna na stronie OECD.

 Światowe Forum nt. odpowiedzialnego prowadzenia biznesu jest wydarzeniem otwartym dla wszystkich zainteresowanych, w tym przedstawicieli biznesu, organizacji branżowych, związków zawodowych, organizacji pracowniczych, organizacji społecznych, środowiska akademickiego oraz przedstawicieli administracji. Wydarzenie jest bezpłatne. 


18 edycja raportu „Odpowiedzialny biznes w Polsce 2019. Dobre praktyki”

Forum Odpowiedzialnego Biznesu wydało nowy Raport „Odpowiedzialny biznes w Polsce. Dobre praktyki”. Po raz kolejny wzrosła liczba prezentowanych praktyk sięgając 1700 zgłoszonych przez 214 firm. To rekord w historii ukazywania się publikacji. Premiera odbyła się 16 kwietnia 2019 r. na Facebooku Forum Odpowiedzialnego Biznesu.

Pobierz raport w wersji PDF >> http://odpowiedzialnybiznes.pl/publikacje/raport-2019/

W raporcie głównym kluczem podziału praktyk pozostaje 7 obszarów wyznaczonych przez normę ISO 26000. Należą do nich: ład organizacyjny, prawa człowieka, praktyki z zakresu pracy, środowisko, uczciwe praktyki operacyjne, zagadnienia konsumenckie, zaangażowanie społeczne i rozwój społeczności lokalnej. Największy wzrost liczby dobrych praktyk w raporcie wystąpił w obszarze środowiska. Najczęściej dotyczą one edukacji prośrodowiskowej obejmującej m.in. pracowników, dzieci, społeczności i mieszkańców miast. Wciąż nieliczne są jednak inicjatywy związane z edukacją rynku. Szereg praktyk odnosi się również do dużych programów środowiskowych, związanych m.in. z efektywniejszym zarządzaniem zasobami. Coraz większego znaczenia, czego dowodzi także przegląd działań w obszarze środowiska, nabierają zagadnienia związane z gospodarką obiegu zamkniętego i ochrony bioróżnorodności. Najprostsze przykłady działań dla środowiska naturalnego opisane zostały w kategorii ekobiuro i dotyczą takich praktyk jak np. rezygnacja z plastiku.

16 kwietnia 2019 r. Forum Odpowiedzialnego Biznesu zainaugurowało także jubileusz „20 lat partnerstwa na rzecz zrównoważonego rozwoju w Polsce”, związany z 20-leciem zaangażowania organizacji i firm partnerskich FOB w upowszechnianie standardów odpowiedzialnego biznesu i zrównoważonego rozwoju. Wydarzeniu towarzyszyło ogłoszenie zwycięzców konkursu dla dziennikarzy i ekspertów CSR – „Pióro odpowiedzialności”.

Raport „Odpowiedzialny biznes w Polsce. Dobre praktyki” to najważniejsza cykliczna publikacja Forum Odpowiedzialnego Biznesu, wydawana od 2002 roku. Raport jest przeglądem aktywności firm, które zgłosiły swoje działania w zakresie CSR, oraz podsumowuje najważniejsze kwestie związane z odpowiedzialnym biznesem w danym roku w Polsce.

Poprzednie edycje dostępne są na stronie: http://odpowiedzialnybiznes.pl/publikacje/?type=114.

Wszystkie praktyki z kolejnych edycji raportu publikowane są w wyszukiwarce dobrych praktyk, dostępnej na stronie: http://odpowiedzialnybiznes.pl/dobre-praktyki/.


Działania biznesu związane z przeciwdziałaniem rozprzestrzeniania się Koronawirusa w Polsce.

Obecna sytuacja stanowi dla firm swoisty egzamin ze społecznej odpowiedzialności. Poniżej zostały zamieszczone przykładowe działania firm w obliczu wyzwań związanych z epidemią Koronawirusa. Takich działań codziennie przybywa. W obecnej sytuacji znaczenia nabierają także wszelkie akcje dotyczące wspierania małego, lokalnego biznesu, takie jak np. akcja „Lokalnie-solidarnie”, w ramach której tworzona jest mapa lokalnych biznesów, potrzebujących wsparcia. Pomoc dla małego, lokalnego biznesu to obszar do działania zarówno konsumentów, jak i dużych przedsiębiorstw, dla których MŚP są dostawcami i usługodawcami.

