W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

KAS uzyskała zgodę KE na zwolnienie z cła i VAT sprzętu ochronnego i medycznego przywożonego do Polski

03.04.2020

Trzy maski ochronne ułożone obok siebie.
  • Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) wystąpiła do Komisji Europejskiej (KE) o zwolnienie z cła i VAT produktów potrzebnych w zwalczaniu skutków epidemii COVID-19.
  • Ma to związek z rosnącym zapotrzebowaniem na sprzęt ochronny i medyczny.
  • Zwolnienia dotyczą towarów przywożonych z krajów spoza Unii Europejskiej.
  • Obowiązują od 30 stycznia do 31 lipca 2020 r.

„Zgoda Komisji Europejskiej umożliwia nam stosowanie zwolnienia z należności celnych przywozowych oraz opodatkowania VAT od towarów importowanych, przeznaczonych do walki z epidemią. Oznacza to, że organizacje rządowe, fundacje i inne uprawnione podmioty, które sprowadzają np. z Chin sprzęt i darują go polskim szpitalom, będą zwolnione z zapłaty tych danin. Zapewniam, że KAS traktuje priorytetowo odprawy przesyłek zawierających wyroby medyczne, środki ochrony indywidualnej i inne towary potrzebne przy zwalczaniu skutków epidemii, tak aby jak najszybciej trafiały one do adresatów” – informuje szef KAS Magdalena Rzeczkowska.

Zwolnienie obowiązuje z mocą wsteczną od 30 stycznia do 31 lipca 2020 r.

Zawieszenie stało się zwolnieniem

W oczekiwaniu na decyzję KE, Polska zdecydowała o zawieszeniu od 26 marca br. poboru cła w przywozie i VAT w imporcie sprzętu ochronnego i medycznego sprowadzanego do kraju spoza UE, z przeznaczeniem do wykorzystania przy zapobieganiu rozprzestrzenianiu się koronawirusa i zwalczaniu epidemii. Otrzymanie pozytywnej decyzji KE oznacza, że danin już zawieszonych, nie trzeba wpłacać.

Dokumenty unijne – podstawa prawna:

Decyzja Komisji (UE) 2020/491 z 3 kwietnia 2020 r. w sprawie zwolnienia przywozu z należności celnych przywozowych i z VAT w odniesieniu do towarów potrzebnych do zwalczania skutków epidemii COVID-19 w 2020 r.

Rozporządzenie Rady (WE) nr 1186/2009 z 16 listopada 2009 r. ustanawiające wspólnotowy system zwolnień celnych

Dyrektywa Rady 2009/132/WE z 19 października 2009 r. określająca zakres stosowania art. 143 lit. b) i c) dyrektywy 2006/112/WE w odniesieniu do zwolnienia z podatku od wartości dodanej przy ostatecznym imporcie niektórych towarów (plik PDF; 1,5 MB)

{"register":{"columns":[]}}