W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Podstawowe informacje

Fundusz Kompensacyjny Szczepień Ochronnych zapewnia wsparcie finansowe dla osób, które doznały poważnych działań niepożądanych szczepionek.

Wnioski do Rzecznika Praw Pacjenta o przyznanie świadczenia kompensacyjnego można składać od 12 lutego 2022 roku. W pierwszym roku działania Fundusz objął szczepienia przeciwko COVID-19. Począwszy od 1 stycznia 2023 roku Fundusz obejmuje też szczepienia obowiązkowe i inne szczepienia przeciwepidemiczne wykonane po tej dacie.

Wniosek o przyznanie świadczenia kompensacyjnego podlega opłacie w wysokości 235 zł. Zanim wniesiesz wniosek, sprawdź czy doznane przez Ciebie dolegliwości po przyjęciu szczepionki uprawniają do uzyskania świadczenia. W przypadku wszczęcia postępowania opłata podlega zwrotowi tylko wtedy, gdy wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie. Szczegółowe informacje na ten temat znajdziesz TUTAJ.

Podstawowym warunkiem uzyskania świadczenia jest wystąpienie w wyniku szczepienia działania niepożądanego wymienionego w Charakterystyce Produktu Leczniczego danej szczepionki, które spowodowało:

  • konieczność pobytu w szpitalu przez co najmniej 14 dni lub
  • wystąpienie wstrząsu anafilaktycznego powodującego konieczność obserwacji w szpitalnym oddziale ratunkowym lub izbie przyjęć albo hospitalizacji (o dowolnej długości).

Maksymalna kwota świadczenia wynosi 100 tys. zł, co obejmuje kwotę uzależnioną od stopnia dolegliwości działania niepożądanego (przede wszystkim długości pobytu w szpitalu) oraz zwrot poniesionych kosztów leczenia i rehabilitacji.
Decyzję przyznającą świadczenie lub decyzję odmowną Rzecznik Praw Pacjenta wydaje w ciągu dwóch miesięcy od otrzymania kompletnego wniosku.  Wydając decyzję, Rzecznik opiera się na opinii medycznej wydawanej przez działający przy nim Zespół ds.
Świadczeń, składający się z doświadczonych lekarzy specjalistów posiadających wiedzę w zakresie szczepień ochronnych. Osobie niezadowolonej z rozstrzygnięcia przysługuje prawo wniesienia skargi do sądu administracyjnego.

Jeśli Twój pobyt w szpitalu bądź obserwacja na SOR lub izbie przyjęć wynikające ze szczepienia przeciw COVID-19 miały miejsce przed wejściem w życie ustawy, czyli przed 27 stycznia 2022 roku, termin złożenia wniosku o przyznanie świadczenia upłynął 31 grudnia 2022 roku. W przypadku zdarzeń, które miały miejsce po 27 stycznia 2022 roku, wniosek o przyznanie świadczenia może zostać złożony w terminie roku od dnia, który był ostatnim dniem obserwacji albo hospitalizacji (lecz nie później niż po upływie 5 lat od dnia przeprowadzenia szczepienia).

Jeśli w poszczególnych zakładkach, w tym Pytania i odpowiedzi, nie znajdziesz informacji, które Cię interesują, zadzwoń na Telefoniczną Informację Pacjenta (800-190-590). 

Skontaktuj się z Rzecznikiem Praw Pacjenta!

Wideo

{"register":{"columns":[]}}