W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

,,Wsparcie integracji cudzoziemców na Mazowszu ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb wynikających z masowego napływu obywateli państw trzecich spowodowanego wojną w Ukrainie”

Support for the integration of foreigners in Masovia, paying particular attention to the needs arising from the mass influx of third-country nationals resulting from the war in Ukraine

> Поддержка интеграции иностранцев в Мазовии с особым акцентом на потребности, возникающие в результате массового притока граждан третьих стран, вызванного войной в Украине.

Підтримка інтеграції іноземців в Мазовії з особливим акцентом на потреби, що виникають через масовий приплив громадян третіх країн, викликаний війною в Україні.

Belka patronacka FAMI

Mazowiecki Urząd Wojewódzki realizuje aktualnie nowy projekt pt.: „Wsparcie integracji cudzoziemców na Mazowszu ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb wynikających z masowego napływu obywateli państw trzecich spowodowanego wojną w Ukrainie.” Projekt jest współfinansowany z Programu Krajowego Funduszu Azylu, Migracji i Integracji (FAMI) oraz budżetu państwa.

  • Budżet całkowity projektu: 18 261 924,45
  • Wkład FAMI: 13 696 443, 33
  • Ramy czasowe projektu: 01.10.2022 – 30.09.2023

Projekt jest realizowany w partnerstwie Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego (MUW) z dwoma organizacjami pozarządowymi, od lat działającymi na rzecz pomocy cudzoziemcom:
Fundacją dla Somalii (FDS) i Fundacją Nauki Języków Obcych Linguae Mundi (FLM)

Cele ogólne projektu:

  • Zintegrowanie podmiotów (instytucje i organizacje) działających w kluczowych dla integracji obywateli państw trzecich obszarach
  • Profesjonalizacja kadr i osób pracujących z obywatelami państw trzecich, w szczególności w zakresie międzykulturowym i prawnym
  • Usprawnienie obsługi obywateli państw trzecich poprzez wzrost wydajności pracy terminali komputerowych
  • Zwiększenie dostępu obywateli państw trzecich do istniejących lokalnych zasobów i usług przydatnych w procesie integracji, w tym poradnictwa i informacji
  • Poprawa komunikacji pomiędzy podmiotami działającymi na rzecz integracji OPT oraz pomiędzy tymi podmiotami, a obywatelami państw trzecich 
  • Zwiększenie dostępu obywateli państw trzecich do istniejących lokalnych zasobów i usług przydatnych w procesie integracji
  • Podniesienie kompetencji ułatwiających obywatelom państw trzecich integrację, szczególnie w zakresie znajomości języka polskiego, rynku pracy, wiedzy obywatelskiej, kultury i historii polskiej. 

Cele poszczególnych elementów projektu:

Komponent 1 
Zapewnienie doradztwa i pomocy w kwestiach legalizacji pobytu dla obywateli państw trzecich oraz zaspokojenie potrzeb Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w zakresie obsługi cudzoziemców będących grupą docelową FAMI, MUW

  1. Zapewnianie doradztwa i pomocy w kwestiach legalizacji pobytu, administracyjnych i prawnych, przysługujących praw pracowniczych, doradztwa i pomocy integracyjnej, opieki zdrowotnej, psychologicznej i socjalnej, opieki nad dziećmi oraz łączenia rodzin, działania zwiększające kontakt i integrację ze społeczeństwem polskim.
  2. Zwiększenie zdolności obsługi obywateli państw trzecich uciekających przed wojną i innych obywateli państw trzecich uciekających z terytorium Ukrainy.
  3. Zwiększenie bezpieczeństwa fizycznego oraz teleinformatycznego w zakresie dostępu do danych osobowych obywateli państw trzecich.
  4. Przygotowanie pracowników na wyzwania migracyjne związane ze zwiększoną obsługą obywateli państw trzecich w związku z wybuchem wojny w Ukrainie i podniesienie ich kompetencji w zakresie wielokulturowości i radzenia sobie ze stresem.