Zobacz działania biznesu w dobie Koronawirusa.


Mapa praktyk społecznej odpowiedzialności biznesu w dobie Koronowirusa
 
Forum Odpowiedzialnego Biznesu - organizacja od lat wspierająca rozwój praktyk społecznej odpowiedzialności przedsiębiorstw na polskim rynku uruchomiła Mapę zaangażowania biznesu w obliczy pandemii Koronowirusa. 
Na stronie http://odpowiedzialnybiznes.pl/aktualno%C5%9Bci/biznesreagujeodpowiedzialnie-mapa-zaangazowania-biznesu-w-obliczu-pandemii-koronawirusa/ znaleźć można przykłady działań podejmowanych przez przedsiębiorstwa na rzecz walki z rozprzestrzenianiem się pandemii Koronowirusa oraz jego skutków gospodarczych. 
 

Forum OECD dla sektora tekstylno-odzieżowego i obuwniczego

W dniach 12-13 lutego 2020 r. w Paryżu odbyło się się kolejne już Forum OECD nt. należytej staranności dla sektora tekstylno-odzieżowego i obuwniczego. W wydarzeniu uczestniczyło ponad 600 uczestników z 30 krajów, w tym przedstawiciele biznesu, organizacji pracowniczych, związków zawodowych, organizacji społecznych, środowisko akademickiego oraz administracji rządowych.

Dyskusje plenarne Forum poświęcone były problematyce należytej staranności w szczególności w kontekście zmian klimatycznych, zastosowań różnych technologii oraz polityk handlowych. Szczegóły dotyczące przebiegu, wraz z programem wydarzenia oraz materiałami dodatkowymi na stronie OECD.

Również na stronie Krajowego Punktu Kontaktowego OECD dostępne są w języku polskim Wytyczne OECD dotyczące należytej staranności w odpowiedzialnych łańcuchach dostaw w sektorze tekstylno-odzieżowym i obuwniczym. Zachęcamy do zapoznania się i korzystania z Wytycznych w praktyce. 


Bądź odpowiedzialnym konsumentem i zmieniaj świat!

W Światowym Dniu Działania na Rzecz Realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju SDGs, przypadającym na 25 września, Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju rozpoczyna kampanię informacyjną promującą postawy odpowiedzialnej konsumpcji.

W trosce o środowisko, zdrowie i bezpieczeństwo każdego z nas rozpoczynamy kampanię promującą „odpowiedzialną konsumpcję". We współpracy z partnerami zewnętrznymi przygotowaliśmy zestaw wskazówek i propozycji działań, jakie może podjąć każdy z nas na co dzień w takich obszarach jak: zrównoważony dom, transport, zdrowie  oraz odpowiedzialne zakupy i korzystanie z produktów finansowych. Zrównoważony rozwój to droga, którą uświadomić sobie musi każdy z nas. Każdy z nas ma na to realny wpływ” mówi Jerzy Kwieciński, Minister Finansów, Inwestycji i Rozwoju.

Działania na rzecz zrównoważonego rozwoju podejmujemy we współpracy z biznesem i partnerami społeczno-gospodarczymi. W ramach kampanii upowszechniane są broszury informacyjne opracowane przez członków Grupy Roboczej ds. Konsumenckich działającej przy Zespole ds. Zrównoważonego Rozwoju i Społecznej Odpowiedzialności Przedsiębiorstw. Współautorami opracowań są organizacje społeczeństwa obywatelskiego, instytucje publiczne, firmy oraz uczelnie.

Broszury odnoszą się do 5 obszarów – elementów codziennego życia, w których każdy z nas może podejmować decyzje korzystne dla środowiska, ale także dla własnego zdrowia, finansów oraz społeczności lokalnej.

