W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Nowi doradcy ds. etyki w dwóch ministerstwach

25.01.2022

24 stycznia odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie informacyjne dla nowo wybranych doradców ds. etyki. Tym razem rozpoczynają oni pełnienie swoich funkcji w 3-osobowych zespołach w Ministerstwie Klimatu i Środowiska (MKiŚ) oraz Ministerstwie Infrastruktury (MI). Spotkanie online przybliżyło tym pracownikom Zalecenia Szefa Służby Cywilnej w sprawie standardów pracy doradcy.

Grafika symbolizuje pracę zespołową. Na zdjęciu widzimy zarys dziesięciu postaci, każda innego koloru, pod nimi duży napis TEAMWORK

Uczestnicy spotkania rozmawiali o tym:

  • kim jest doradca ds. etyki i jaki jest cel ustanowienia tej funkcji w urzędzie,
  • jakie są główne zadania doradcy i zasady ich realizacji,
  • jak prowadzić rozmowę z pracownikami potrzebującymi porady,
  • jakie prawa i obowiązki wiążą się z pełnieniem tej funkcji,
  • w jaki sposób dyrektor generalny może wspierać doradców ds. etyki,
  • oraz od czego warto zacząć pełnienie funkcji doradcy w ramach zespołu.

Wydarzenie było też okazją do podzielenia wiedzą, doświadczeniem i dobrymi praktykami w zakresie realizacji zadań doradcy.

Funkcja doradcy ds. etyki

Zgodnie z Zaleceniem Szefa Służby Cywilnej w sprawie standardów pracy doradcy ds. etyki, funkcja doradcy jest funkcją kadencyjną. Z inicjatywy urzędów Katarzyna Dudzik, koordynatorka zespołu doradców ds. etyki w służbie cywilnej, zapoznaje nowych doradców z zasadami pełnienia tej funkcji. Nowi doradcy z urzędów kierowanych przez dyrektorów generalnych i Komendanta Głównego Policji, Straży Granicznej i Państwowej Straży Pożarnej dodatkowo poznają zasady funkcjonowania zespołu doradców ds. etyki w służbie cywilnej.

Od 2017 r. w ramach zespołu współpracujemy z doradcami ds. etyki, którzy pełnią swoją funkcję w KPRM, ministerstwach, urzędach centralnych oraz urzędach wojewódzkich.

Więcej na temat zespołu doradców ds. etyki w służbie cywilnej znajdą Państwo w zakładce Etyka w urzędzie.

{"register":{"columns":[]}}