W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

KAS wdroży innowacyjny system IT do ochrony granic RP

09.08.2019

Zastępca Szefa KAS Tomasz Słaboszowski wraz ze współpracownikami na tle banera MF i GOV TECH
  • Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) zyska nowe narzędzie IT do analizy zdjęć RTG przewożonych towarów.
  • Dzięki temu rozwiązaniu granice RP będą lepiej chronione przed nielegalnym przemytem.
  • Twórcą systemu jest zwycięzca konkursu Ministerstwa Finansów i KAS realizowanego w ramach Programu GovTech Polska.

„Aplikacja jest nam bardzo potrzebna, ponieważ obrót towarowy, w szczególności kontenerowy, wzrasta. Zapewnienie bezpieczeństwa ogólnego, ale także finansowego jest kluczowe. Bardzo się cieszę, że finalizujemy umowę i będziemy wdrażać projekt na polskich granicach” – powiedział zastępca szefa KAS Tomasz Słaboszowski.

KAS, dzięki podpisanej dzisiaj umowie, zyska nowe narzędzie IT do wspomagania ochrony granic Rzeczypospolitej Polskiej z wykorzystaniem urządzeń RTG. Autor projektu udowodnił, że przedstawiony prototyp odpowiada na potrzeby organizacji i można go wdrożyć.

Chodzi o system, który wyszukuje towary wrażliwe na granicy. Jest to rozwiązanie innowacyjne, dające możliwości dalszego uczenia się, przygotowane z wykorzystaniem wizji komputerowej w oparciu o głębokie sieci neuronowe.

System automatycznie będzie identyfikować przedmioty i ich zbiory na zdjęciach wykonywanych przez urządzenia RTG. Pozwoli to na zwiększenie skuteczności i usprawnienie pracy funkcjonariuszy KAS w trakcie kontroli granicznej, a tym samym wzmocni ochronę granicy RP przed nielegalnym przemytem.

Podpisana przez przedstawiciela zarządu TENSORFLIGHT POLAND Sp. z o.o. i dyrektora Departamentu Informatyzacji MF umowa jest efektem zakończonego konkursu MinFinTech organizowanego w formule challenge-driven w I edycji programu GovTech Polska.

Zdjęcia (2)