W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wspólny komunikat MF i KPRM: CAF to skuteczne narzędzie samooceny kontroli zarządczej

13.12.2022

Departament Służby Cywilnej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (DSC KPRM) i Departament Efektywności Wydatków Publicznych i Rachunkowości Ministerstwa Finansów (DWR MF) wydały komunikat na temat Wspólnej Metody Oceny (ang. Common Assessment Framework, CAF). Dokument podsumowuje tegoroczną współpracę naszych departamentów w promocji i upowszechnianiu informacji na temat CAF. Poprzez tę inicjatywę chcemy wspierać jednostki sektora finansów publicznych w doskonaleniu sposobu przeprowadzania samooceny kontroli zarządczej.

Logo Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, CAF i Ministerstwa Finansów

Komunikat „Common Assessment Framework, CAF: skuteczne narzędzie dokonywania samooceny kontroli zarządczej” jest krótkim, rzeczowym dokumentem, który pozwala lepiej poznać możliwości modelu. Wyjaśniamy w nim:

  • Czym jest CAF?
  • Jakie informacje możemy uzyskać dzięki samoocenie wg CAF?
  • Jakie korzyści daje cykliczne stosownie modelu?
  • Jak stosować CAF?

Co najmniej raz w roku każda jednostka sektora finansów publicznych przeprowadza samoocenę systemu zarządzania. W komunikacie tłumaczymy, dlaczego w tym procesie warto stosować właśnie model CAF.  

Skąd wzięła inicjatywa współpracy MF i KPRM?

Jednym z działań szefa służby cywilnej jest promocja i upowszechnianie modelu CAF w Polsce. Jest to narzędzie zarządzania jakością, opracowane w ramach Europejskiej Sieci Administracji Publicznej (ang. European Public Administration Network, EUPAN). Od ponad 20 lat jest ono stosowane przez organizacje sektora publicznego na świecie.

Możliwości jakie stwarza model CAF wciąż jednak nie są powszechnie znane w naszym kraju. Potwierdziły to wyniki badania, które przeprowadziliśmy we współpracy z Narodowym Instytutem Samorządu Terytorialnego. Na zlecenie DSC KPRM, analizę wyników przeprowadzali eksperci CAF, którzy stwierdzili m.in., że:

"(…) model CAF konkuruje z samooceną przeprowadzaną w ramach systemu kontroli zarządczej. Taki stan rzeczy z pewnością nie sprzyja zachęcaniu do stosowania modelu CAF".

Tym samym rekomendując działania, które mogą pomóc w upowszechnianiu modelu w naszym kraju, eksperci CAF zaproponowali m.in., aby KPRM i MF podjęły wspólnie działania promujące model CAF jako narzędzie samooceny kontroli zarządczej.

Jak doszło do powstania komunikatu?

W odpowiedzi na te rekomendacje, dzięki otwartości na współpracę Ministerstwa Finansów i ekspertów CAF, od lutego do lipca tego roku wspólnie zorganizowaliśmy trzy webinaria promujące model. Dwa z nich, zorganizowane na platformie e-learningowej MF w ramach „Progr@mu Wiedza i umiejętności = kompetencje” poprowadzili wspólnie:

  • Katarzyna Dudzik, krajowa korespondentka CAF z DSC KPRM oraz
  • Tadeusz Zawistowski, audytor wewnętrzny, wieloletni i doświadczony ekspert CAF.

Współpraca ze ekspertami przyniosła pozytywne rezultaty. W trzech ww. wydarzeniach wzięło udział blisko 1000 osób. Wszystkie spotkania zostały dobrze ocenione przez uczestników.

Prezentowany komunikat, opracowany wspólnie przez:

  • Katarzynę Dudzik i Tadeusza Zawistowskiego oraz
  • pracowników Wydziału Koordynacji Kontroli Zarządczej i Audytu Wewnętrznego w Sektorze Publicznym DWR MF.

jest podsumowaniem tegorocznej współpracy KPRM, MF i ekspertów CAF.

Co dalej?

Komunikat „Common Assessment Framework, CAF: skuteczne narzędzie dokonywania samooceny kontroli zarządczej” to też deklaracja dalszej współpracy naszych departamentów w zakresie:

  • popularyzacji modelu CAF oraz
  • doskonalenia procesu samooceny kontroli zarządczej.

W przyszłym roku DWR MF, we współpracy z DSC KPRM i ekspertami CAF, planuje aktualizację wytycznych w zakresie samooceny kontroli zarządczej. Uwzględni ona konkretny sposób wykorzystania modelu CAF jako narzędzia wspierającego samoocenę kontroli zarządczej.

 

Więcej informacji na temat najnowszej wersji modelu CAF2020 w dedykowanej zakładce serwisu służby cywilnej.

 

Materiały

Komunikat DSC KPRM i DWR MF​_Common Assessment Framework CAF skuteczne narzędzie dokonywania samooceny kontroli zarządczej
Komunikat​_Common​_Assessment​_Framework​_CAF​_skuteczne​_narzędzie​_dokonywania​_samooceny​_kontroli​_zarządczej.docx 0.80MB
{"register":{"columns":[]}}