W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Kto może ubiegać się o świadczenie

Fundusz Kompensacyjny Szczepień Ochronnych obejmuje szczepienia przeciwko COVID-19 zrealizowane w ramach Narodowego Programu Szczepień, a także obowiązkowe szczepienia ochronne oraz szczepienia epidemiczne inne niż przeciw COVID-19 – wykonane począwszy od 1 stycznia 2023 roku.

Warunkiem uzyskania świadczenia jest wystąpienie w wyniku szczepienia działania niepożądanego wymienionego w Charakterystyce Produktu Leczniczego danej szczepionki, które spowodowało:

  • konieczność pobytu w szpitalu przez co najmniej 14 dni lub
  • wystąpienie wstrząsu anafilaktycznego powodującego konieczność obserwacji w szpitalnym oddziale ratunkowym lub izbie przyjęć albo hospitalizacji (o dowolnej długości).

Świadczenie zostanie przyznane, jeśli po szczepieniu wystąpił u Ciebie wstrząs anafilaktyczny i konieczne było udzielenie pomocy medycznej w szpitalu lub jeśli w wyniku działania niepożądanego szczepionki musiałeś przebywać w szpitalu przez co najmniej 14 dni. 

Świadczenie nie będzie natomiast mogło zostać przyznane, jeśli:

  • hospitalizacja trwała krócej niż 14 dni, a Ty nie doznałeś wstrząsu anafilaktycznego,
  • hospitalizacja nie była związana z podaniem szczepionki objętej działaniem Funduszu,
  • nie doznałeś działania niepożądanego wymienionego w Charakterystyce Produktu Leczniczego danej szczepionki (lub w ulotce dołączonej do opakowania).

Więcej informacji na temat działań niepożądanych poszczególnych szczepionek znajdziesz TUTAJ.

Pełen tekst ustawy z dnia 17 grudnia 2021 r. o zmianie ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi oraz niektórych innych ustaw.

SŁOWNIK POJĘĆ

Działanie niepożądane szczepionki

Działanie niepożądane produktu leczniczego to każde niekorzystne i niezamierzone działanie produktu leczniczego. Informacje o działaniach niepożądanych danego produktu (w tym również szczepionki), których występowanie znajduje potwierdzenie w przeprowadzonych badaniach klinicznych oraz obserwacjach po wprowadzenia produktu na rynek, znajdują się w Charakterystyce Produktu Leczniczego, a także w ulotce dołączanej do opakowania.

Charakterystyka Produktu Leczniczego

Charakterystyka Produktu Leczniczego (ChPL) to dokument dotyczący danego produktu leczniczego, zawierający takie informacje jak skład, wskazania do stosowania, dawkowanie i sposób podawania, przeciwwskazania czy działania niepożądane (tego dotyczy pkt 4.8 ChPL). By produkt leczniczy został dopuszczony do obrotu, przechodzi badania kliniczne, których celem jest wykazanie jego skuteczności i bezpieczeństwa. ChPL jest publikowany na zakończenie pomyślnie przeprowadzonego procesu rejestracji, podlegając zatwierdzeniu przez organ wydający zgodę na dopuszczenie produktu do obrotu i stanowi zbiór wszystkich istotnych danych z przeprowadzonych badań. Charakterystyka Produktu Leczniczego jest aktualizowana wraz z każdą zmianą dokumentacji produktu leczniczego. Może to również polegać na dodaniu niewymienionych wcześniej działań niepożądanych.

Wstrząs anafilaktyczny (na podstawie „Interna Szczeklika 2021”)

  • Anafilaksja to ciężka, potencjalnie zagrażająca życiu, uogólniona lub ogólnoustrojowa reakcja nadwrażliwości (alergicznej lub niealergicznej), czyli powtarzalnych objawów wywołanych przez ekspozycję na określony bodziec w dawce tolerowanej przez osoby zdrowe (np. lek, pokarm, jad owadów). Objawy anafilaksji pojawiają się najczęściej w ciągu kilku minut po narażeniu na czynnik ją wywołujący i są to najczęściej: pokrzywka lub obrzęk naczynioruchowy, zaczerwienienie skóry, obrzęk górnych dróg oddechowych, chrypka, stridor, kaszel, świsty, duszność, nieżyt nosa, nudności, wymioty, ból brzucha, biegunka (rzadziej: zawroty lub głowy, skurcze macicy, uczucie zagrożenia). W części przypadków anafilaksji dochodzi do reakcji ogólnoustrojowej. Wstrząs anafilaktyczny to ciężka, szybko rozwijająca się reakcja anafilaktyczna, w której występuje obniżenie ciśnienia tętniczego zagrażające życiu. Objawy wstrząsu anafilaktycznego to chłodna, blada i spocona skóra, zapadnięte żyły podskórne, hipotensja, tachykardia, skąpomocz lub bezmocz, bezwiedne oddanie stolca i utrata przytomności, może też wystąpić zatrzymanie krążenia

Wideo

{"register":{"columns":[]}}