Odpowiedzialność konsumencka_ZakupyOdpowiedzialność konsumencka_Zdrowie

                                        Odpowiedzialność konsumencka_Życie_w_domu

Odpowiedzialność konsumencka_TransportOdpowiedzialność konsumencka_Produkty finansowe

 

Biorąc pod uwagę aktualny stan środowiska naturalnego, realizacja Celów Zrównoważonego Rozwoju, a zwłaszcza SDG12, czyli odpowiedzialnej konsumpcji, staje się naszą wspólną odpowiedzialnością.

Zachęcamy do przekazywania broszur dalej. Im więcej osób włączy się we wzmacnianie trendu zrównoważonej konsumpcji, tym większa szansa na realną zmianę.

Śledźcie naszą kampanię do końca października - w każdy czwartek. O ważnych ważnych tematach będą przypominały krótkie animacje, które można zobaczyć tutaj.


60 nowych sygnatariuszy Deklaracji Społecznej Odpowiedzialności Uczelni

60 uczelni przystąpiło do Deklaracji Społecznej Odpowiedzialności Uczelni zobowiązując się do praktycznego wdrażania działań pro-środowiskowych i pro-społecznych w różnych obszarach funkcjonowania uczelni. Uroczyste podpisanie deklaracji odbyło się podczas Kongresu Społecznej Odpowiedzialności Nauki – Nauka dla Ciebie 16-17 września 2019 r. w Krakowie. Pierwszy dzień kongresu miał charakter wystawienniczy. Dzieci, młodzież i społeczność lokalna mogli wziąć udział w wielu eksperymentach i doświadczyć na żywo nowości technologicznych. Druga cześć Kongresu miała charakter konferencyjny.

 

Konferencja SOU

Do Deklaracji przystąpiły uczelnie o różnorodnych profilach kształcenia i dyscyplinach naukowych: uczelnie ekonomiczne, humanistyczne także artystyczne. Wśród sygnatariuszy znalazły się zarówno uczelnie publiczne jak i prywatne, uniwersytety, politechniki, akademie i szkoły zawodowe. Podpis pod Deklaracją składali rektorzy, prorektorzy oraz kanclerze uczelni.

To już druga edycja rozszerzenia Deklaracji, którą Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju opracowało we współpracy z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa wyższego oraz ekspertami Grupy roboczej ds. społecznej odpowiedzialności uczelni działającej w ramach Zespołu do spraw Zrównoważonego Rozwoju i Społecznej Odpowiedzialności Przedsiębiorstw – organu pomocniczego Ministra Inwestycji i Rozwoju. W 2017 r. Deklarację zainicjowały 23 uczelnie. Dziś to już ponad 80 uczelni i szkół wyższych w Polsce, które promują zasady społecznej odpowiedzialności w swojej działalności dydaktycznej i naukowej ale także systemach zarządzania i wewnętrznej organizacji.

Lista uczelni, które podpisały Deklarację teraz i w 2017 r.

W części popołudniowej Kongresu, Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju zorganizowało konferencję „Społeczna odpowiedzialność – wyzwanie dla uczelni i sposoby wdrażania”. Konferencję otworzył Robert Bartold, dyrektor generalny Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju.

Widzimy bardzo wyraźnie, że tylko poprzez aktywną współpracę i rzeczywiste zaangażowanie wszystkich uczestników procesów rozwojowych, możliwe jest efektywne wejście na drogę ku zrównoważonemu, trwałemu rozwojowi. To jest kierunek, który chcemy rozwijać w najbliższych latach i tworzyć z Państwem platformę dialogu i budowania narzędzi wsparcia polskich uczelni w rozwijaniu praktyk społecznej odpowiedzialności.

W ramach wydarzenia odbyła się debata rektorów, w której przedstawiciele najwyższego kierownictwa uczelni dyskutowali na temat kształtowania misji uczelni wokół obszarów społecznej odpowiedzialności i wyzwań z tym związanych. Uzgodnili wspólnie, że misją uczelni powinno być nie tylko dostarczanie kadr dla nowoczesnej gospodarki ale przede wszystkim pełnienie funkcji ośrodków wiedzy, prawdy i nowych idei kształtujących postawy przyszłych pokoleń.

Odbyła się również debata ekspercka, podczas której przedstawiciele środowiska akademickiego przedstawili praktyczne aspekty ujęte w przygotowanej na potrzeby konferencji publikacji „Społeczna odpowiedzialność – znaczenie dla uczelni i sposoby wdrażania”.

