W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

API Wykazu podatników VAT

Ministerstwo Finansów udostępnia opis interfejsu programistycznego API nowego Wykazu podatników VAT, tj. wykazu podmiotów zarejestrowanych, niezarejestrowanych oraz wykreślonych i przywróconych do rejestru VAT.

 

API zawiera dwie metody odpytywania o dane z Wykazu:

 • Metodę pełną „search” - aby z niej skorzystać wybierz jeden z parametrów: NIP, fragment nazwy, REGON lub numer rachunku bankowego oraz dzień, na jaki mają być wyświetlone informacje o podmiocie i uzyskasz:
  • cały zakres danych z Wykazu o podmiotach, o które pytasz,
  • unikalny identyfikator – klucz elektroniczny, który jest potwierdzeniem wykonania zapytania (o jaki identyfikator podmiotu pytano, datę na jaki dzień została udzielona odpowiedź i datę zapytania).
 • Metodę uproszczoną „check”, która poprzez API skrócone będzie łączyła cię z Wykazem po wprowadzeniu parametrów zapytania:
  • NIP lub REGON
  • NUMER RACHUNKU
  • DATA na jaki dzień ma być udzielona odpowiedź.

 

W odpowiedzi API zwróci następujące informacje:

 • TAK lub NIE  informacje, które oznaczają, że dany rachunek przypisany jest (lub nie jest) do wyspecyfikowanego numeru podmiotu (w dniu DATA),
 • elektroniczny klucz, który potwierdza wykonanie zapytania (o jaki identyfikator podmiotu pytano, datę na jaki dzień została udzielona odpowiedź i datę składania zapytania)

 

Korzystanie z API jest limitowane. Możesz złożyć 10 zapytań o maksymalnie 30 podmiotów jednocześnie. Po wyczerpaniu tego limitu dostęp do API będzie zablokowany do godziny 0:00.

W kolejnym etapie (termin zostanie podany do 31 sierpnia 2019 r.) planowana jest publikacja pliku tekstowego do pobierania przez użytkowników, który zawiera pełną listę par NIP-rachunek, pozwalającą na masową weryfikację transakcji w systemach finansowo-księgowych. Dane te będą zabezpieczone kryptograficznie (z wykorzystaniem jednokierunkowych funkcji skrótu) w taki sposób, aby jedynie posiadacz poprawnych danych z pary NIP-rachunek mógł zweryfikować istnienie tej pary w wykazie. Lista będzie także uwzględniała możliwość weryfikacji rachunków powiązanych z rachunkami rozliczeniowymi w połączeniu z identyfikatorem podatkowym podmiotu.

Dane do pobrania będą publikowane codziennie i będą aktualizowane raz na dobę w dni robocze. Każdy plik będzie zawierał wszystkie aktualne dane z wykazu.

Informacje będą szyfrowane parami NIP-Numer Rachunku. Będziesz mógł weryfikować status podatnika na podstawie udostępnionego algorytmu. Opis algorytmu i sposobu korzystania z zaszyfrowanej listy opisany będzie na stronie internetowej Wykazu.

 

Adres testowy API: https://wl-test.mf.gov.pl:9091/wykaz-podatnikow/

Materiały

API Wykazu podmiotów zarejestrowanych, niezarejestrowanych oraz wykreślonych i przywróconych do rejestru VAT wersja z 22.08.2019 r.
SwaggerAPI.YML 0.01MB
Wykaz podatników VAT opis API v 1-0-0 wersja z 22.08.2019 r.
WykazPodatnikowOpisAPI​_v​_1​_0​_0.pdf 0.59MB
Komunikat błędów wykazu podatników VAT wersja z 22.08.2019 r
KomunikatyBłedówWL1.pdf 0.42MB
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Informacje o publikacji dokumentu
Pierwsza publikacja:
09.08.2019 13:54 Małgorzata Rojek
Wytwarzający/ Odpowiadający:
Departament Poboru Podatków
Tytuł Wersja Dane zmiany / publikacji
API Wykazu podatników VAT 5.0 23.08.2019 17:50 Paulina Pawlik
API Wykazu podatników VAT 4.0 22.08.2019 17:51 Małgorzata Rojek
API Wykazu podatników VAT 3.0 09.08.2019 14:45 Paulina Pawlik
API Wykazu podatników VAT 2.0 09.08.2019 14:11 Małgorzata Rojek
API Wykazu podatników VAT 1.0 09.08.2019 13:54 Małgorzata Rojek

Aby uzyskać archiwalną wersję należy skontaktować się z Redakcją BIP