W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kolejne uderzenie KAS i CBŚP w mafię paliwową

09.11.2019

Zarekwirowane złotówki i euro w różnych nominałach
  • 3 listopada 2019 r. funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej  (KAS) przy wsparciu funkcjonariuszy CBŚP, przeprowadzili kolejną akcję związaną z likwidacją międzynarodowego związku przestępczego wprowadzającego do obrotu na terenie RP nielegalne paliwo.
  • Grupa przestępcza działała na wielką skalę - w latach 2015-2018 wprowadziła do obrotu 41 milionów litrów nielegalnego paliwa.
  • Funkcjonariusze KAS z Łodzi i CBŚP z Krakowa zatrzymali sześciu mężczyzn i zabezpieczyli około 210 tys. zł w gotówce oraz cztery samochody osobowe o wartości co najmniej 200 tys. zł.

Przestępczy proceder polegał na wprowadzaniu do obrotu na terenie Polski nielegalnego paliwa pochodzącego z Niemiec. Paliwo, przy pomocy fikcyjnych podmiotów, miało być transportowane w tranzycie przez teren RP do krajów nadbałtyckich. W rzeczywistości paliwo w postaci oleju opałowego po odbarwieniu było rozprowadzane na terenie Polski jako olej napędowy.   

Działania służb są kontynuacją akcji z marca bieżącego roku, w trakcie której zatrzymano sześciu członków międzynarodowego związku przestępczego (w tym dwóch głównych organizatorów) po stronie polskiej oraz czterech członków po stronie niemieckiej, a także zabezpieczono majątek o wartości kilkudziesięciu milionów zł (o sprawie pisaliśmy w komunikacie: Likwidacja międzynarodowego gangu wprowadzającego nielegalne paliwo na polski rynek ).

Uszczuplenia Skarbu Państwa w tej sprawie szacowane są obecnie na kwotę blisko 130 milionów złotych.

Funkcjonariusze KAS z Łódzkiego Urzędu Celno-Skarbowego działają w tej sprawie w ramach śledztwa nadzorowanego przez Prokuraturę Okręgową w Częstochowie. Na podstawie zgromadzonych materiałów prokuratura wydała postanowienia o zatrzymaniu i przymusowym doprowadzeniu kolejnych sześciu członków związku przestępczego.

3 listopada funkcjonariusze prowadzili działania na terenie województw śląskiego i łódzkiego. Zatrzymali sześciu mężczyzn, którym prokuratura przedstawiła zarzut udziału w zorganizowanym związku przestępczym oraz popełniania przestępstw karnych skarbowych o dużej wartości.

5 listopada 2019 r. Sąd Rejonowy w Częstochowie wobec 5 zatrzymanych zastosował tymczasowy areszt. Szósty z zatrzymanych został zwolniony ze względu na stan zdrowia uniemożliwiający prowadzenie dalszych czynności procesowych.

Łącznie w sprawie zatrzymano już 12 osób.  Sprawa jest w toku. Śledczy nie wykluczają kolejnych zatrzymań.

Zdjęcia (2)