W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

PRAWO STAŁEGO POBYTU OBYWATELA UE

Szczegółowe informacje dotyczące prawa stałego pobytu obywateli UE  znajdziesz na stronie Urzędu do Spraw Cudzoziemców w Module Obsługi Spraw pod linkiem:

 https://mos.cudzoziemcy.gov.pl/informacje/prawo-pob/wprowadzenie

 

KOGO DOTYCZY WNIOSEK

Cudzoziemiec posiada obywatelstwo Unii Europejskiej, o ile posiada obywatelstwo jednego z następujących państw członkowskich unii:

  • Austrii, Belgii, Bułgarii, Chorwacji, Cypru, Czech, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Irlandii, Litwy, Łotwy, Luksemburga, Malty, Niderlandów, Niemiec, Portugalii, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Szwecji oraz Włoch.

W rozumieniu przepisów migracyjnych obywatelem UE jest także każdy obywatel:

  • Norwegii, Islandii, Lichtensteinu oraz Szwajcarii.

Obywatele unijni nabywają prawo stałego pobytu, co do zasady, po upływie 5 lat nieprzerwanego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Obywatel Unii Europejskiej lub członek rodziny niebędący obywatelem UE będący małżonkiem obywatela Rzeczypospolitej Polskiej nabywa prawo stałego pobytu po upływie 3 lat nieprzerwanego pobytu na terytorium Polski.

Nieprzerwany pobyt oznacza, że:

  • żadna z przerw w pobycie na terytorium Polski nie była dłuższa niż 6 miesięcy oraz
  • przerwy w pobycie na terytorium Polski nie przekroczyły łącznie 6 miesięcy w danym roku.

Pobyt na terytorium Polski w tym czasie powinien być zgodny z przepisami właściwymi dla nabycia i zachowania prawa pobytu przez obywatela UE w Polsce.

Obywatelowi UE, który nabył prawo stałego pobytu wydaje się dokument potwierdzający prawo stałego pobytu. Wydanie tego dokumentu wymaga od obywatela UE wystąpienia osobiście z wnioskiem do wojewody, właściwego ze względu na miejsce jego zamieszkania w Polsce. Wniosek ten składany jest na specjalnym formularzu 9 do pobrania poniżej w sekcji „Materiały”.

UWAGA!

  • Jeśli przez odpowiednio długi czas przebywałeś nieprzerwanie w Polsce spełniając warunki prawa pobytu, to nawet w przypadku, jeśli nie dopełniłeś formalności związanych z zarejestrowaniem pobytu trwającego dłużej niż 3 miesiące, nabywasz prawo do stałego pobytu w Polsce.  Aby uzyskać dokument potwierdzający nabycia tego prawa powinieneś wystąpić do wojewody, właściwego dla aktualnego miejsca zamieszkania, z wnioskiem złożonym na formularzu.
  • W przypadku, jeśli nabyłeś uprawnienie do stałego pobytu jeszcze przed akcesją Polski do struktur Unii Europejskiej (tj. przed dniem 1 maja 2004 r., na zasadach ogólnych) zachowujesz to uprawnienie jako, że zostało ci przyznane bezterminowo. Pamiętaj jednak, że twój obecny status ma charakter wyłącznie towarzyszący statusowi właściwemu dla obywateli UE, dlatego w takiej sytuacji powinieneś wystąpić
    z wnioskiem o wydanie dokumentu potwierdzającego prawo stałego pobytu, zgodnie
    z dyrektywą 2004/38/WE

MIEJSCE SKŁADANIA WNIOSKU

Wydział Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców Oddział Legalizacji Pobytu Cudzoziemców