Komponent 2 
Działania doradcze i informacyjne dla cudzoziemców, Fundacja dla Somalii

  1. Poprawa dostępu cudzoziemców z grupy docelowej do ogólnego i specjalistycznego doradztwa na temat ich praw i obowiązków w Polsce.
  2. Wsparcie w zakresie budowania kompetencji dotyczących praw i obowiązków na terenie województwa mazowieckiego; wsparcie cudzoziemców w procesie legalizacji pobytu w Polsce; wyposażenie cudzoziemców w umiejętność kompletowania dokumentów niezbędnych m.in. do legalizacji i kompletnego przygotowywania wniosków w celu usprawnienia procesu legalizacyjnego i ułatwienia pracy urzędnikom.
  3. Poprawa dostępu cudzoziemców do informacji, zasobów i usług w dziedzinie aktywizacji zawodowej, ale także i ich podstawowych praw i obowiązków; poszerzenie świadomości prawnej grupy docelowej oraz poszerzenie wiedzy na temat funkcjonowania instytucji państwowych, możliwości i procedur związanych z legalizacją pobytu, ubezpieczeniem, mieszkaniem, edukacją itp. w Polsce.
  4. Zwiększenie efektywności dotarcia pomocy do cudzoziemców poprzez przygotowanie i zatrudnienie doradców integracyjnych (spośród cudzoziemców) dla dorosłych; promowanie zaangażowania cudzoziemców w realizację projektu.
  5. Efektywna integracja poprzez wydarzenia i eventy międzykulturowe i stworzenie neutralnej płaszczyzny na poznawanie różnic i podobieństw między migrantami a społeczeństwem przyjmującym; otwarcie dialogu i zwiększanie tolerancji pomiędzy społeczeństwem przyjmującym a cudzoziemcami.

Komponent 3
Kursy adaptacyjne i nauka języka polskiego, Fundacja dla Somalii

  1. Poprawa dostępu cudzoziemców do informacji, zasobów i usług w dziedzinie aktywizacji zawodowej, ale także i ich podstawowych praw i obowiązków; poszerzenie świadomości prawnej grupy docelowej oraz poszerzenie wiedzy na temat funkcjonowania instytucji państwowych, możliwości i procedur związanych z legalizacją pobytu, ubezpieczeniem, mieszkaniem, edukacją itp. w Polsce.
  2. Integracja cudzoziemców z polskim społeczeństwem poprzez naukę języka polskiego z elementami wiedzy o kulturze polskiej.

Komponent 4
Program aktywizacji zawodowej cudzoziemców, Fundacja dla Somalii

  1. Umożliwienie zagospodarowania potencjału intelektualnego cudzoziemców pochodzących z grupy docelowej przez polską gospodarkę; promowanie przedsiębiorczości i innowacyjności pośród grupy docelowej przez stworzenie dostępu do wiedzy i umiejętności pozwalających na rozwój firmy w Polsce; stworzenie płaszczyzny wymiany doświadczeń i networkingu biznesowego.
  2. Wsparcie poziomu wiedzy i wyrównanie kompetencji dotyczących praw i obowiązków na terenie województwa mazowieckiego; podjęcie działań przeciw nadużyciom i nielegalnej pracy w Polsce; dążenie do minimalizacji błędów i nadużyć w procesie legalizacji pobytu cudzoziemców w Polsce; wyposażenie cudzoziemców w umiejętność kompletowania dokumentów niezbędnych m.in. do legalizacji i kompletnego przygotowywania wniosków w celu usprawnienia procesu legalizacyjnego i ułatwienia pracy urzędnikom.

Komponent 5
Wsparcie nauki języka polskiego przez cudzoziemców oraz zaspokojenie potrzeb Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w zakresie obsługi cudzoziemców będących grupą docelową FAMI poprzez podniesienie poziomu znajomości języków obcych oraz kompetencji w zakresie obsługi klienta wielokulturowego, Fundacja Nauki Języków Obcych Linguae Mundi

  1. Podniesienie kompetencji językowych pracowników Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego pracujących z cudzoziemcami.
  2. Podniesienie kompetencji międzykulturowych pracowników Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego pracujących z cudzoziemcami.
  3. Wsparcie procesu integracji cudzoziemców poprzez organizację kursów adaptacyjnych obejmujących tematykę dotyczącą wiedzy obywatelskiej, międzykulturowej, prawa pracy, poszukiwania pracy i przygotowania do pełnego uczestnictwa w polskim rynku pracy oraz prawa oświatowego i opieki medycznej.
  4. Integracja cudzoziemców z polskim społeczeństwem poprzez naukę języka polskiego z elementami wiedzy o kulturze polskiej.
  5. Podniesienie kompetencji językowych cudzoziemców w zakresie języka specjalistycznego jako przygotowanie do pracy zawodowej.
  6. Podniesienie poziomu znajomości języka polskiego, wiedzy o kulturze i historii Polski wśród dzieci i młodzieży cudzoziemskiej, w celu wyrównywania szans edukacyjnych; integracja językowo-kulturowa dzieci cudzoziemskich (w wieku przedszkolnym i szkolnym) i ich rodzin ze społeczeństwem polskim.
  7. Wsparcie procesu edukacji i wyrównywania poziomu kompetencji dzieci cudzoziemskich w stosunku do polskich rówieśników; poprawa jakości relacji i integracji dzieci polskich i cudzoziemskich w klasach szkolnych.

