W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Propozycja wycieczki z okazji Dnia Krajobrazu 2022: Śródlądowe wydmy

Ostoja Nadwarciańska - wydmy

Miejsce: Ostoja Nadwarciańska PLH300009, Dolina Środkowej Warty PLB300002, Nadwarciański Park Krajobrazowy

Początek i koniec trasy: punkt widokowy Pietrzyków-Rataje

Długość trasy: 8 km

Opis trasy: Trasa przebiega przez dwa obszary Natura 2000: Ostoja Nadwarciańska PLH300009 (Specjalny Obszar Ochrony Siedlisk) i Dolina Środkowej Warty PLB300002 (Obszar Specjalnej Ochrony Ptaków) oraz Nadwarciański Park Krajobrazowy. Początek
i koniec trasy zaplanowany przy punkcie widokowym Rataje-Pietrzyków znajdującym się przy drodze wojewódzkiej 466, pomiędzy wsiami Rataje i Pietrzyków. Z tego miejsca roztacza się piękny widok na rozległą dolinę Warty.

Następnie, gdy miniemy wieś Rataje i skręcimy w prawo na drogę gruntową poprowadzoną pośród mozaik łąk i muraw, dotrzemy do kompleksu leśnego a za nim do zjawiskowych wydm śródlądowych. Siedlisko przyrodnicze 2330 czyli tzw. Wydmy śródlądowe z murawami napiaskowymi (Corynephorus, Agrostis) są inicjalnym stadium sukcesji na piaskach wydmowych, które miejscami są całkowicie  odsłonięte i poddane swobodnemu działaniu wiatru. Gatunkiem charskterystycznym dla wydm śródlądowych jest trawa - szczotlicha siwa (Corynephorus canescens), która rośnie kępkowo w towarzystwie mchów i porostów.

W miejscach gdzie piasek stabilizuje się wykształcają się murawy napiaskowe – czyli siedlisko przyrodnicze 6120 Ciepłolubne, śródlądowe murawy napiaskowe (Koelerion glaucae). Mają one postać niskich i luźnych zbiorowisk trawiastych o budowie kępkowej. 

Po południowej stronie od kompleksu wydm znajduje się malownicze starorzecze, powstałe
w wyniku meandrowania rzeki Warty. Omawiany teren jest też ciekawy pod względem faunistycznym; jest ważną ostoją dla ptaków wodno-błotnych.

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}