W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

KAS wykryła karuzelę VAT w obrocie elektroniką. Skarb Państwa odzyskał ponad 21 mln zł

31.12.2020

grafika - komputer, faktura, długopis i kalkulator
  • Mazowiecka Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) wykryła spółkę, która wyłudzała podatek VAT.
  • Jej działalność naraziła Skarb Państwa na straty ponad 15 mln zł.
  • Firma złożyła korekty zeznań podatkowych i wpłaciła należną kwotę z odsetkami.

Spółka kupowała towar od krajowego dostawcy, głównie telefony komórkowe, które następnie odsprzedawała na niemieckim rynku. Korzystała przy tym z zerowej stawki VAT.

Kontrolerzy z KAS ustalili, że w rzeczywistości dochodziło do obrotu towarem w ramach sztucznego łańcucha dostaw. Istniała sieć zarejestrowanych krajowych firm, które faktycznie nie prowadziły działalności gospodarczej, a ich celem było jedynie wyłudzenie podatku VAT.

Zakupiony sprzęt elektroniczny trafiał do centrum logistycznego na terenie Polski, skąd miał być sprzedawany kilku polskim firmom. W rzeczywistości towar nie opuszczał magazynu. Łańcuch fakturowanych, fikcyjnych dostaw, miał uwiarygodnić transakcje i ukryć prawdziwe źródło pochodzenia towaru.

Faktury wystawiane na kolejnych etapach rzekomego obrotu stanowiły podstawę do odliczenia podatku naliczonego od należnego, przy czym wynikający z nich podatek należny nigdy nie został odprowadzony do budżetu państwa.

KAS wykazała, że skontrolowana firma świadomie pełniła funkcję brokera, czyli była ostatnim ogniwem łańcucha „obrotu” towaru w kraju i uczestniczyła w wykrytym oszustwie podatkowym. Jej działalność naraziła Skarb Państwa na straty ponad 15 mln zł.

Skontrolowana spółka złożyła korekty zeznań podatkowych i zapłaciła należny podatek VAT z odsetkami.