Opis rezultatów

Komponent 1 
Zapewnienie doradztwa i pomocy w kwestiach legalizacji pobytu dla obywateli państw trzecich oraz zaspokojenie potrzeb Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w zakresie obsługi cudzoziemców będących grupą docelową FAMI, MUW

  1. Utworzenie punktu informacyjno-doradczego, czynnego co najmniej 3 dni w tygodniu, co najmniej 6 godzin dziennie, 1 dzień w tygodniu co najmniej do godziny 18.00.
  2. Zorganizowanie Sobót Informacyjnych w WSC.
  3. Stworzenie nowej przejrzystej i czytelnej strony internetowej będącej portalem informacyjnym dla OPT i uchodźców z Ukrainy w 4 wersjach językowych (polski, angielski, rosyjski i ukraiński)
  4. Usprawnienie zarządzania procesami poprzez dalszą rozbudowę systemu informatycznego inPOL m.in. o integrację z bazą referencyjną SIPOBYT oraz zastosowanie robotów zastępujących pracę ludzką w żmudnych i powtarzalnych czynnościach.
  5. Zwiększenie dostępności usług poprzez zwiększenie liczby stanowisk obsługi klienta o 20 stanowisk- utworzenie 4 stanowisk w nowej lokalizacji przy ul. Nowy Świat 15/17 w Warszawie, utworzenie dodatkowych 5 stanowisk obsługi klienta - aranżacja i zabudowa korytarza na I piętrze oraz pomieszczenia po kasie – 2 stanowiska, utworzenie dodatkowego stanowiska ds. przeprowadzania wyjaśnień na antresoli, wymiana drzwi wewnętrznych na przeszklone i doposażenie w meble .Doposażenie w meble i niezbędny nowoczesny technologicznie sprzęt informatyczny nowych punktów oraz stanowisk prowadzenia postępowań oraz poprawa komfortu obsługi bezpośredniej cudzoziemców poprzez zamontowanie klimatyzatorów i nowych rolet chroniących przed słońcem.
  6. Rozbudowa macierzy dyskowej (dedykowanej WSC) o kolejne półki w celu zwiększenia pojemności oraz wydajności macierzy dyskowej użytkowanej przez WSC. Przełoży się na poprawę płynności i jakości pracy pracowników WSC w użytkowanych systemach informatycznych.
  7. Doposażenie serwerowni w niezbędny sprzęt w celu zapewnienia szybkiej i niezawodnej pracy terminali komputerowych (dostęp m.in. do systemu Pobyt) użytkowanych w WSC do obsługi cudzoziemców i przeniesienie części systemów użytkowanych przez WSC z infrastruktury współdzielonej urzędu na rozwiązania dedykowane dla WSC. Rezultaty będą miały długofalowy wpływ na grupę docelową poprzez usprawnienie obsługi klienta. 
  8. Poprawa bezpieczeństwa fizycznego obsługiwanych obywateli państw trzecich w siedzibie WSC poprzez zamontowanie wideorejestratora z macierzą dyskową do systemu kamer, co wpłynie długoterminowo na działania urzędu w zakresie obsługi OPT
  9. Przeszkolenie 120 pracowników Wydziału Spraw Cudzoziemców z zakresu umiejętności miękkich i zarządzania stresem w bezpośredniej obsłudze cudzoziemca, w efekcie czego podniosą się zarówno kompetencje komunikacyjne jak i zdolność obsługi OPT. Rezultat będzie długoterminowy. 

