W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Nowe przepisy dotyczące zezwoleń na pracę

Z dniem 29 lipca weszło w życie Rozporządzenie Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z dnia 18 lipca 2022 r. w sprawie zezwoleń na pracę i oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi (Dz. U. z 2022 r, poz. 1558), które tym samym zastąpiło rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 7 grudnia 2017 r. w sprawie wydawania zezwolenia na pracę cudzoziemca oraz wpisu oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi do ewidencji oświadczeń.

W zakresie procedury wydawania zezwoleń na pracę dla cudzoziemców, najważniejsze zmiany dotyczą katalogu dokumentów wymaganych w postępowaniach (§ 9 rozporządzenia):

  • zniesiono obowiązek dołączenia do wniosku kopii dowodu osobistego lub innego dokumentu potwierdzającego tożsamość podmiotu powierzającego wykonywanie pracy,
  • w przypadku delegowania cudzoziemca na terytorium RP (wniosek typu C, D, E) należy dołączyć dokument potwierdzający zatrudnienie cudzoziemca u pracodawcy zagranicznego i delegowania go w celu wykonywania pracy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
  • zniesiono konieczność załączenia do wniosku wszystkich wypełnionych stron dokumentu podróży cudzoziemca (paszportu) – wystarczy kopia stron ważnego dokumentu podróży z danymi osobowymi cudzoziemca, którego dotyczy wniosek,
  • doprecyzowano, iż w kopii dowodu wpłaty należy uwzględnić dane cudzoziemca, którego dotyczy wniosek,
  • doprecyzowano, iż dokumenty sporządzone w języku obcym, z wyjątkiem dokumentów podróży, służące za dowód w postępowaniu o wydanie zezwolenia na pracę składa się wraz z ich tłumaczeniem na język polski, dokonanym przez tłumacza przysięgłego wpisanego na listę tłumaczy przysięgłych prowadzoną przez Ministra Sprawiedliwości.

Ponadto w rozporządzeniu sprecyzowano, iż oświadczenie złożone pod rygorem odpowiedzialności karnej, czy zachodzą okoliczności, o których mowa w art. 88j ust. 1 pkt 3–7 ustawy o  promocji zatrudnieni i instytucjach ryku pracy, powinno być podpisane przez podmiot powierzający wykonywanie pracy nie wcześniej niż 30 dni przed złożeniem wniosku (ważność oświadczenie 30 dni).

Uściślono również, iż informacja starosty, jeśli jest wymagana, wydawana jest przez starostę w liczbie egzemplarzy odpowiadającej liczbie miejsc pracy, co oznacza, że informacja starosty o określonym numerze identyfikacyjnym może zostać dołączona tylko do jednego wniosku o wydanie zezwolenia na pracę.

Z kolei w przypadku składania przez pracodawcę więcej niż jednego cudzoziemca wniosków zrezygnowano z możliwość załączania jednego egzemplarza niektórych dokumentów, określonych w rozporządzeniu. Oznacza to, że w przypadku złożenia kilku wniosków jednego pracodawcy, do każdego wniosku należy załączyć komplet dokumentów.

Do postępowań w sprawach zezwoleń na pracę wszczętych i niezakończonych do dnia wejścia w życie rozporządzenia stosuje się przepisy dotychczasowe.

                                                                                                                  UWAGA!

                                                                                                 Od 29.07.2022 r. obowiązują nowe wzory wniosków i oświadczeń.

W przypadku wniosków złożonych w okresie 29.07.2022‑09.10.2022 r. za pośrednictwem praca.gov.pl, z uwagi na niedostosowanie formularzy w aplikacji praca.gov.pl do nowych przepisów prosimy, aby do wniosków elektronicznych złożonych w tym terminie, przesłać za pośrednictwem praca.gov.pl korektę („wysłanie wniosku jako kontynuacja istniejącej sprawy lub korekta”) wraz z załączonym skanem wypełnionego wniosku i oświadczenia na aktualnych wzorach opatrzonych podpisem elektronicznym.

Jednocześnie informujemy, że do wniosków składanych po 29.07.2022 r. w przypadku pracodawców- osób fizycznych nie jest wymagany dowód osobisty, jednak wypełniając wniosek należy podać nr PESEL podmiotu powierzającego wykonywanie pracy cudzoziemcowi.

Jeśli pracodawcę prowadzącego działalność gospodarczą (wpisanego do CEiDG lub REGON) reprezentuje ustanowiony przez niego pełnomocnik, wypełniając wniosek elektroniczny należy podać PESEL pracodawcy (system praca.gov.pl domyślnie zaciąga dane z konta użytkownika, w tym nr PESEL).

Instrukcję przygotowania i przesłania wniosku i załączników wraz z prezentacją znajdą Państwo tutaj.

Jednocześnie informujemy, że wszelkie pytania dotyczące portalu praca.gov.pl, jak również legislacyjnych prosimy kierować bezpośrednio na Zieloną Linię, tel.: 19524 lub do Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, które jest administratorem systemu praca.gov.pl.

Materiały

wniosek o wydanie zezwolenia pdf - obowiązuje od 29.07.2022 r.
wniosek​_o​_wydanie​_zezwolenia ​_-​_obowiązuje​_od​_29072022​_r.pdf 0.22MB
wniosek o wydanie zezwolenia - obowiązuje od 29.07.2022 r.
wniosek o​_wydanie​_zezwolenia​_-​_obowiązuje​_od​_29072022​_r.docx 0.03MB
wniosek o wydanie przedłużenia zezwolenia pdf- obowiązuje od 29.07.2022 r.
wniosek​_o​_wydanie​_przedłużenia​_zezwolenia obowiązuje​_od​_29072022​_r.pdf 0.22MB
wniosek o wydanie przedłużenia zezwolenia- obowiązuje od 29.07.2022 r.
wniosek​_o​_wydanie​_przedłużenia​_zezwolenia obowiązuje​_od​_29072022​_r.docx 0.03MB
oświadczenie o niekaralności pracodawcy pdf- obowiązuje od 29.07.2022 r.
oświadczenie​_o​_niekaralności​_pracodawcy obowiązuje​_od​_29072022​_r.pdf 0.20MB
oświadczenie o niekaralności pracodawcy - obowiązuje od 29.07.2022 r.
oświadczenie​_o​_niekaralności​_pracodawcy obowiązuje​_od​_29072022​_r.docx 0.02MB
{"register":{"columns":[]}}