W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

CAF a system kontroli zarządczej – podsumowanie webinarium

30.05.2022

24 maja wspólnie z Ministerstwem Finansów zorganizowaliśmy webinarium pt. „CAF – europejski model doskonalenia organizacji sektora publicznego a system kontroli zarządczej, ze szczególnym uwzględnieniem samooceny kontroli zarządczej”. Wydarzenie odbyło się w ramach „Progr@mu Wiedza i umiejętności = kompetencje”. Uczestniczyło w nim ponad 460 osób.

Na obrazku czerwony napis CAF 2020.

Uczestników spotkania przywitały: Joanna Stachura dyrektor Departamentu Efektywności Wydatków Publicznych i Rachunkowości Ministerstwa Finansów (MF) i Barbara Haładyj dyrektor Departamentu Służby Cywilnej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (DSC KPRM).

Barbara Haładyj podkreśliła, że celem DSC jest szeroka promocja modelu. „Cykliczne stosowanie CAF przynosi bezsprzeczne korzyści kierownictwu, pracownikom, klientom i obywatelom; w perspektywie długofalowej wspiera skuteczną realizację polityk publicznych, wreszcie przyczynia się do poprawy jakości życia (…). Zależy nam, aby urzędy miały świadomość istnienia modelu i wiedzę nt. możliwości, jakie daje cykliczna samoocena z jego wykorzystaniem.” – powiedziała dyrektor Haładyj.

O czym rozmawialiśmy?

Katarzyna Dudzik, krajowa korespondentka CAF m.in.:

  • przedstawiła model CAF: jego genezę, cel powstania oraz budowę,
  • omówiła zasady stosowania CAF,
  • przybliżyła korzyści związane z cyklicznym prowadzeniem samooceny CAF oraz omówiła wyzwania związane ze stosowaniem modelu,
  • przytoczyła przykłady usprawnień wdrożonych w efekcie zastosowania modelu CAF w 3 urzędach – wieloletnich użytkownikach CAF: Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim w Gorzowie Wielkopolskim, Urzędzie Miasta Krakowa i Starostwie Powiatowym w Nowej Soli.

Tadeusz Zawistowski, ekspert CAF, współautor raportu na temat znajomości i stosowania CAF w polskiej administracji m.in.:

  • przedstawił wizję administracji publicznej widzianej przez pryzmat modelu CAF,
  • zaprezentował części wspólne i różnice między samooceną kontroli zarządczej a modelem CAF w kontekście samooceny,
  • omówił praktyczne wykorzystanie koncepcji PDCA do przeprowadzania samooceny kontroli zarządczej,
  • przedstawił praktyczne możliwości wykorzystania zasad punktacji z CAF do samooceny.

Jak uczestnicy ocenili webinarium?

Spotkanie spełniło oczekiwanie blisko 80 % uczestników, którzy zdecydowali się wziąć udział w anonimowej ankiecie. Podobna liczba uczestników potwierdziła, że udział w webinarium poszerzył ich znajomość modelu CAF i że są zainteresowani dalszym pogłębieniem wiedzy nt. CAF w ramach samooceny kontroli zarządczej.

Co dalej?

W związku z dużym zainteresowaniem webinarium, powtórzymy spotkanie 11 lipca br. Więcej informacji na stronie Ministerstwa Finansów.

O rozpoczęciu rekrutacji poinformujemy również w zakładce Aktualności/CAF w serwisie służby cywilnej.

Współpraca DSC KPRM z MF przy promocji CAF

Współpraca DSC KPRM i MF ma na celu promocję modelu jako narzędzia, które z powodzeniem można wykorzystywać do samooceny kontroli zarządczej w jednostkach sektora finansów publicznych.

Działanie to jest realizacją jednej z rekomendacji ekspertów CAF, autorów raportu z badania na temat stosowania CAF w polskiej administracji.

{"register":{"columns":[]}}