Komponent 2 
Działania doradcze i informacyjne dla cudzoziemców, Fundacja dla Somalii

  1. Wsparcie w prowadzeniu punktów informacyjno-doradczych, z których skorzysta co najmniej 1,800 cudzoziemców, którym zostanie udzielonych co najmniej 3,330 porad: co najmniej 900 osób uzyska wsparcie integracyjne i ogólne, min. 800 osób uzyska wsparcie prawne, co najmniej 400 osób wsparcie doradców ds. zawodowych, szukania pracy i prawa pracy, min. 80 osób wsparcie psychologiczne, min. 300 osób wsparcie w zakresie działalności gospodarczej i spraw finansowo-podatkowych, 50 osób w najtrudniejszej sytuacji uzyska wsparcie socjalne i materialne.
  2. Rekrutacja i szkolenie 9 doradców integracyjnych, pracujących w punkcie konsultacyjnym w Fundacji dla Somalii i punkcie konsultacyjnym MUW
  3. Organizacja 10 tematycznych spotkań informacyjnych dla migrantów, w których udział weźmie łącznie 120 osób.
  4. Opracowanie i publikacja oraz dystrybucja 2,000 planerów projektowych z wkładkami z najważniejszymi informacjami dla cudzoziemców.
  5. Organizacja 8 wydarzeń międzykulturowych i eventów integracyjnych.

Komponent 3
Kursy adaptacyjne i nauka języka polskiego, Fundacja dla Somalii

  1. Organizacja i przeprowadzenie 15 kursów adaptacyjnych "Dobry Start w Polsce" realizowanych w 5 obszarach tematycznych w wymiarze 20 godzin dydaktycznych każdy, w których weźmie udział minimum 108 cudzoziemców.
  2. Przeprowadzenie 1,200 godzin lekcyjnych zdalnych zajęć z języków obcych na różnych poziomach zaawansowania dla minimum 160 osób.

Komponent 4 
Program aktywizacji zawodowej cudzoziemców, Fundacja dla Somalii

  1. Organizacja trzech edycji szkoleń „ABC Przedsiębiorczości” w wymiarze 8 dni szkoleniowych po 8 godzin dydaktycznych każdy, w których weźmie udział minimum 75 migrantek i migrantów.
  2. Otworzenie „Klubu Przedsiębiorczych Migrantów” zrzeszających uczestników nowych i poprzednich edycji programów ABC Przedsiębiorczości, w którym weźmie udział minimum 40 uczestników.
  3. Zapewnienie 655 godzin doradztwa z zakresu zakładania i prowadzenia firmy w Polsce oraz konsultacji z zakresie rozliczania rocznej deklaracji podatkowej.

Komponent 5 
Wsparcie nauki języka polskiego przez cudzoziemców oraz zaspokojenie potrzeb Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w zakresie obsługi cudzoziemców będących grupą docelową FAMI poprzez podniesienie poziomu znajomości języków obcych oraz kompetencji w zakresie obsługi klienta wielokulturowego , Fundacja Nauki Języków Obcych Linguae Mundi 

  1. Przeprowadzenie 1440 godz. szkoleń językowych dla 48 pracowników związanych zawodowo z obsługą cudzoziemców
  2. Przeprowadzenie 32 godz. szkoleń z zakresu obsługi klienta dla 36 pracowników związanych zawodowo z obsługą cudzoziemców 
  3. Przeprowadzenie 240 godz. kursów adaptacyjnych dla 96 cudzoziemców 
  4. Przeprowadzenie 3600 godz. zajęć z języka polskiego z elementami wiedzy o Polsce i orientacji zawodowej dla 480 cudzoziemców 
  5. Przeprowadzenie 180 godz. zajęć ze specjalistycznych odmian języka polskiego dla 24 cudzoziemców
  6. Przeprowadzenie 240 godz. zajęć z języka polskiego dla 32 dzieci cudzoziemskich w wieku przedszkolnym i szkolnym z elementami kultury i historii Polski

Zrealizowane działania - IV kwartał 2022 r. 

Zrealizowane działania - I kwartał 2023 r. 

Zrealizowane działania - II kwartał 2023 r. 

Zrealizowane działania - III kwartał 2023 r. 

Zrealizowane działania - IV kwartał 2023 r. 

Warto odwiedzić:

www.fundusze.mswia.gov.pl – oficjalny portal Departamentu Polityki Granicznej i Funduszy Międzynarodowych MSWiA
www.copemswia.gov.pl – oficjalny portal Centrum Obsługi Projektów Europejskich MSWiA

Kontakt:
Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie

ul. Marszałkowska 3/5
00-624 Warszawa
telefon: 22 695 67 73
fax: 22 695 66 03
e-mail: wsc@mazowieckie.pl


Wyłączna odpowiedzialność  za wyrażone opinie spoczywa na autorze i Komisja Europejska  oraz Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji nie ponoszą odpowiedzialności za sposób wykorzystania udostępnionych informacji.

{"register":{"columns":[]}}