W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

KAS i MF wykryły firmy wyłudzające VAT

16.10.2020

Funkcjonariusz Służby Celno-Skarbowej przy szafie z dokumentacją.
  • Ministerstwo Finansów i wielkopolska Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) wykryły podmioty, które wyłudzały podatek VAT.
  • KAS przeszukała siedziby firm, których działalność naraziła Skarb Państwa na straty w wysokości blisko 13 mln zł.
  • Na poczet niezapłaconych podatków zablokowano na rachunku bankowym ok. 2,5 mln zł.

W sierpniu 2020 r. komórka Szefa KAS ds. STIR w Ministerstwie Finansów i wielkopolska KAS wytypowały podmioty handlujące sprzętem elektronicznym, które najprawdopodobniej wyłudzały podatek VAT.

Pod koniec września funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej przeszukali biuro podejrzanej firmy na terenie Poznania, miejsce przechowywania dokumentacji księgowej oraz dwie lokalizacje na terenie Szczecina. Zabezpieczone zostały komputery, nośniki danych, telefony oraz dokumentacja finansowa. W związku z podejrzeniem o wystawianie tzw. pustych faktur oraz wykorzystywanie sektora finansowego do wyłudzeń skarbowych, na rachunku firmy zablokowano 1,75 mln zł.

Firma z innymi podmiotami pośredniczyła we wprowadzeniu do obrotu gospodarczego fikcyjnych faktur na usługi prawne. Usługi nie były świadczone, a faktury służyły do wygenerowania kosztów, aby obniżyć podatek.

W tej samej sprawie dwa tygodnie wcześniej , zablokowano na rachunkach bankowych innego  podmiotu ok. 700 tys. zł. Podmiot naraził Skarb Państwa na stratę  ponad 10 mln zł.  W tym przypadku podmiot zajmował się obrotem elektroniką , od której nie płacił podatku VAT.

Zdjęcia (2)