W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Testy przesiewowe nauczycieli na obecność koronawirusa w województwie mazowieckim

11.01.2021

W województwie mazowieckim trwają testy przesiewowe dla nauczycieli na obecność wirusa SARS – CoV – 2. Badania obejmują nauczycieli klas I-III szkół podstawowych, nauczycieli szkół specjalnych i pracowników obsługi administracyjnej szkół. Zgłosiło się do nich ok. 27 tys. osób z tej grupy. Testowanie rozpoczęło się w poniedziałek 11 stycznia i potrwa do 15 stycznia.

Informacyjny baner ws. testowania nauczycieli i pracowników klas I-III szkół podstawowych oraz szkół specjalnych na obecność SARAS-COV-2

Badania są dobrowolne i bezpłatne i będą wykonywane testami RT-PCR. Mogą w nich wziąć udział nie tylko nauczyciele, lecz także pracownicy szkoły, tj.: obsługa administracyjna, kierownictwo szkoły, personel sekretariatu, personel pomocniczy, personel odpowiedzialny za funkcjonowanie techniczne szkoły, personel sprzątający, a także personel wykonujący bieżące prace naprawcze na terenie szkoły.

Za pośrednictwem kuratoriów oświaty i Wojewódzkich Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych zebrano informacje o zapotrzebowaniu na testy. 

Powiatowe Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne zbierały listy imienne i oświadczenia od każdego zainteresowanego badaniem o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych oraz na badanie. Każdy nauczyciel i pracownik szkoły, który zgłosił się do badania otrzyma odpowiednie skierowanie. Z ostatnich danych wynika, że do udziału w testach w całym kraju zgłosiło się ok. 165 tys. osób.

Gdzie wykonać test?

Badanie można wykonać w punktach drive-thru lub przez mobilne zespoły wymazowe, natomiast same badania będą wykonywane w laboratorium WSSE w Warszawie oraz laboratoriach wyznaczonych do badań COVID-19, które mają podpisane umowy z NFZ. W województwie mazowieckim są 33 punkty testowania.

Wynik badania

Wynik badania każdy otrzyma najpóźniej w niedzielę, 17 stycznia 2021 r. Wynik będzie dostępny na Internetowym Koncie Pacjenta IKP to darmowa aplikacja Ministerstwa Zdrowia, za pomocą której szybko i bezpiecznie można sprawdzić informacje o swoim zdrowiu. Aby zobaczyć swój wynik należy zalogować się za pomocą profilu zaufanego lub podać swój PESEL.

Pozytywny wynik testu – co robić?

Osoby, które otrzymają pozytywny wynik testu na obecność SARS-Cov-2 muszą poddać się obowiązkowej 10. dniowej izolacji domowej (w przypadku braku objawów) oraz skontaktować się telefonicznie z lekarzem POZ. Konieczne będzie również zgłoszenie do Państwowej Inspekcji Sanitarnej osób z kontaktu. W tym celu można skorzystać z formularza zgłoszeniowego na stronie

Formularz zgłoszeniowy pozwala na szybki kontakt z inspekcją sanitarną i usprawnia przeprowadzenie wywiadu epidemiologicznego. Takiego zgłoszenia można dokonać także za pośrednictwem całodobowej infolinii sanepidu pod nr 22 25 00 115.

Osoby z pozytywnym wynikiem nie będą musiały starać się o uzyskanie zwolnienia lekarskiego. Zakład Ubezpieczeń Społecznych, który ma dostęp do tych danych z systemu informatycznego (tzw. systemu EWP), udostępni je pracodawcy.

Warto zaznaczyć, że badania przesiewowe nauczycieli mają zagwarantować bezpieczeństwo zarówno personelowi szkół, jak i uczniom. Jednak powrót dzieci do szkół nie zależy od wyniku testowania nauczycieli, lecz od dalszego przebiegu epidemii.

#SzczepimySię – szczepienia przeciwko COVID-19 dla nauczycieli

Nauczyciele będą mogli skorzystać ze szczepień przeciwko SARS-CoV-2 w etapie I. Zapisy rozpoczną się już 15 stycznia. O terminach szczepień  Główny Inspektora Sanitarny będzie informować niezwłocznie po ich ustaleniu.  Procedura rejestracji na szczepienia jest dostępna na stronie internetowej