Warmińsko-Mazurski Urząd Wojewódzki  w Olsztynie

Al. M.J. Piłsudskiego 7/9, 10-575 Olsztyn

parter pok. nr 6 i 7

WNIOSKI O WYDANIE DOKUMENTU POTWIERDZAJĄCEGO PRAWO STAŁEGO POBYTU OBYWATELA UE PRZYJMOWANE SĄ W PIĄTKI PODCZAS WIZYTY UMÓWIONEJ W SYSTEMIE REZERWACJI ON-LINE - NIE MA MOŻLIWOŚCI OSOBISTEGO ZŁOZENIA WNIOSKU BEZ UPRZEDNIO ZAREZERWOWANEJ WIZYTY

Godziny przyjęć interesantów:

poniedziałek    -   8:40-16.00

wtorek              -   8.00-15.00

środa                -   8.00-15.00

czwartek           -   8.00-15.00

piątek               -    8.00-15.00

 

Infolinia dla obywateli Unii Europejskiej dostępna pod numerem +48 89 523 22 71

czynna w poniedziałki, środy i piątki w godzinach 12:00-14:00

SPOSÓB SKŁADANIA WNIOSKU

Wniosek składasz osobiście. Wymóg osobistego złożenia wniosku nie dotyczy małoletniego obywatela UE.

Wypełniony i podpisany wniosek składany jest wraz z załącznikami do wojewody właściwego ze względu na miejsce pobytu cudzoziemca po wcześniejszym umówieniu wizyty w wydziale właściwym do spraw cudzoziemców w urzędzie wojewódzkim.

JEŚLI CHCESZ ZŁOŻYĆ WNIOSEK O WYDANIE DOKUMENTU POTWIERDZAJĄCEGO PRAWO STAŁEGO POBYTU OBYWATELA UE OSOBIŚCIE  (nie dotyczy wniosków nadesłanych pocztą – w takim przypadku otrzymasz wezwanie z urzędu na wizytę z wyznaczonym terminem):

  • Wypełnij wniosek  - wszystkie rubryki muszą zostać uzupełnione
  • Zrób rezerwację wizyty.
  • Przyjdź do urzędu w wyznaczonym w rezerwacji terminie.

JAK ZROBIĆ REZERWACJĘ

  • wejdź na stronę  https://www.uw.olsztyn.pl/rezerwacje_cudzoziemcy/
  • wybierz zakładkę „Wizyty dla rodzin, osób niepełnosprawnych i obywateli UE”
  • wypełnij wymagane rubryki i wybierz wolny termin wizyty
  • przyjdź z kompletnie wypełnionym wnioskiem, dokumentem tożsamości  oraz kompletem wymaganych dokumentów w wyznaczonym w rezerwacji terminie

Jeżeli nie możesz przyjść na umówioną wizytę prosimy anuluj rezerwację przez stronę  http://uw.olsztyn.pl/rezerwacje_cudzoziemcy/rezygnacja.php i wyślij nowe zgłoszenie.

Nie ma możliwości zamiany wizyt z inną osobą. Przyjmowane będą tylko osoby, których dane podane były w formularzu zgłoszeniowym.

 

Jeśli wniosek nie zostanie złożony osobiście lub zostanie wysłany pocztą / pozostawiony w punkcie obsługi klienta  - po doręczeniu wniosku do wojewody zostaniesz wezwany do osobistego stawiennictwa w terminie nie krótszym niż 7 dni od doręczenia wezwania pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpoznania.

WYMAGANE DOKUMENTY

   Obywatel UE, który zamierza uzyskać dokument potwierdzający prawo stałego pobytu, składa do wojewody, właściwego dla miejsca jego pobytu:

  • kompletnie wypełniony o wydanie dokumentu potwierdzającego prawo stałego pobytu (formularz do pobrania poniżej w sekcji „Materiały”);
  • 4  fotografie spełniające następujące wymagania:
  • nieuszkodzone, kolorowe, o dobrej ostrości;
  • wymiary 35 mm x 45 mm;
  • wykonane nie wcześniej niż w ciągu 6 miesięcy przed dniem złożenia wniosku;
  • przedstawiające wizerunek twarzy cudzoziemca od wierzchołka głowy do górnej części barków, tak aby twarz zajmowała 70-80% fotografii, na jednolitym jasnym tle, w pozycji frontalnej, patrzącego na wprost z otwartymi oczami, nieprzesłoniętymi włosami, z naturalnym wyrazem twarzy i zamkniętymi ustami, a także odwzorowują naturalny kolor jego skóry;
  • przedstawiające wyraźnie oczy cudzoziemca, a zwłaszcza źrenice, linia oczu cudzoziemca jest równoległa do górnej krawędzi fotografii;  
  • kserokopię ważnego dokumentu podróży lub innego dokumentu potwierdzającego jego tożsamość i obywatelstwo, np. dowodu osobistego (jednocześnie okazuje osobie przyjmującej wniosek jego oryginał do wglądu);

 UWAGA!

Brak któregokolwiek z podanych wyżej dokumentów spowoduje wezwanie cudzoziemca do jego uzupełnienia w terminie 14 dni od doręczenia wezwania pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpoznania.

 POZOSTAŁE NIEZBĘDNE DOKUMENTY

  • dokumenty potwierdzające 5-letni nieprzerwany pobyt na terytorium Polski oraz potwierdzające, iż w jego trakcie obywatel UE spełniał co najmniej jeden z warunków pobytu wymienionych w ustawie.
  • jeśli wystąpiły dozwolone przerwy w pobycie - dokumenty stwierdzające przyczyny przerw w pobycie.
CO POWINIENEŚ WIEDZIEĆ
  • za wydanie dokumentu potwierdzającego prawo stałego pobytu obywatela UE  nie jest pobierana opłata skarbowa;
  • składane przez Ciebie dokumenty powinny zostać załączone w oryginale lub w kopii potwierdzonej za zgodność z oryginałem przez notariusza lub Twojego pełnomocnika będącego adwokatem lub radcą prawnym. Poświadczenia zgodności kopii z oryginałem może dokonać także uprawniony pracownik urzędu wojewódzkiego podczas przyjmowania wniosku, po okazaniu oryginału dokumentu;
  • dokumenty, które zostały sporządzone w języku obcym muszą zostać przedstawione wraz z tłumaczeniem przysięgłym na język polski. Rejestr tłumaczy przysięgłych prowadzony jest przez Ministerstwo Sprawiedliwości i jest dostępny tutaj.;
  • dokumenty pozostające ze sobą w ścisłym związku powinny być przedstawiane łącznie oraz pozostawać ważne w dacie ich dołączania do wniosku.
WYMIANA / WYDANIE NOWEGO DOKUMENTU POTWIERDZAJĄCEGO PRAWO STAŁEGO POBYTU OBYWATELA UE

Szczegółowe informacje dotyczące wymiany/wydania nowego dokumentu potwierdzającego prawo stałego pobytu obywatela UE znajdziesz na stronie Urzędu do Spraw Cudzoziemców w Module Obsługi Spraw pod linkiem:

https://mos.cudzoziemcy.gov.pl/informacje/dpspue/informacje-ogolne

 

WYDANIE KOLEJNEGO DOKUMENTU POTWIERDZAJĄCEGO PRAWO STAŁEGO POBYTU

W przypadku upływu terminu ważności dokumentu potwierdzającego prawo stałego pobytu wydaje się nowy (kolejny) dokument. W tym celu należy złożyć do wojewody właściwego ze względu na aktualne miejsce pobytu wniosek o wydanie nowego dokumentu potwierdzającego prawo stałego pobytu – druk do pobrania poniżej w sekcji „Materiały”.

Wniosek ten składa się co do zasady osobiście, co najmniej na 30 dni przed upływem okresu ważności dotychczasowego dokumentu.

Do wniosku dołacza sie dwie aktualne fotografie wnioskodawcy.

Wniosek nie podlega żadnej opłacie.

