W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Spełniając nevadyjski sen – druga grupa firm zakończyła akcelerację w ramach NCBR-NAP

20.06.2022

Druga tura startupów uczestniczących w działaniu akceleracyjnym Narodowego Centrum Badań i Rozwoju ze Stanem Nevada właśnie zakończyła proces akceleracji w Reno i Las Vegas. Polskie firmy zaprezentowały się przed mentorami oraz inwestorami z Polski i USA. Wyjazd miał na celu zdobycie unikalnych doświadczeń w zakresie skalowania biznesu na rynku USA, udoskonalania dialogu z wymagającymi inwestorami oraz nawiązywania korzystnych relacji z partnerami mającymi kluczowe znaczenie dla powodzenia ekspansji na rynku amerykańskim i globalnym. Pierwsza grupa firm przeszła ten szlak w maju br.

Druga tura startupów uczestniczących w działaniu akceleracyjnym Narodowego Centrum Badań
i Rozwoju ze Stanem Nevada właśnie zakończyła proces akceleracji w Reno i Las Vegas.

Działanie akceleracyjne NCBR-NAP ma umożliwić rozpoczęcie długofalowej współpracy między firmami i instytucjami z Polski i Stanu Nevada w różnych obszarach innowacyjności poprzez np. komercjalizację oferowanych rozwiązań technologicznych, nawiązanie współpracy z inwestorami i wspieranie ekspansji na rynku amerykańskim. Druga grupa to firmy związane z grami komputerowymi i wideo, powietrznymi kolektorami solarnymi, okularami AR, nauką kodowania dla najmłodszych
czy urządzeniami umożliwiającymi skuteczną komunikację pracowników w czasie rzeczywistym.

Ci sami, ale nie tacy sami

Po lutowym Demo Day i wystąpieniach firm, które następnie podlegały ocenie ekspertów z Polski i Nevady, w marcu wyłoniono najlepszą dziesiątkę. Ta, podzielona na dwie tury po pięć firm każda, udała się do Nevady „spełniać swój amerykański sen”.

- Zgłosili się Państwo do działania akceleracyjnego NCBR-NAP na początku 2020 roku. Pandemia sprawiła, że spotykamy się w Nevadzie dopiero teraz. Są to więc te same firmy, ale nie takie same, tylko bogatsze o 2 lata doświadczeń w rozwijaniu i przede wszystkim w utrzymaniu biznesu w bardzo trudnych warunkach rynkowych. Teraz czas pokazać w Nevadzie, czego się Państwo przez ten czas nauczyli i czy praca domowa z lutowego Demo Day w Warszawie została odrobiona. Życzę wielu sukcesów i do dzieła – dopingował firmy w Reno Andrzej Wajs z Działu Współpracy Międzynarodowej NCBR.

Dobre przygotowanie uczestników

Za przygotowanie programu i proces akceleracji odpowiada Biuro Gubernatora Nevady ds. Rozwoju Gospodarczego (GOED), na czele z dr hab. Pawłem Pietrasieńskim, prof. SGH, pełniącym w GOED funkcję Dyrektora ds. Handlu Międzynarodowego.

- NCBR-Nevada Acceleration Program jest pierwszym ogólnopolskim działaniem akceleracyjnym, realizowanym na podstawie Memorandum o Współpracy pomiędzy Polską a stanem Nevada, adresowanym do firm z całej Polski. Jestem pod wrażeniem uczestników obu grup.
Już w lutym podczas Demo Day prezentacje zdecydowanej większości firm pokazywały mocno innowacyjne pomysły na biznes oraz wysokie przygotowanie merytoryczne. Minęło parę miesięcy i widzę, że firmy nie próżnowały. Prezentacje są jeszcze lepsze, a świadomość celów do osiągnięcia w Nevadzie - jeszcze większa. Przedsiębiorcy aktywnie uczestniczą w spotkaniach, świetnie pitchują, zadają konkretne pytania. Moi nevadyjscy koledzy są bardzo pozytywnie zaskoczeni
-  chwalił uczestników prof. Pietrasieński.

Intensywna akceleracja

Biuro GOED przygotowało bardzo intensywny program akceleracyjny. Każdy dzień był niemal po brzegi wypełniony różnorodnymi spotkaniami. Z uwagi na różnice w sposobie prowadzenia biznesu na północy i południu Nevady, każda grupa spędziła kilka dni zarówno w Reno, jak i w Las Vegas.
W Reno spotkała się m.in. z przedstawicielami Business Assembly – Platinum Group, InNevation Center przy University of Reno, Ozmen Center for Entrepreneurship oraz zwiedziła Tesla Gigafactory.
W Las Vegas z kolei odwiedziła Black Fire Innovation Center, StartUpNV, Medrala Law Firm, International Innovation Center czy Las Vegas Chamber of Commerce. Ciekawy przerywnik stanowiło spotkanie z Johnem Petkusem, konsulem honorowym RP w Nevadzie, który niezwykle interesująco opowiadał o historii Polaków w Nevadzie oraz początkach ich działalności biznesowej w tym stanie.

Zadowolenia nie kryli też sami uczestnicy drugiej grupy. – W latach 40. ubiegłego wieku polski inżynier Henryk Magnuski rozpoczął pracę dla Motoroli. Opracował wówczas jedno z pierwszych walkie-talkie, wykorzystywanych potem przez US Army. Mija 80 lat i wychodzimy o krok dalej, chcąc zainteresować Amerykanów oferowanym przez nas urządzeniem do komunikacji pomiędzy pracownikami. Wyjazd do Nevady pozwolił mi pozyskać wiele informacji o tym, jak rozpocząć i prowadzić tutaj działalność gospodarczą - podsumował Krzysztof Bańka z WearTech Sp. z o.o.

- Aplikując do NCBR-NAP w 2020 r., byliśmy na początku drogi biznesowej. Teraz mamy własną linię produkcyjną i chcemy spróbować wejść na rynek USA. Bardzo cenne były dla mnie wnioski tutejszych mentorów, zwłaszcza z Business Assembly – Platinum Group oraz Black Fire Innovation Center. Szczególnie spotkanie z tymi drugimi było bardzo wymagającą, ale niezwykle cenną lekcją – dodał Grzegorz Maciaszek z Solhotair Sp. z o.o.

- Po powrocie do domu czeka mnie bardzo pracowity tydzień. Muszę zmodyfikować stronę internetową, prawdopodobnie pomyśleć też nad zmianą nazwy naszego produktu oraz jego docelowego zastosowania. Uwagi nevadyjskich mentorów oraz współuczestników wyjazdu, w tym te krytyczne, dały mi dużo do myślenia – spuentował Tomasz Boiński z VEO Sp. z o.o.

Więcej o działaniu akceleracyjnym NCBR-NAP na stronie.

Relacja z wyjazdu pierwszej grupy firm do Nevady.


Pilotażowa edycja programu NCBR-NAP została uruchomiona przez Centrum w 2020 roku. Celem programu jest łączenie innowacyjnych ekosystemów Polski i Stanu Nevada poprzez akcelerację wyłonionych w konkurencyjnej procedurze, zarejestrowanych w Polsce, młodych firm technologicznych na rynku amerykańskim, przy skorzystaniu z doświadczenia mentorów ze Stanu Nevada i związanych z nimi instytucji.

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}