W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Czego to ludzie nie przemycają

29.05.2020

przemyt egzotycznych zwierzat - IAS Rzeszow - wąż
  • Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) zajmuje się m.in. wykrywaniem nielegalnego przewozu przez granicę okazów zagrożonych wyginięciem lub wykonanych z nich przedmiotów.
  • Podczas kontroli znaleźliśmy m.in. gruczoły bobra europejskiego, skóry chronionych zwierząt, zagrożone wyginięciem owady, koralowce, ptaki, gady, płazy i ryby
  • Dbamy o to, aby żaden gatunek nie stał się przedmiotem międzynarodowego handlu.

Przypominamy, że legalny transport przez granicę chronionych okazów jest możliwy tylko pod warunkiem posiadania odpowiedniego zezwolenia.

Gruczoły bobra europejskiego

Gruczoły bobra europejskiego

Na drogowym przejściu granicznym w Kuźnicy zatrzymaliśmy przemyt 8 wysuszonych gruczołów skórnych bobra europejskiego. Właściciel nietypowego towaru wyjaśniał, że ważące blisko kilogram organy wewnętrzne tego chronionego gatunku ssaka, miały być prezentem dla znajomego jako lekarstwo.

Bóbr europejski objęty jest w Polsce częściową ochroną gatunkową.

Skóry chronionych zwierząt

Skóry chronionych zwierząt

Na granicy z Białorusią podróżny próbował wwieźć do Unii Europejskiej ponad 400 skór zwierząt z rodziny łasicowatych. 

Podczas innej kontroli na polsko-białoruskim przejściu granicznym w Bobrownikach, wykryliśmy próbę przemytu wydry europejskiej oraz skórę bobra europejskiego.

Owady

Gablota ze spreparowanymi chrząszczami i motylami

Na polsko-białoruskim przejściu granicznym w Połowcach zatrzymaliśmy 5 gablot ze spreparowanymi chrząszczami i motylami. Okazy są objęte ochroną gatunkową i zagrożone wyginięciem.

plastikowe opakowania z pszczołami zatrzymanymi na granicy w Dorohusku

15 rodzin pszczelich znaleźliśmy w bagażu podróżnego na przejściu kolejowym w Dorohusku. Pszczoły przewożone były w plastikowych pudełkach. Nielegalnie do Polski próbował wwieźć je obywatel Ukrainy. Mężczyzna ukarany został mandatem i wraz z pszczołami musiał wrócić na Ukrainę. 

Koralowce

fragment rafy koralowej

Koralowce cieszą się dużym zainteresowaniem wśród przemytników.

Rafa koralowa o wadze prawie 2,5 kg została znaleziona w bagażu podróżnego na warszawskim lotnisku. Wyjaśniał on, że nie wiedział, że przewożona przez niego pamiątka z podróży do Egiptu jest pod ścisłą ochroną.

Podczas kontroli pasażerów na lotnisku Rzeszów-Jasionka, udało nam się wykryć przemyt 3 koralowców.

Z kolei na polsko-ukraińskiej granicy w Medyce, zatrzymaliśmy przemyt 4 szt. koralowca.

szkielet koralowca

W trakcie kontroli bagaży pasażerów samolotu w Lublinie, wykryliśmy w jednej z walizek 7 fragmentów zwapniałych szkieletów koralowca rafotwórczego o łącznej masie 450 gramów. Podróżna tłumaczyła, że fragmenty koralowca znalazła na plaży na Florydzie podczas urlopu. 

Papuga żako i tukan żółtogardły

papuga żako w klatce

W sprawdzonym przez nas pociągu wjeżdżającym do Polski z Ukrainy wykryliśmy nielegalny przewóz zagrożonej wyginięciem papugi żako.

spreparowany tukan żółtogardły

Inna przesyłka miała zawierać papugę wykonaną z tworzywa sztucznego. Okazało się że był to spreparowany tukan żółtogardły.

Chroniony węgorz europejski

chroniony wegorz

Nielegalny przewóz młodego węgorza europejskiego zatrzymaliśmy na przejściu granicznym w Budomierzu. W autokarze znajdowało się 50 plastikowych pojemników, w których przewożone były młode okazy węgorza europejskiego. Ze względu na tragiczną sytuację tego gatunku, który jest zagrożony wyginięciem, wywóz jak i przywóz do UE nie jest możliwy.

Niedźwiedzie czaszki

niedźwiedzie czaszki

3 czaszki niedźwiedzia brunatnego wykryliśmy podczas kontroli przesyłek zagranicznych w Przemyślu. Niedźwiedź brunatny jest chroniony przepisami międzynarodowej Konwencji Waszyngtońskiej CITES.

Egzotyczne gady i płazy

pudełka z okazami chronionych zwierząt

Nielegalny przewóz 166 egzotycznych gadów i płazów udaremniliśmy na przejściu granicznym Korczowa-Krakowiec. Żywe zwierzęta były umieszczone w czterech styropianowych pojemnikach. Spośród 166 przemycanych zwierząt, aż 116 objętych jest Konwencją Waszyngtońską CITES.

3 przemycane raki

Natomiast na przejściu granicznym w Dorohusku, zatrzymaliśmy próbę przemytu 84 raków. Znajdowały się one w pojemniku z wodą, schowanym w jednym z bagaży. Właściciel wyjaśniał, że nie wiedział co znajduje się w środku.

Kieł i zęby morsa, krąg kręgosłupa walenia

kieł walenia

W Terespolu, w bagażu podróżnego natrafiliśmy na kieł oraz 27 zębów morsa, a także krąg kręgosłupa osobnika z rodziny waleni.

Konwencja Waszyngtońska

KAS walczy z przemytem chronionych okazów gatunków roślin i zwierząt zagrożonych wyginięciem, objętych Konwencją Waszyngtońską.

Konwencja o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem, CITES (od ang. Convention on International Trade in Endangered Species of Wild Fauna and Flora), zwana również Konwencją Waszyngtońską, to międzynarodowy układ, który ogranicza transgraniczny handel różnymi gatunkami roślin i zwierząt oraz wytworzonymi z nich produktami. Jej głównym celem jest redukcja lub całkowita eliminacja handlu okazami gatunków, których liczba lub stan sugerują, że niekontrolowane ich pozyskiwanie z naturalnego środowiska byłoby szkodliwe dla ich przetrwania.

Handel gatunkami chronionymi jest dozwolony tylko wtedy, kiedy nie przyniesie szkody zachowaniu tych gatunków w środowisku naturalnym i tylko pod warunkiem wydania odpowiedniego zezwolenia.

{"register":{"columns":[]}}