 

WYMIANA DOKUMENTU

Dokument potwierdzający prawo stałego pobytu podlega wymianie w przypadku:

  • zmiany danych zamieszczonych w dokumencie,
  • uszkodzenia dokumentu,
  • utraty dokumentu,
  • zmiany wizerunku twarzy posiadacza dokumentu w stosunku do wizerunku twarzy umieszczonego w tym dokumencie w stopniu utrudniającym lub uniemożliwiającym identyfikację jego posiadacza.

W celu wymiany dokumentu należy złożyć do wojewody właściwego ze względu na aktualne miejsce pobytu wniosek o wymianę dokumentu potwierdzającego prawo stałego pobytu – druk do pobrania poniżej w sekcji „Materiały”.

Wniosek ten składa się co do zasady osobiście, w terminie 14 dni po wystąpieniu którejkolwiek z ww. przesłanek jego wymiany.

Do wniosku dołącza się 2 aktualne fotografie wnioskodawcy.

Wniosek nie podlega żadnej opłacie. 

 

Materiały

Wniosek o wydanie dokumentu potwierdzającego prawo stalego pobytu ob UE
Wniosek​_o​_wydanie​_dokumentu​_potwierdzającego​_prawo​_stalego​_pobytu​_ob​_UE.docx 0.38MB
Wniosek o wymianę dokumentu potwierdzającego prawo stałego ob UE
Wniosek​_o​_wymianę​_dokumentu​_potwierdzającego​_prawo​_stałego​_ob​_UE.docx 0.33MB
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Informacje o publikacji dokumentu
Pierwsza publikacja:
11.09.2019 15:48 Łukasz Lidman
Wytwarzający/ Odpowiadający:
SOiC WMUW Olsztyn
Tytuł Wersja Dane zmiany / publikacji
PRAWO STAŁEGO POBYTU OBYWATELA UE 16.0 09.08.2023 15:40 Katarzyna Warmińska
PRAWO STAŁEGO POBYTU OBYWATELA UE 15.0 09.08.2023 15:32 Katarzyna Warmińska
PRAWO STAŁEGO POBYTU OBYWATELA UE 14.0 09.08.2023 15:29 Katarzyna Warmińska
PRAWO STAŁEGO POBYTU OBYWATELA UE 13.0 09.08.2023 15:10 Katarzyna Warmińska
PRAWO STAŁEGO POBYTU OBYWATELA UE 12.0 09.08.2023 15:07 Katarzyna Warmińska
PRAWO STAŁEGO POBYTU OBYWATELA UE 11.0 09.08.2023 15:06 Katarzyna Warmińska
PRAWO STAŁEGO POBYTU OBYWATELA UE 10.0 09.08.2023 15:05 Katarzyna Warmińska
PRAWO STAŁEGO POBYTU OBYWATELA UE 9.0 09.08.2023 14:50 Katarzyna Warmińska
PRAWO STAŁEGO POBYTU OBYWATELA UE 8.0 09.08.2023 14:45 Katarzyna Warmińska
PRAWO STAŁEGO POBYTU OBYWATELA UE 7.0 09.08.2023 14:43 Katarzyna Warmińska
PRAWO STAŁEGO POBYTU OBYWATELA UE 6.0 09.08.2023 12:47 Katarzyna Warmińska
PRAWO STAŁEGO POBYTU OBYWATELA UE 5.0 28.07.2023 15:00 Katarzyna Warmińska
PRAWO STAŁEGO POBYTU OBYWATELA UE 4.0 28.07.2023 14:52 Katarzyna Warmińska
PRAWO STAŁEGO POBYTU OBYWATELA UE 3.0 28.07.2023 14:51 Katarzyna Warmińska
PRAWO STAŁEGO POBYTU OBYWATELA UE 2.0 03.09.2021 09:40 Katarzyna Antosiak
PRAWO STAŁEGO POBYTU OBYWATELA UE 1.0 11.09.2019 15:48 Łukasz Lidman

Aby uzyskać archiwalną wersję należy skontaktować się z Redakcją BIP

{"register":{"columns":[]}}