W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

KAS wykryła fikcyjne transakcje gospodarcze na 4,6 mln zł

08.06.2021

Dłoń trzyma lupę nad segregatorem z dokumentami, druga dłoń obsługuje kalkulator.
  • Dolnośląska Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) przeprowadziła kontrolę celno-skarbową, podczas której wykryła fikcyjną działalność gospodarczą.
  • Wrocławska spółka uczestniczyła w sztucznym łańcuchu transakcji gospodarczych, gdzie pełniła rolę tzw. „bufora”.
  • Nieprawidłowości w podatku VAT szacuje się na ponad 4,6 mln zł.

W wyniku kontroli celno-skarbowej stwierdzono, że od stycznia do października 2017 r. wrocławska spółka nie prowadziła rzeczywistej działalności gospodarczej. Prześledzono transakcje łańcuchowe - zakupu i sprzedaży oleju rzepakowego, słonecznikowego i ich składników, w której uczestniczyli dostawcy i kontrolowana spółka.

Analiza dowodów potwierdziła, że spółka była uczestnikiem sztucznie stworzonych transakcji łańcuchowych. Faktury, które miały dokumentować transakcje w tym nielegalnym mechanizmie, nie potwierdzały rzeczywistych zdarzeń gospodarczych. Spółka pełniła w karuzeli podatkowej rolę tzw. bufora, którego zadaniem było stworzenie pozorów prowadzenia legalnej działalności.

W efekcie od stycznia do października 2017 r. spółka zawyżyła podatek naliczony o kwotę 4 628 831,51 zł.

Sprawa była prowadzona pod nadzorem Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu.