W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Komunikat dotyczący zgód Instytucji Pośredniczącej na zakup wartości niematerialnych i prawnych w świetle progów unijnych z nowej ustawy – Prawo zamówień publicznych

program operacyjny inteligentny rozwój:

Zgodnie z Przewodnikiem kwalifikowalności kosztów POIR w części dotyczącej Pozostałych kosztów bezpośrednich, jeżeli koszty kwalifikowalne korzystania w projekcie z patentów, licencji, know-how, nieopatentowanej wiedzy technicznej, ekspertyz, analiz, raportów badawczych, itp. przewyższają kwoty określone w przepisach wydanych na podstawie art. 11 ust. 8 ustawy Pzp, a wyłoniony w postępowaniu konkurencyjnym podmiot nie jest uczelnią publiczną, instytutem PAN lub inną jednostką naukową będącą organizacją prowadzącą badania i upowszechniającą wiedzę, to koszty te mogą być rozliczone w projekcie po uzyskaniu pisemnej zgody Instytucji Pośredniczącej.

W związku z wejściem w życie ustawy z dnia 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych (Dz. U. poz. 2019, z późn. zm.; dalej: nowa ustawa Pzp) z dniem 1 stycznia 2021 r., postanowienia Przewodnika kwalifikowalności wydatków POIR zawierające odwołanie do art. 11 ust. 8 uchylonej ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych (dalej: ustawa Pzp), regulujące progi unijne przy udzielaniu zamówień publicznych, straciły swoją aktualność. Niemniej nowa ustawa Pzp przewiduje analogiczną instytucję prawną, co zostało określone w art. 3 ust. 2 i  3. Przewiduje on obowiązek ogłoszenia informacji o progach unijnych przez Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych w drodze obwieszczenia. Link do obwieszczenia, które wskazuje aktualne progi unijne, znajduje się na stronie internetowej Urzędu Zamówień Publicznych.  

Należy podkreślić, że mimo odmiennej podstawy prawnej, wartości progów unijnych wprowadzonych od 1 stycznia 2021 r. nie uległy zmianie w stosunku do tych, które obowiązywały we wcześniejszym reżimie prawnym, tj. art. 11 ust. 8 ustawy Pzp i wydanym na jej podstawie Rozporządzeniu w sprawie kwot wartości zamówień oraz konkursów, od których jest uzależniony obowiązek przekazywania ogłoszeń Urzędowi Publikacji Unii Europejskiej.

W związku z tym, obowiązek uzyskania zgody Instytucji Pośredniczącej na rozliczenie WNiP w sytuacji, która spełnia przesłanki wskazane w Przewodniku kwalifikowalności kosztów POIR, pozostaje w mocy również w okresie od 1 stycznia 2021 r., przy czym w zakresie progów unijnych będą miały zastosowanie przepisy nowej ustawy Pzp i wydanego na ich podstawie obwieszczenia Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych.

{"register":{"columns":[]}}