W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

KAS rozbiła dużą grupę przestępczą, która fałszowała faktury VAT

14.09.2020

Funkcjonariusze KAS prowadzą zatrzymanego do radiowozu
  • Dolnośląska Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) wykryła proceder wystawiania fałszywych faktur, oferowanych w ogłoszeniach typu „Dam koszty”.
  • Skarb Państwa stracił prawie 18 mln zł.
  • Zatrzymanym osobom przedstawiono zarzuty popełnienia przestępstw karno-skarbowych i karnych, dotyczących fałszywych faktur.
  • Śledztwo w tej sprawie prowadzi Prokuratura Regionalna we Wrocławiu.

Funkcjonariusze i pracownicy dolnośląskiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) wykryli proceder wystawiania fałszywych faktur. Były one oferowane w ogłoszeniach typu „Dam koszty”, a działalność była prowadzona w skali całego kraju. Śledztwo w tej sprawie prowadzi Prokuratura Regionalna we Wrocławiu.

Sprawcy podszywali się pod legalne firmy

W wyniku analiz danych z plików JPK_VAT i czynności kontrolnych ustalono, że sprawcy oferowali fikcyjne faktury, podszywając się pod legalnie działające podmioty gospodarcze. Oszuści posługiwali się danymi adresowymi i numerami NIP zarejestrowanych przedsiębiorców. Ustalono, że w ten sposób wykorzystano dane 1,5 tys. podmiotów gospodarczych z całej Polski.

W czynności procesowe i operacyjne było zaangażowanych ponad 100 funkcjonariuszy i pracowników dolnośląskiej, łódzkiej, małopolskiej i zachodnio-pomorskiej KAS oraz Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu.

Podejrzanym przedstawiono zarzuty popełnienia przestępstw karno-skarbowych i karnych, związanych z wykorzystaniem fałszywych faktur. Przeszukano 116 miejsc zamieszkania, prowadzenia działalności i przechowywania dokumentacji podatkowej.

Rozpoczęto też 51 kontroli celno-skarbowych. W stosunku do części podejrzanych zablokowano ich rachunki bankowe w kwocie ponad 1 mln zł.

Śledczy zabezpieczyli mienie o wartości ponad 2,5 mln zł. W wyniku działalności grupy przestępczej Skarb Państwa stracił prawie 18 mln zł.