Powrót

KAS odzyskała blisko 10 mln zł podatku

09.06.2026

Zbliżenie na banknoty o nominale 100 złotych.
  • Lubelska Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) skontrolowała prawidłowość naliczania i odprowadzenia podatku w spółkach dokonujących wypłat za granicę.
  • Kontrole wykazały nieprawidłowości w rozliczaniu podatku pobranego od wypłaconych odsetek i dywidend.
  • Po kontrolach do budżetu państwa wpłynęło blisko 10 mln zł zaległego podatku wraz z odsetkami.

Pracownicy Lubelskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Białej Podlaskiej przeprowadzili kontrole celno-skarbowe dotyczące prawidłowości wywiązywania się z obowiązków płatnika zryczałtowanego podatku dochodowego od osób prawnych, tzw. podatku u źródła. Kontrolami objęto 9 podmiotów dokonujących wypłat należności na rzecz zagranicznych odbiorców zarejestrowanych m.in. w Luksemburgu, w szczególności z tytułu odsetek oraz dywidend. Ujawnione nieprawidłowości w zakresie rozliczania podatku u źródła polegały na wykorzystywaniu sztucznej struktury właścicielskiej w celu skorzystania z preferencyjnych zasad opodatkowania. Zagraniczne podmioty uczestniczące w przepływie środków nie prowadziły zatem rzeczywistej działalności gospodarczej. Kontrolowane spółki skorygowały informacje IFT-2R oraz złożyły deklaracje CIT-10Z, wykazując należny podatek od wypłaconych należności oraz uregulowały zaległości podatkowe wraz z należnymi odsetkami. Dzięki działaniom Lubelskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Białej Podlaskiej do budżetu państwa wpłynęło blisko 10 mln zł zaległego podatku wraz z odsetkami.

{"register":{"columns":[]}}