W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Fikcyjny wywóz towarów na celowniku KAS i CBŚP

06.11.2019

Chaotycznie rozrzucone banknoty o nominale 100 zł.
  • Dzięki współpracy KAS z Białegostoku, CBŚP i Prokuratury Regionalnej w Warszawie została rozbita zorganizowana grupa przestępcza, której członkowie podejrzani są m.in. o oszustwa podatkowe.
  • Według wstępnych szacunków działalność grupy doprowadziła do uszczuplenia należności podatkowych Skarbu Państwa na kwotę około 25 mln zł.

Funkcjonariusze KAS i Policjanci z Centralnego Biura Śledczego Policji, pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Warszawie, zlikwidowali zorganizowaną grupę przestępczą, której członkowie są podejrzani o przestępstwa skarbowe. Z zebranego materiału wynika, że grupa mogła działać od 2014 do 2016 roku. Terenem ich działania były głównie woj. mazowieckie oraz śląskie, ale także państwa Unii Europejskiej.

Jak ustalili funkcjonariusze KAS i CBŚP, podmioty wystawiały deklaracje podatkowe nieodzwierciedlające rzeczywistego stanu, w celu uchylania się od opłacania należnego podatku VAT. Wystawiano faktury VAT m.in. na odzież, obuwie, tkaniny, sprzęt AGD. Grupa dokonywała importu towarów z krajów azjatyckich na podstawie zupełnie innych dokumentów, niż te, które były przedstawiane przy odprawie celnej na terenie Unii Europejskiej. Następnie towar na fakturach teoretycznie opuszczał teren RP, a faktycznie pozostawał w kraju.

Pod koniec października, funkcjonariusze KAS z Podlaskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Białymstoku, wspólnie z policjantami Centralnego Biura Śledczego Policji, zatrzymali na terenie województwa mazowieckiego oraz śląskiego 7 osób. Przeszukali ich miejsca zamieszkania oraz siedziby podmiotów gospodarczych, mogących mieć związek z przestępczym procederem. Zabezpieczyli do dalszej analizy dokumentację i komputery.

Osobom zatrzymanym przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, przestępstwa przeciwko wiarygodności dokumentów oraz karno-skarbowe. Decyzją Sądu Rejonowego dla W-wy Śródmieścia czterech podejrzanych zostało tymczasowo aresztowanych. W stosunku do pozostałych trzech podejrzanych prokurator nadzorujący śledztwo zastosował środki zapobiegawcze w postaci dozorów policyjnych, zakazu opuszczania kraju i poręczeń majątkowych.