Konferencję zamknięto cyklem prezentacji na temat dobrych praktyk uczelni realizowanych w różnych obszarach społecznej odpowiedzialności.

Materiały

Program webinarium w dniu 27 listopada 2023 r.
Webinarium​_nt​_ESRS​_27112023​_Agenda.pdf 0.21MB
Prezentacja z webinarium nt. ESRS 27.11.2023
Prezentacja​_webinarium​_ESRS​_27​_11​_2023​_calosc​_FIN.pdf 5.37MB
Agenda posiedzenia Grupy roboczej ds. należytej staranności w dn. 10.10.2023 r.
Spotkanie​_Grupy​_ds​_należytej​_staranności​_10102023​_Agenda.pdf 0.44MB
Agenda konferencji nt. Wytycznych OECD w dn. 27.06.2023 r.
Konferencja​_nt​_Wytycznych​_OECD​_27​_06​_2023​_Program.pdf 0.18MB
Zaproszenie na konferencję online w dn. 27.06.2023 r.
Zaproszenie​_na​_konferencję​_transmisja​_YT​_FB.pdf 0.13MB
Program webinarium w dniu 25 maja 2023 r.
Webinarium​_GR​_SOU​_25052023​_Agenda.doc 0.10MB
Program webinarium w dniu 21 marca 2023 r.
Webinarium​_GR​_SOU​_21​_03​_2023​_Agenda.pdf 0.13MB
Program spotkania na temat aktualizacji Wytycznych OECD w dniu 31 stycznia 2023 r.
PROGRAM​_Spotkania​_nt​_aktualizacji​_Wytycznych​_OECD​_31​_01​_2023.pdf 0.27MB
Program webinarium w dniu 22 listopada 2022 r.
Webinarium​_KPK​_OECD​_nt​_Wytycznych​_OECD-FAO​_dla​_sektora​_rolno-spożywczego​_22​_11​_2022​_Program.pdf 0.47MB
Konferencja Społecznej Odpowiedzialności Uczelni 2 czerwca 2022 - Program
Konferencja​_SOU​_2​_czerwca​_2022​_Program-grafika.pdf 0.18MB
Program webinarium w dniu 24 maja 2022 r.
Webinarium​_GR​_SOU​_nt​_Organizacji​_działalności​_uczelni​_24​_05​_2022​_Agenda.pdf 0.14MB
Program webinarium w dniu 19 maja 2022 r.
Webinarium​_KPK​_OECD​_nt​_Due​_diligence​_19​_05​_2022-program.pdf 0.28MB
Program webinarium w dniu 12 maja 2022 r.
Webinarium​_nt​_Aktualnych​_trendow​_odpow​_biznesu​_12​_05​_2022​_Agenda.pdf 0.18MB
Prezentacja podczas webinarium nt. raportowania w dniu 29.10.2021
Webinarium​_nt​_raportowania​_29​_10​_2021​_prezentacja.pdf 4.10MB
Program warsztatu online 29 października 2021
Webinarium​_GR​_ds​_raportowania​_niefinansowego​_29​_10​_2021​_Agenda.pdf 0.22MB
Objaśnienia​_i​_ankieta​_w​_języku​_polskim
Objaśnienia​_i​_ankieta​_w​_języku​_polskim.pdf 0.23MB
Program​_konferencji​_17​_wrzesnia​_2019
Program​_konferencji​_17​_wrzesnia​_2019.pdf 0.74MB
Lista sygnatariuszy Deklaracji Społecznej Odpowiedzialności Uczelni
Lista​_sygnatariuszy​_Deklaracji​_Społecznej​_Odpowiedzialności​_Uczelni.pdf 0.42MB
Deklaracja​_Spolecznej​_Odpowiedzialnosci​_Uczelni​_2019
Deklaracja​_Spolecznej​_Odpowiedzialnosci​_Uczelni​_2019.pdf 0.25MB

Zdjęcia (6)

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
27.11.2023 16:13 Małgorzata Kłoś
Pierwsza publikacja:
31.07.2019 15:25 Norbert Guliński
{"register":{"columns":[]}}