W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Przygotowania do realizacji Narodowego Programu Szczepień na Mazowszu - wideokonferencja Wojewody z samorządowcami

12.01.2021

Współpraca rządu i samorządu w zakresie organizacji szczepień była tematem wideokonferencji Wojewody Mazowieckiego Konstantego Radziwiłła z przedstawicielami jednostek samorządu terytorialnego. Omówiono m.in. kwestie dofinansowania przez rząd dowozu osób, które nie mogą samodzielnie dotrzeć na szczepienie. Wojewoda zaapelował, aby samorządy włączyły się w akcję informacyjną dot. szczepień.

Obraz przedstawia grafikę promującą akcję szczepień przeciw COVID-19. Na granatowym tle znajduje się napis "www.gov.pl/szczepimysie" i "#SzczepimySie" oraz strzykawka na tle tarczy.

Rząd sfinansuje dowóz osób z niepełnosprawnościami i mających problem z dojazdem do punktów szczepień. Transport powinien być dostępny dla osób z orzeczeniem o niepełnosprawności w stopniu znacznym,  dla seniorów, mających problemy z dotarciem do punktów szczepień na terenach gmin wiejskich, miejsko-wiejskich oraz w miastach poniżej 100 tys. mieszkańców oraz osób powyżej 70 roku życia, mających trudności w samodzielnym dotarciu do najbliższego punktu szczepień  w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców.

Każdy z samorządów będzie organizował dowóz swoich Mieszkańców do punktów szczepień, a Urząd Wojewódzki zrefunduje środki za zorganizowany transport. W gestii samorządów pozostawiamy kwestię wyboru formy dowozu. Do dyspozycji będą też jednostki OSP - powiedział Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł.

Samorządy do końca tygodnia uruchomią w swoich urzędach dedykowane linie telefoniczne, na które będą mogły zgłaszać się osoby potrzebujące pomocy w dotarciu do punktów szczepień.

Podczas dzisiejszej wideokonferencji z przedstawicielami samorządów poprosiliśmy włodarzy powiatów, miast i gmin, by od najbliższego  piątku w godzinach 8.00 – 15.00 funkcjonowały infolinie, które umożliwią rejestrację chętnych do skorzystania ze zorganizowanego transportu – podkreślił Wojewoda Mazowiecki.

Samorządy aktywnie włączą się także w akcję informacyjną o szczepieniach przeciwko COVID-19. Do seniorów zostaną wysłane m.in. informacje, a w lokalnej prasie pojawią się ogłoszenia o szczepieniach.

Podczas wideokonferencji Konstanty Radziwiłł Wojewoda Mazowiecki wspólnie z Mariuszem Sokołowskim Pełnomocnikiem Wojewody do spraw realizacji Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19 odpowiadali na pytania przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego.

Więcej informacji na temat szczepień przeciwko COVID-19 znaleźć można na stronie: https://www.gov.pl/web/szczepimysie

Materiały

DANE KONTAKTOWE OSÓB ZAJMUJĄCYCH SIĘ REALIZACJĄ NARODOWEGO PROGRAMU SZCZEPIEŃ (NPS) PRZECIW COVID-19 W WOJEWÓDZTWIE MAZOWIECKIM
mazowieckie​_dane​_kontaktowe​_Narodowego​_Programu​_Szczepień​_przeciw​_Covid​_-​_19.docx 0.02MB