W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

TLENEK WĘGLA – cichy zabójca

25.11.2020

strażak trzymający detektor tlenku węgla w tle samochód pożarniczy

Sezon grzewczy rozpoczął się na dobre. Coraz częściej odnotowujemy temperatury poniżej zera, a to oznacza konieczność dogrzewania naszych mieszkań i domów. Z ogrzewaniem wiąże się zdecydowanie większe ryzyko zatrucia tlenkiem węgla.  Gaz ten, potocznie zwany czadem, jest silnie trujący, bezbarwny i bezwonny, nieco lżejszym od powietrza, co powoduje, że łatwo się z nim miesza i w nim rozprzestrzenia. Ze względu na fakt, że jest niewyczuwalny ludzkimi zmysłami, a przy tym bardzo toksyczny, każdego roku powoduje śmierć kilkudziesięciu osób w Polsce. Stąd nazwa „cichy zabójca”.

Jakie są podstawowe objawy zatrucia tlenkiem węgla?
Przy niewielkich stężeniach zazwyczaj pojawia się zmęczenie, senność, osłabienie, bóle głowy, mdłości. Gdy stężenie tlenku węgla rośnie dochodzą zaburzenia świadomości i równowagi, a także trudności z oddychaniem. Przy bardzo dużych stężeniach utrata przytomności może nastąpić nawet po kilku wdechach.

Zmęczenie i senność, które odczuwa zaczadzony, a także zaburzenia orientacji powodują, że nie jest w stanie realnie ocenić zagrożenia i z reguły nie podejmuje żadnych działań, co w konsekwencji może doprowadzić do najgorszego, czyli do utraty życia.

więcej informacji>>

Opracowanie: bryg. Jacek Pawłowski, KP PSP w Dębicy
Zdjęcia: KP PSP w Dębicy

 

{"register":{"columns":[]}}