W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

101. rocznica uchwalenia ustawy o służbie cywilnej w Polsce

17.02.2023

17 lutego 1922 roku Sejm II RP uchwalił ustawę o państwowej służbie cywilnej. Od tego dnia minęło już 101 lat, a ubiegły rok minął nam na świętowaniu 100. rocznicy tego wydarzenia. Chcielibyśmy wspomnieć inicjatywy, które podjęliśmy w tym czasie.

Kolaż zdjęć z inicjatywami na 100-lecie służby cywilnej: wystawa, medal, znaczek pocztowy, mural, bilboard, konferencja. Na środku logo 100-lecie służby cywilnej.

Obchody zaczęliśmy w lutym. Wtedy, dokładnie w 100. rocznicę, prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki zwrócił się do członków korpusu z życzeniami. Tutaj przypominamy słowa, które do wszystkich nas skierował Premier.

Cały rok mogli Państwo uczestniczyć w wielu wydarzeniach, które przygotowywaliśmy z okazji 100-lecia. Od lutowej wystawy, majowy film promocyjny, czerwcową konferencję czy jesienne bilbordy mogliśmy razem brać udział w promocji służby cywilnej.

Najważniejsze inicjatywy

Wystawa plenerowa na ogrodzeniu Łazienek Królewskich w Warszawie 60 plansz od strony Alei Ujazdowskich opowiadało stuletnią historię służby cywilnej w Polsce. Na wystawie wykorzystano m.in. kopie cyfrowe materiałów archiwalnych z zasobu Archiwów Państwowych w całej Polsce. Niektóre z nich mają charakter unikalny i zostały udostępnione po raz pierwszy. Cały czas mogą ja Państwo obejrzeć w naszej galerii.

Album „W służbie państwu i obywatelom. 100-lecie służby cywilnej”. Publikacja autorstwa dr hab. Anny Krochmal z Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych zawiera bogaty materiał ilustracyjny.  Wiele zdjęć dostarczyły same urzędy, a także słuchacze Krajowej Szkoły Administracji Publicznej im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, którzy przeprowadzali kwerendę w archiwach.

Znaczek pocztowy i folder filatelistyczny – Poczta Polska wprowadziła do obiegu tzw. kopertę FDC (kopertę pierwszego dnia obiegu), okolicznościowy znaczek w nakładzie 100.000 sztuk,  także pamiątkowy folder filatelistyczny w nakładzie 500 sztuk.

Konferencja naukowa, we współpracy z Krajowa Szkołą Administracji Publicznej im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, została zorganizowana 8 czerwca w KPRM stacjonarnie w gmachu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. W wydarzeniu wzięły udział osoby zasłużone dla służby cywilnej (m.in. byli szefowie służby cywilnej, przewodniczący Rady Służby Cywilnej i Rady Służby Publicznej, dyrektorzy KSAP), dyrektorzy generalni urzędów i inni goście. 

Medal okolicznościowy, który szef służby cywilnej wręczył osobom szczególnie zasłużonym dla jej budowy i rozwoju.

Film promocyjny – trzech członków korpusu wzięło udział w 30-sekundowej wersji filmu, która była wyemitowana w telewizji, a jej wersja audio w radio. Dłuższa – 2-minutowa wersja filmu – została udostępniona w internecie na kanale YouTube KPRM.

Mural namalowany przy placu Zawiszy w Warszawie. Malowidło upamiętniło uchwalenie pierwszej ustawy o państwowej służbie cywilnej, a także zachęcało do podjęcia pracy w korpusie. Co ciekawe, artyści do stworzenia murali użyli w całości farb antysmogowych.

Kampania Outdoorowa - w 18 największych miastach Polski pojawiły się bilboardy z okazji 100-lecia służby cywilnej w Polsce. W sumie w całej Polsce można było zobaczyć około 350 nośników z grafiką zachęcającą do podjęcia pracy w korpusie. 

Strona 100-lecia - na platformie rządowej gov.pl na początku roku uruchomiliśmy stronę internetową poświęconą obchodom 100-lecia. Prezentowaliśmy na niej wszystkie działania związane z obchodami jubileuszu, a także informacje, które napływały do nas z innych urzędów.

To tylko wycinek tego, co działo się w kraju. Cieszymy się, że tak wiele urzędów odpowiedziało na list szefa służby cywilnej Dobrosława Dowiata-Urbańskiego, aby dzięki decentralizacji obchodów, świętować jubileusz w całej Polsce. Szczególne podziękowania kierujemy do Archiwów Państwowych, które od samego początku aktywnie włączyły się w obchody.

Mamy nadzieję, że jubileusz pozwolił nam wszystkim lepiej poznać historię korpusu i docenić jego rolę w budowaniu nowoczesnego państwa.

Dziękujemy, że razem z Państwem mogliśmy świętować ten wyjątkowy jubileusz!

Zdjęcia (9)

{"register":{"columns":[]}}