W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Kampania STOP pożarom traw!

19.03.2024

Na zdjęciu łąka na której rośnie trawa i drzewa, ale prawa część zdjęcia przedstawia łąkę która objęta jest pożarem, natomiast lewa część zdjęcia to łąka do której pożar jeszcze nie dotarł. W płomieniach widać różne zwierzęta. Na granicy tj. pomiędzy częścią objętą pożarem i częścią łąki z zieloną trawą rośnie drzewo, które w połowie objęte jest pożarem.

Przełom zimy i wiosny to okres, kiedy strażacy wzmagają się z licznymi pożarami traw i nieużytków. Wraz z poprawianiem się pogody, powiewem ciepłego wiatru i szybkim zwiększaniem się liczby słonecznych godzin w ciągu dnia, rośnie ryzyko powstawania pożarów traw, a nawet obszarów leśnych, w szczególności młodników. Związane jest to niestety z umyślnymi podpaleniami dokonywanymi przez ludzi, którzy ciągle wierzą w to, że pożar trawy użyźni glebę, a przez to plony będą większe. Niestety jest to mit i błędne przekonanie. Z powodu pożaru traw ziemia wyjaławia się, gdyż zahamowany zostaje naturalny proces rozkładu resztek roślinnych i asymilacja azotu z powietrza. Wypalanie traw zanieczyszcza atmosferę - jest to spustoszenie dla fauny i flory. W pożarach niszczone są miejsca lęgowe wielu gatunków zwierząt. Czasami dochodzi także do wypadków śmiertelnych podczas wypalania trawy. W przypadku gwałtownej zmiany kierunku wiatru, co często ma miejsce, ogień wymyka się spod kontroli i przenosi na pobliskie lasy i zabudowania.

Na terenie Polski wypalanie traw jest zabronione. Za nieprzestrzeganie tego zakazu grozi grzywna, a nawet kara więzienia.

STOP pożarom traw!

 

Opracowanie: bryg. Jacek Pawłowski, KP PSP w Dębicy

Materiały

Czytaj więcej: STOP pożarom traw!
{"register":{"columns":[]}}