W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Gospodarka olejami zużytymi – założenia reformy i propozycja ustawy

30.07.2020

Szef KAS Magdalena Rzeczkowska, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz oraz minister klimatu Michał Kurtyka przy stole prezydialnym podczas spotkania.
  • Szefowa KAS Magdalena Rzeczkowska wzięła udział w spotkaniu na temat „Gospodarka olejami zużytymi – założenia reformy i propozycja ustawy”.
  • To kolejny raz gdy Global Compact Network Poland przedstawił analizę aktualnej sytuacji oraz ocenę skali szarej strefy w Polsce.

Podczas spotkania zwrócono uwagę na to, że Polska od lat znajduje się w czołówce krajów UE z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem. Jest to często efektem spalania przy ogrzewaniu złej jakości paliw, których wykorzystywanie w tym celu jest nielegalne. Jednym z przykładów są oleje odpadowe – tańsza pozostałość po zużytych olejach silnikowych. Pomimo przepisów o regeneracji lub utylizacji, spalanych jest rocznie kilkadziesiąt do 100 tys. ton olejów, w niezgodnych z przepisami instalacjach grzewczych, emitując bardzo toksyczne substancje.

„Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa mają świadomość, jak bardzo szkodliwe jest niewłaściwe gospodarowanie odpadami. Ostatnio rozbudowaliśmy elektroniczny system rejestracji i przewozu towarów SENT, który został wdrożony w 2017 r. Monitoruje on faktyczny przewóz określonych towarów i pozwala na szybkie reagowanie w przypadku, gdy trasa przewozu jest inna od zadeklarowanej w zgłoszeniu” – powiedziała wiceminister M. Rzeczkowska.

„Monitoringiem objęty jest także przewóz towarów, które są odpadami. W zgłoszeniach do rejestru SENT, podmioty gospodarcze są zobowiązane do wskazania sześciocyfrowego kodu tych towarów, zgodnego z katalogiem określonym w przepisach o odpadach. Dotyczy to przewozu odpadów ropopochodnych” – dodała.

Od wdrożenia systemu SENT, tj. od 18 kwietnia 2017 r. do 30 czerwca 2020 r. do rejestru zostało zgłoszonych ponad 10 mln 700 tys. zgłoszeń. Ponadto, w tym czasie:

  • przeprowadzono ponad 1 mln 400 tys. kontroli przewozów realizowanych po drogach publicznych oraz koleją;
  • zidentyfikowano  ponad 16 tys. nieprawidłowości;
  • zrealizowano ponad 2500 konwojów;
  • pobrano ponad  2700 próbek;
  • nałożono ponad  6700 zamknięć urzędowych.

SENT skutecznie przyczynił się do zmniejszenia szarej strefy, szczególnie w branży paliwowej i redukcji luki VAT w Polsce. W ciągu kilku ostatnich lat luka VAT zmniejszyła się z poziomu 24,2% w 2015 r. do około 12% w 2019 r.

Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa aktywnie uczestniczą w pracach nad nowelizacją ustawy o odpadach, współpracujemy w tym zakresie z Ministerstwem Rozwoju i Ministerstwem Klimatu. Chcemy ograniczyć niezgodne z prawem praktyki i zmniejszyć zanieczyszczenie środowiska naturalnego.

 

Raport „Gospodarka olejami zużytymi – założenia reformy i propozycja ustawy” na stronie Global Compact Network Poland.