W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

KAS zlikwidowała zorganizowaną grupę przestępczą wprowadzającą do obrotu nielegalne paliwa

12.07.2019

Funkcjonariusz Służby Celno-Skarbowej przy cysternie.
  • Funkcjonariusze KAS pod nadzorem prokuratury Regionalnej w Łodzi zlikwidowali proceder obrotu nielegalnym paliwem z Łotwy.
  • Od czerwca 2018 do lipca 2019 r. przestępcy wprowadzili na rynek co najmniej 9 mln litrów paliwa, powodując ponad 20 mln zł strat dla Skarbu Państwa.

„Rozbicie kolejnej dużej grupy przestępczej pokazuje skuteczność KAS w walce ze zorganizowaną przestępczością w obszarze obrotu paliwami. Eliminując z rynku przestępców wspieramy legalnie działające firmy i umożliwiamy uczciwą konkurencję” – powiedział zastępca Szefa KAS Piotr Dziedzic.

9 lipca 2019 r. funkcjonariusze i pracownicy Łódzkiego Urzędu Celno –Skarbowego, pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Łodzi, zlikwidowali grupę przestępczą, która wprowadzała do obrotu duże ilości nielegalnego paliwa. W działaniach brali udział także funkcjonariusze KAS z Departamentu Zwalczania Przestępczości Ekonomicznej Ministerstwa Finansów oraz Lubuskiego, Śląskiego, Warmińsko-Mazurskiego, Mazowieckiego, Dolnośląskiego, Wielkopolskiego, Podlaskiego i Lubelskiego Urzędu Celno-Skarbowego.

W sprawę zaangażowane były również organy ścigania z Niemiec i Czech.

Dzięki prowadzonemu od dłuższego czasu rozpoznaniu funkcjonariusze Łódzkiego Urzędu Celno–Skarbowego ustalili, że na terenie powiatu zduńskowolskiego dochodzi do procederu polegającego na wprowadzaniu do obrotu wyrobów ropopochodnych pochodzących z Łotwy. Oficjalnie miały być one transportowane z Łotwy do Niemiec przez Polskę. W rzeczywistości paliwo było wprowadzane do obrotu na terenie województwa łódzkiego z pominięciem obowiązków podatkowych i z naruszeniem procedur celnych.

W momencie wejścia funkcjonariuszy na teren wytypowanej wcześniej posesji trwało przeładowywanie paliwa do cysterny. Na gorącym uczynku zatrzymano dwóch mężczyzn.

Funkcjonariusze KAS zatrzymali łącznie 13 osób, przeszukali kilkadziesiąt miejsc na terenie 7 województw, zabezpieczyli dowody przestępstwa i majątek sprawców.

Zgromadzony materiał wskazuje, że podejrzani w okresie od czerwca 2018 r. wprowadzili do obrotu ponad 9 mln litrów nielegalnego paliwa, powodując uszczuplenia Skarbu Państwa w wysokości co najmniej 20 mln zł.

W trakcie działań zostało zabezpieczonych:

  • 113.500 litrów nielegalnego paliwa
  • ponad 2.5 mln zł w gotówce
  • 5 luksusowych samochodów osobowych i biżuterię
  • 55 innych środków transportu (samochody ciężarowe, cysterny, naczepy)
  • substancje narkotyczne
  • dokumentacje księgową kilku podmiotów zaangażowanych w proceder
  • dowody elektroniczne (komputery, telefony)

Prokuratura Regionalna w Łodzi przedstawiła zatrzymanym zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, przestępstw związanych z wystawianiem i posługiwaniem się nierzetelnymi fakturami VAT oraz przestępstw skarbowych.

Sąd zastosował tymczasowy areszt wobec 3 osób, w tym wobec 2, którym zarzucono kierowanie grupą przestępczą.

Wobec podmiotu odpowiedzialnego za naruszenie przepisów podatkowych została wszczęta kontrola celno-skarbowa.

Zdjęcia (4)